از وعده پُست تا دادن پول؛

گناه دارد! به او رأی دهیم

اگر با همین روند پیش بروند بامداد هشتم اسفند باید از برای این دیرفهمی، جیغ بنفش بزنند و چهار سال سرنوشت یک خطّه را در اختیار همان چند نفر مُرید و یک نفر مُرادی ببینند که از قضا حتی در ستاد برخی نامزدها و در نزدیکترین وابستگان آنها هم نفوذی و رأی دارند.

IMG_6403سمنامحمود افشاری: وقتی یک روز را به گشت و گذار در ستادهای نامزدهای انتخابات شهرستان سمیرم گذراندم و اخبار و درگوشی های این طرف و آن طرف را رصد کردم به نتایج و بازخوردهای خوبی رسیدم که فرصت را برای بازگو کردن آن در این نوشتار کوتاه غنمیت دیدم.
اولین نکته، شلوغی و ترافیک یکی دو خیابان و جنب و جوش بیشتر یکی دو ستاد در شهر سمیرم بود که نمود بیشتری داشت.
رفت و آمدهایی که حامیان و هواداران بیشتر را به رُخ دیگر ستادها می کشید؛ البته در ظاهر. همزمان تلفن همراهم که زنگ می خورد و اخبار راست و دروغی را به من می رساند. اخباری که برخی در لحظه بودند و برخی از جلسه امشب و فرداشب نامزدها خبر می دادند.
اما در این میان برگزاری جلساتی برای ائتلاف نیز جای خود را داشت. جلساتی که تنها چیزی که از آن بیرون نمی آمد رسیدن به نقطه اشتراک و وحدت نظر بود و آنچه از داخل آن درز می کرد نیز رنگ و بویی از فهم و درک سیاسی و بصیرتی که امروز و بویژه در این انتخابات لازم و ضروری است نداشت.
گویا یکی از آن محل برای این محلّه خط و نشان می کشید که این بار دیگر نوبت ماست و شما چند دوره نماینده داشته اید پس باید کنار بروید! دیگری از لازم بودن برگزاری نشستی با نُخبگان برای مشخص کردن نامزد اصلح سخن می گفت و یکی از وسط جمع نیز حکایت تکراری آن نامزد معروف همیشگی و این چند نفری که چند دوره آمده اند و رأی نیاورده اند را مطرح می کرد. یکی هم از نبودن و حضور نداشتن نامزدی در زادگاهش سخن گفت و گفت کجا بوده اند که درست الآن پیدایشان شده است.
در همین گیر و دار به ناگاه توزیع و نشر یک عکس در شبکه های مجازی و تلگرامی جنجال جدیدی برپا کرد. سرکشی یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی از ستادهای همه نامزدهااین دوره، که البته یکی از این ستادها با شیطنت عکس را در کنار نامزد همان ستاد گرفته و بازنشر کرده بود.
بازنشری که با واکنش نماینده سابق مواجه شد، اما اگر همین رُخداد در آخرین ساعات تبلیغات انتخابات اتفاق می افتاد تبعات و حرف و نقل های بیشتری را هم به دنبال داشت و جمع و جور کردنش هم مشکل تر بود.
باز در این بین یکی از قول پُست فلان نامزد باسابقه انتخابات می گوید و دیگری از پول دادن دیگر نامزد سابقه دار و رأی نیاوردن در ادمه حرف می زند.
آن چند نفر مُرید و یک نفر مراد هم به شدت مشغول کارند و از هیچ تلاشی برای کسب رأی در این آشفته بازار تعدد زیاد کاندیداها و به نتیجه نرسیدن ائتلاف ها و نبود همتّی مضاعف برای وحدت نظر و اشتراک فروگذار نمی کنند.
اما چند نکته بسیار مهم که اگر بخوانیم و عمل نکنیم صد در ۱۰۰ باخته ایم.
اول اینکه کسی که بهای رأی خود را به پول داده است مطمئن باشد اگر خدایناکرده نامزد مورد نظرش هم رأی بگیرد فردا روز هیچ تعهدی به کار برای ملت و وطن و شهرستانش ندارد چرا که در پاسخ خواهد گفت دندتان نرم پول گرفته اید! پس حق با من است.
دوم دیگری است که قول پُست و سمت و ریاست گرفته باز هم مطمئن باشد حتی اگر کاندیدای موردنظرش رأی بگیرد و او به جایگاهی هم برسد نه تنها این جایگاه و حق و حقوقش به لحاظ قانون و شرع مسئله دار است بلکه خدمت برای خدا و خلق برایش می شود خدمت در راه همان نامزد و هیچ ارزش مردمی و خدایی نخواهد داشت و به سرانجامی خوش نخواهد رسید.
سومین نکته خطاب به امروزِ کسانی است که خرج کرده اند و ستاد زده اند و تبلیغات می کنند و فقط شعار ائتلاف و انسجام برای شهرستان سرمی دهند اما شک نکنند اگر با همین روند پیش بروند بامداد هشتم اسفند باید از برای این بی بصیرتی و دیرفهمی، جیغ بنفش بزنند و چهار سال سرنوشت یک خطّه را در اختیار همان چند نفر مُرید و یک نفر مُرادی ببینند که از قضا حتی در ستاد برخی نامزدها و در نزدیکترین وابستگان فامیلی و محلی آنها هم نفوذی و رأی دارند.
امروز لازمه رسیدن به تعالی، رشد و آرامش همدلی و وحدت شهر و روستاست.
این رشد و ترقی و پیشرفت و رسیدن به اصلح ترین هم، تنها با فهم درست در همین لحظات پایانی و دوری از نظرات و سخنانی کودکانه، قیّم مآبانه، محله گرایانه و بی منطق همچون همان نوبتی بودن محلات و شهر و روستا بر روی نامزد مورد نظرشان و یا توجه به معیارهای برتر بودن یک نامزد بر دیگری همچون سوابق درخشان اجرایی، سخنوری، امانت داری، وکیل الدّوله نبودن، راستگویی و صداقت، مدیر و مدبر بودن و از همه مهمتر انقلابی و شجاع بودن و نه هم محله و همشهری «من» بودن محقق می شود.
نکند در همین ساعت های پایانی تبلیغات انتخابات، کار به جایی برسد که در همین قرن ۲۱ بازهم عده ای بگویند فُلانی چند دوره آمده است و نماینده نشده پس گناه دارد؛ به او رأی بدهیم یا دیگری خوب بود چون در دوران نمایندگیش حرف و حدیث و جنجالی نبود و آرامش برقرار بود، همین را می خواهیم و همین خوب است!

