شاخص های اصلح بودن هم محلی، شهری و روستایی نیست؛

وقتی که نظر موتورسواران و خانه گردی ملاک رأی دادن می شود

نباید اجازه داد دیگر بار برخی شهر و روستا را عرصه خانه گردی و وعده دادن های توخالی و قول پست و سِمَت دادن های پوشالی برای گرفتن چند رأی قابلدار کنند و مردم را چهار سال در دام چند نفر مُرید و یک نفر مُراد بیندازند.

پایگاه خبری سمنا – محمود افشاری / اسفندماه و انتخاباتی دیگر در راه است تا چهارسال سرنوشت شهر و دیارمان را مشخص کنیم و ان شاالله با در نظرگرفتن ویژگی های یک نماینده اصلح، فردی در تراز یک مدیر مقتدر و مدبر به خانه ملت بفرستیم.

در نوشتار قبلی در همین موضوع انتخابات و اهمیت حضور در این عرصه سیاسی و مردمی و همچنین ملاک و معیارهای یک نماینده اصلح به اختصار چند خطی قلم زدیم و از بهای رأیمان که نباید به بهای سطحی و ناچیز  باشد سخن راندیم.

آن یادداشت با تیتر “مراقب باشیم بهای رأیمان تخم مرغ آب پز نباشد” روی خروجی سایت نشست و این مرتبه روی صحبت و سخنمان ملاک تشخیص اصلح بودن یک کاندیدای انتخاباتی است که به مجلس می فرستیم.

فرستادنی که با طوفان صدها نشست و هیاهو و جلسه، شایعه و حتی سردادن شعار  و راهپیمایی همراه است اما بعد از آن به ناگاه با یک آرامش قبرستانی سرد و بی تفاوتی محض همراه می شود؛ انگار که نه انتخاباتی بوده، نه اتفاقی افتاده و قرار بوده  چه انتظاراتی برآورده شود.

مردم شهرستان سمیرم از گروه ها و اقوام مختلفی تشکیل شده اند، مردمی که کار و پیشه شان کشاورزی است و چشم به آسمان دوخته اند تا به سپیدی بگراید و نزول باران و برف نوید بخش روزهای بهتر و شادابتر برای همان مردمان باشد.

همین مردم اما در زمستان که کشاورزی رونقی ندارد فرصت بیشتری برای کارهای متفرقه دارند و از همین رو در عرصه هایی مثل انتخابات هم فعالتر می شوند.

رسیدن به دهمین خان سخت خانه ملت برای ما سمیرمی ها تجارب و تلخ و شیرین های زیادی به همراه داشته است.

محمدتقی بشارت، عطاءا… فضائلی، محمود عطازاده، شهریار قرمزی، سیّد کرامت ا…عمادی، علی افشاری، بهروز جعفری و سکینه عمرانی تا به امروز کرسی های قرمز و سبز مجلس از حوزه انتخابیه سمیرم را عهده دار بوده اند و هر کدام در زمان خودشان فعالیت ها و فراز و نشیب هایی داشته اند که بازخوانی و بررسی آن در مجال این نوشتار نمی گنجد.

اما با گذشت سریع از این اسامی خاطره انگیز آنچه امروز بسیار مهم و خطیر می نماید نحوه رای دادن و معیار انتخاب اصلح برای یک دوره چهارساله است.

جدای از اینکه بسیاری از شرایط اصلح بودن یا نبودن یک فرد برای کرسی مجلس از جمله امانت داری، رصد مداوم مطالبات مردم، صداقت در رفتار و عملکرد، وکیل الدوله نبودن، عمل به وعده ها، آگاه و متخصص در مسائل سیاسی و اجتماعی و …را می دانیم اما آنچه باید یادآوری و گوشزد شود در ادامه می خوانیم.

خانه گردی ها و سرکشی های بعضا بدون دعوت یکی از معضلات پُراشکالی است که متاسفانه در جای جای سمیرم رسم شده و همچون لکّه ای پاک نشدنی در هر دوره و برای دیگر داوطلبان نمایندگی مجلس به یادگار اجباری و ناگزیر باقی مانده است.

طبق قانون، تبلیغات قبل از انتخابات تخلّف است، هر چند تخلف مصادیق بسیاری دارد و شاید گفته شود راه های دیگر را هم می شد به این سطور افزود اما بدترین حالت ممکن در این دست تخلف قانونی، خانه گردی روستا به روستا و شهر به شهری است که باب شده و از سوی برخی نامزدها تمامی هم ندارد.

