امکان سنجی خانه دار شدن با وام جدید مسکن

اگر از سختی های دریافت این وام صرف نظر کنیم، با وام ۱۲۰ میلیون تومانی می توان در مشهد یا اصفهان به مسکن دست پیدا کرد. اما سختی ها، آنقدر زیاد است که ممکن است استفاده از این وام به صرفه نباشد.

به گزارش سمنا؛ احتمالا شما هم خبرهایی در مورد افزایش وام مسکن شنیده اید. حتما بعد از شنیدن این خبر با خود گفته اید که چه کسی می تواند از پس اقساط دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی آن برآید.

با این حال، این میزان اقساط برای وام ۱۶۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۴ درصد است و از آنجایی که امید می رود نرخ سود کاهش پیدا کند مبلغ این اقساط می تواند تا ۲۰۰هزار تومان کاهش یابد.
سه شنبه شب شورای پول و اعتبار تصویب کرد که زوج های خانه اولی می توانند بر روی یک پلاک ثبتی دو وام از صندوق پس انداز یکم دریافت کنند.

به این ترتیب، یک خانواده می تواند در تهران تا سقف ۱۶۰ میلیون، در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر تا سقف ۱۲۰ میلیون و در سایر شهرها تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام دریافت کند. دریافت این وام ها منوط به سپرده گذاری نیمی از این مبلغ به مدت یک سال است.

یعنی، اگر در مشهد زندگی می کنید و قصد دارید از وام ۱۲۰میلیونی بهره مند شوید، لازم است که ۶۰ میلیون را به مدت یکسال در حساب صندوق پس انداز یکم قرار دهید. اگر از سختی های دریافت این وام صرفنظر کنیم، با وام ۱۲۰ میلیون تومانی می توان در مشهد یا اصفهان به مسکن دست پیدا کرد. اما سختی ها، آنقدر زیاد است که ممکن است استفاده از این وام به صرفه نباشد.
دو مانع بزرگ خانه دار شدن
۱- مبلغ بالای پیش پرداخت
بدون شک بزرگترین مانع برای جوانانی که قصد دارند از این وام استفاده کنند، قراردادن نیمی از میزان وام به مدت یکسال است. کمتر جوان بدون خانه ای است که بتواند ۶۰ میلیون تومان در مشهد و ۸۰ میلیون تومان در تهران سرمایه گذاری کند تا از این وام ها بهره مند شود. این موضوع سبب می شود که جوانان کمی از این وام خوشحال شوند.

با این حال، اگر قصد دارید از این وام بهره مند شوید، باید در تهران ۸۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان را به مدت یکسال در بانک مسکن سپرده گذاری کنید، تا در پایان یکسال به میزان دو برابر آن از وام مسکن بهره مند شوید.
آنچه وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی بر آن تاکید بسیاری دارند، نرخ سود پایین این وام است که تا پیش از این ۱۴ درصد بوده است. البته شنیده ها حاکی از این موضوع است که این نرخ ممکن است پایین تر هم بیاید که در بخش بعدی گزارش به آن می پردازیم. با این حال، استفاده از این وام، منوط به قراردادن نیمی از پول به مدت یکسال در بانک است.

بنابراین اگر نرخ سود را در سپرده های یک ساله ۱۸ درصد در نظر بگیریم، شما هزینه ای ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزارتومانی در تهران و ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در یک کلان شهر را متقبل می شوید تا از این وام استفاده کنید. لذا ممکن است به جای استفاده از این وام به سراغ خرید اوراق حق تقدم مسکن بروید. اوراق حق تقدم مسکن به این صورت است که شما با خرید این اوراق می توانید خیلی سریع به وام مسکن ۱۸٫۵ درصدی دست پیدا کنید.

اما برای خرید هر ورق باید رقمی حدود ۸۵ هزار تومان پرداخت کنید و با آن ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کنید. به عبارتی برای دریافت سقف وام در تهران (۱۰۰ میلیون تومان) باید ۲۰۰ ورق خریداری کنید که هزینه ای ۱۷ میلیون تومانی را بر شما تحمیل می کند.

بماند که نرخ این اوراق ۴٫۵ درصد بیش از صندوق پس انداز مسکن یکم است و سقف آن در تهران ۶۰ میلیون تومان و در مشهد حدود ۴۰ میلیون تومان کمتر است. با این حال، تصمیم گیری در مورد استفاده از اوراق و وام مسکن یکم به پیش بینی شما از قیمت مسکن بر می گردد. چرا که با خرید اوراق و دریافت وام یکسال زودتر به خانه می رسید.

109156
۲- اقساط
اما مشکل دوم که اساسی تر از مانع اول است، اقساط بالای عنوان شده این وام است. اما آیا به راستی اقساط آنقدر بالاست؟ طبق آنچه در روزهای گذشته در روزنامه ها و خبرگزاری ها آمده است، اقساط این وام براساس نرخ گذشته آن،یعنی ۱۴ درصد، است. این نرخ در حال حاضر اجرایی می شود، ولی احتمال تغییر آن بسیار بالاست. علت هم این است که شورای پول و اعتبار کمی پیش تر نرخ سود بانکی را حدودا ۲ درصد کاهش داد.

این کاهش در حالی اتفاق افتاد که خبری از کاهش نرخ تسهیلات بانکی مسکن نبوده است. دقیقا به همین دلیل است که امید می رود نرخ سود این وام کاهش یابد تا اقساط کمتری را مردم بپردازند.

در این باره، مدیر اعتبارات بانک مرکزی گفته است:« با توجه به کاهش نرخ سود تسهیلات عقود مبادله‌ای و مشارکتی، کاهش نرخ سود تسهیلات بخش مسکن در حال بررسی است» با این حال، میرمحمد صادقی این نکته را هم گفته است:«نحوه و میزان کاهش نرخ سود تسهیلات بخش مسکن در کمیسیون اعتباری مشخص خواهد شد و ممکن است نرخ سود یک نوع تسهیلات مسکن کاهش یابد و نوع دیگر تغییر نکند.»
به هر حال اگر دولت قصد دارد از وام مسکن استقبال شود، باید فکری به حال اقساط شود که احتمالا هم می شود. اما اگر نرخ سود این اوراق دو درصد کاهش یابد و از ۱۴ درصد فعلی به ۱۲ درصد برسد، میزان اقساط تغییر خواهد کرد.

مبلغ هر قسط برای وام ۱۶۰ میلیون تومانی از ۲میلیون و ۳۰۰هزار تومان می تواند به دو میلیون و ۱۰۰هزار تومان کاهش پیدا کند. این کاهش برای وام های ۱۲۰ میلیون تومانی نیز حدود ۷۳ هزار تومان برای هر ماه است. یعنی بازپرداخت شما حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰هزار تومان کاهش می یابد. جدول بالا این تغییرات را برای وام های ۱۲۰ و ۱۶۰ میلیونی نشان می دهد.

حبیب نیکجو

Go to TOP