نکند …
والسّلام/

 1. شهرزاد گفت:

  بسیار خوب و منطقی نوشته اید.اگر افراد توانمند و مدافع قانون وارد صحنه میشدند حداقل کمی از سردرگمی های ما کاسته میشد. انتخاب با وجود تخلفهایی که از نامزدها و هوادارانشان میبینیم بسیار دشوار شده است.اگر کسی هم بخواهد قانونی پیش برود متاسفانه حمایت نمیشود.

 2. پریزاد گفت:

  سلام
  دوست عزیز ابتدا راجع به جیغ بنفش و شأن نزول آن تحقیقی انجام بده،بعد اون در مطلبت به کار ببر

 3. امیر گفت:

  سلام
  ابتدا از اقای افشاری به خاطر مطلب جالبشون تشکر میکنم .متاسفانه شهر هنوز به ان نرسیده که از روی احساسات و تاسبات قومی و محلی انتخاب نکند . نماینده .کفش و لباس نیست که اگر بد شد ان را عوض کنیم نماینده باید به مدت ۴ سال در مجلس حضور داشته باشد و بتواند تصمیمات مهم کشوری بگیرند .نه این که ما یک هفته تبلیغات در شهر چنان شور ایجاد میشود که گاهی به تنش و درگیری هم رخ میدهد ولی یک روز بعد از انتخابات نماینده سی خودش ماهم سی خودمون .کدام از ما ها تاحالا شده که بیاییم و از نماینده در خواست کنیم شمای که در حال حاظر نماینده ما هستین منتخب ما هستین بیایین و گزارش چند ماهه خود راه بدهید.غیر از این بوده که فقط مشکلات شخصی گفته ایم .

Go to TOP