با وجود بیش از 30 هزار نفر جمعیت؛

چشم انتظاری بانوان سمیرمی برای یک پارک تخصصی

ایجاد فضاها و پارک های مخصوص بانوان که در آن بتوانند بدون محدودیت پوششی و امنیت بالا به تفریح و سرگرمی بپردازند چند سالی ست در دستور کار شهرداری قرار گرفته است اما بانوان سمیرمی هیچ سهمی از پارک های شهر برای ورزش و تفریح ندارند

به گزارش تیم رصد سمنا به نقل از ایمنا، داشتن تفریحات سالم از نیازهای یک خانواده و جامعه است و به همین دلیل تفریحات نقش موثری در شادابی جامعه دارند که وجود آن در رده های مختلف جامعه سبب نشاط اجتماعی می شود.

امروزه انسان شناسان شهری بر این باورند که هر چه فضاها و طراحی های شهری برای زندگی شهروندان بیشتر فراهم باشد، خانواده ها نیز آرامش فرهنگی، روانی و اجتماعی بیشتری دارند و به طور کلی فرهنگ، باورهای فردی و تفریحات سالم ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

اوقات فراغت زمانی ست که افراد از کار روزمره فارغ می شوند و وقت خود را با تفریح، سرگرمی، گشت و گذار و سینما رفتن سپری می کنند، و امروزه با توجه به نگرش فرزندان و تغییر علایق آنها ما شاهد تفریحات به صورت های گوناگونی هستیم. استفاده از فضاهای مجازی، سینما رفتن و استفاده از فضاهای ورزشی برخی از آنهاست.

با توجه به این مهم ایجاد فضاها و پارک های مخصوص بانوان که در آن بتوانند بدون محدودیت پوششی و امنیت بالا به تفریح و سرگرمی بپردازند چند سالی ست در دستور کار شهرداری قرار گرفته است اما بانوان سمیرمی هیچ سهمی از پارک های شهر برای ورزش و تفریح ندارند، زیرا فضای سالم و مناسب برای آنها وجود ندارد.

متاسفانه شهر سمیرم با وجود دارا بودن بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت هنوز دارای یک پارک تخصصی ویژه بانوان نمی باشد.

شهرستان سمیرم از شهرستان هایی در استان اصفهان است که شاهد این معضل نمی باشد و بانوان شهرستان از نبود امکانات ورزشی و رفاهی و همچنین دادن وعده و وعیدهای غیر اجرایی رنج می برند و گویا این وعده قرار نیست به این زودی ها تحقق پیدا کند.

محمد جعفر زاده شهردار سمیرم در گفتگو با خبرنگار ایمنا به موضوع تملک زمین برای باغ بانوان سمیرم اشاره کرد و گفت: چند محل برای احداث این باغ بازدید شده و دست کم نیازمند ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار اولیه است.

وی گفت: شهرداری در زمان حاضر و با وجود کمک نشدن از محل ماده ۱۸۰ اعتباری برای تملک زمین باغ بانوان ندارد اما اگر این بودجه تخصیص داده می شد امکان تملک زمین را داشتیم و می توانستیم به مرور برای ادامه کار برنامه ریزی کنیم.

با توجه به اینکه فراهم ساختن شرایط روحی و روانی مناسب برای بانوان نقش موثری در انجام وظایف آن‌ها در کانون گرم خانواده و جامعه دارد لذا احداث پارک بانوان و ایجاد امکاناتی از قبیل مکان‌ های ورزشی، رفاهی، تفریحی و امنیتی در این مجموعه جهت افزایش سلامت روح و روان زنان حائز اهمیت است.

از آنجایی که پارک‌ های مخصوص بانوان مکانی مناسب با وجود امکانات رفاهی خاصی هستند که زنان و دختران می‌توانند در این فضا ورزش و تفریح کنند لذا مهم‌ترین هدف و ضرورت از احداث این پارک‌ها تقویت روحیه نشاط و شادابی و تخلیه انرژی این قشر جامعه در محیطی امن است.

مشکلات اساسی در سطح بانوان ناشی از کمبود فضاهای مناسب ورزشی و سالن های اختصاصی و همچنین پارک ویژه بانوان است.

منصورزاده یکی از بانوان سمیرمی در در گفتگویی گفت: با وجود توسعه فیزیکی سمیرم بانوان این شهر از وجود یک پارک خوب بی بهره اند.

وی اضافه کرد: ما مکانی برای گذراندن اوقات فراغت نداریم و احداث پارک بانوان در شهر ضروری و یکی از خواسته های به حق بانوان سمیرمی است.

افشاری یکی دیگر از شهروندان سمیرمی هم ضمن اعلام نارضایتی گفت: ما بانوان برای اوقات فراغت خود مکانی نداریم در شهرستان سمیرم تنها یک پارک وجود دارد که در هنگام شب هم در احاطه آقایان است، این امر باعث شده که همه نتوانند از این پارک استفاده کنند.

انتظار می رود مسئولان استانی و شهری در جهت رفاه حال بانوان سمیرمی، اقدامات جدی تری را به منظور احداث پارک های بانوان با شرایط مناسب تر در شهر سمیرم و دیگر شهرهای استان را در دستور کار خود قرار دهند و امکانات و تجهیزات مناسبی برای بانوان اختصاص یابد./

گزارش از : سید سعید قائم مقامی

Go to TOP