در گردهمایی سالانه باستان‌شناسی:

سمیرم به عنوان شمالی ترین نقطه برای گسترش فرهنگ باکون معرفی شد

علیرضا سرداری زارچی و محمد حسین طاهری که کاوش باستان‌شناسی تل مش کریم را انجام داده‌اند از سمیرم به عنوان شمالی ترین نقطه گسترش فرهنگ باکون نام بردند.

به گزارش خبر نگار پایگاه خبری سمنا، در گزارش این باستان شناسان برای چهاردهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی آمده است: کاوش باستان‌شناسی تل مش کریم براساس مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با هدف شناخت فرهنگ‌های دوره پیش از تاریخ شهرستان سمیرم در سال ۹۳ انجام شد.

این باستان‌شناسان در گزارش خود به مواردی همچون: یافته‌های بدست آمده از این کاوش علاوه بر آثار سازه‌ها و نهشت‌های فرهنگی شامل موادی می‌شودکه مهم‌ترین آن‌ها قطعات ظروف سفالی، پیکرک، سنگ ساب، سردوک، اشیای فلزی، ابزارهای سنگی، استخوانهای جانوری و نمونه‌های گیاهی اشاره کردند.

ابزارها و وسایل سنگی شامل ۱۹۲ قطعه حاکی از آن است که فرهنگ فرامعلفاتی در آن دوره مرسوم بوده است.

این باستان شناسان نتیجه حاصل از گزارش خود را این گنه بیان می کنند: درنگاه کلی می‌توان استنباط کرد که تل مش کریم در چهار دوره مورد سکونت قرار گرفته است.

احتمالا مردمانی از فرهنگ باکون میانی دوره گپ دراواسط هزاره پنجم پیش از میلاد به این مکان سرازیر شده و سکونتگاهی برای خود فراهم کردند از اینرو می‌توان استنباط کرد که سمیرم یکی از شمالی ترین نقاط گسترش فرهنگ باکون بوده است که بسیار بالا‌تر از سرحدات شمالی کنونی فارس به حساب می‌آید.

آنها عدم وجود لایه های معماری در این منطقه را عدم سکونت جمعیت شهری دانستند و افزودند: سکونت در این مناطق به صورت روستانشینی بوده است.

سرداری وطاهری در گزارش خودمی افزایند: مطالعات باستان‌شناسی تل مش کریم نشان از این می باشد که چشم اندازهای مختلفی از گونه استقرارهای انسانی درآن وجود دارد که برای درک بیشتر و بهتر آن‌ها لازم است بررسی و کاوش شوند.

تخریب بخش‌هایی از سطح محوطه می‌توانداطلاعات ما را با مشکلاتی روبه رو کند، بنابراین ضروری است این محوطه حفاظت و از تخریب بیشتر آن جلوگیری شود.

این دو باستان شناس در گزارش خود با تاکید بر ضرورت تصویب عرصه و حریم این محوطه و همچنین درنظر گرفتن اقدامات حفاظتی می‌افزایند: مطالعات باستان زمین ریخت‌شناسی می‌تواند فهم ما را از این چشم انداز‌ها افزایش دهد و علاوه برآن با بررسی دقیق در منطقه به ویژه در دشت بهمن زاد ما را از الگوی استقراری و موقعیت تل مش کریم دراین چارچوب آگاه سازد.

  1. 13 گفت:

    یعنی هفت هزار سال قدمت !!
    فقط یه سوال ؛ موقعیت مکانی این محوطه کجاس ؟ تکلیف اشیا کشف شده چی میشه ؟

Go to TOP