یکی از نامزدهای تایید شده این دوره از انتخابات شهرستان می گفت: زمانی که برای عرض تبریک تماس گرفتند گفتند فلانی بیمار است و دیگری انتظار دارد!

انتظار دارد به خانه اش بروند و احترامش کنند تا شاید فردا پای صندوق یادشان نرود باید به چه کسی رای بدهند. حال اگر همه تایید شده ها هم منزل برخی بروند خود قضاوت کنید نتیجه و پیدا کنید پرتقال فروش را.

این رسم نابجا و ناشایست علاوه بر تداوم امری غلط و ایجاد مزاحمت برای مردم کوچه و بازار، دامن زدن به بی قانونی است حتی اگر این قانون نانوشته باشد؛ اما بواقع عقلانی و منطقی است.

ملاک و معیار اصلح نه شهری و روستایی و وابستگی فامیلی و محلی است بلکه شناخته شدن به پاک دستی، حُسن شهرت، متواضع و خادم مردم بودن، راست گویی و عمل به قانون در هر شرایط و با هر سلیقه و در هر جایگاهی است.

جایگاهی که متاسفانه در برخی دوره ها به بهای تغییر، جابجایی و ارتقاء بدون دلیل منطقی چند مدیر و کارمند و حتی مدیر مدرسه به بهانه مدیر سازی برا ی منطقه مورد نظر نماینده وقت تنزل یافته و حتی ذهنیت بخشی از مردم را هم به همین سمت و سو برده است که فلان نماینده دست کم به درد منطقه خودش که خورد پس همین خوب است!

یا در موردی دیگر بعد از نماز جمعه شلوغ همین هفته قبل سمیرم، که حضور برخی چهره ها هم بسیار جدید و تازه می نمود شنیدم که جمعی بعد از نماز می گفتند همین که در این دوره آرامش برقرار بود و کسی به کسی کاری نداشت خوب بود!

باز همین چهار سال قبل بود که یکی از شهروندان سمیرمی می گفت: فلانی وقتی بیمار شدم و با اینکه مخالفش بودم به ملاقاتم در بیمارستان اصفهان آمد، پس رأی من دیگر با اوست یا تعدادی جوان آینده ساز که روبروی فرمانداری همین چند روز پیش در حال مباحثه بودند که وقتی از آنها سوال کردم ملاکتان برای رأی این دوره چیست پاسخی دادند که هیچ دلیل عقلی و منطقی در آن جای نداشت

می گفتند اینبار نوبت محله ماست و نوبت شماست به هم محلی ما رأی بدهید. شما امتحانتان را پس داده اید و دیگر بس است. و من تنها در جواب این به اصطلاح آینده سازان مثلا روشنفکر شهرم گفتم: معیار و ملاکتان اصلح باشد، همین حرف های قرون وسطایی و جلسات تعیین رویه غلط معتمدان دست به ریش و موتورسواران همه کاره است که هر بار شهر و شهرستان را عقب می اندازد، آن هم با توجیهاتی که هیچ کدامشان نه عقلانی است و نه جایگاهی از منطق در آن دیده می شود.

این موارد تنها بخش هایی از دیدگاه ها و سمت و سو دادن به افکار عمومی و شاخص هایی است که متاسفانه هیچ کدامشان معیاری برای انتخاب درست و اصولی نیست.

شاخصه هایی که باید جهانی و کلان بیندیشند و منطقه ای عمل کنند اما درست برعکس منطقه ای عمل می کنند و تازه بعد می خواهند یک سفر خارج بروند و با موبایلشان از ابرهای آسمان عکس بگیرند و سپس در جلسات شهرستان هم بگویند به یاری خدا چهار پنج دوره ای تلاش کردیم بنابراین پنچ شش دوره ای باید نماینده بمانیم!

همه این سخنان و گفته ها نه از باب تذکر بلکه از حیث یادآوری و بازخوانی است تا دیگر بار برخی شهر و روستا را عرصه جولان خانه گردی و وعده دادن های توخالی و قول پست و سِمَت دادن های پوشالی و در یک کلام بی تقوایی برای گرفتن چند رأی ناقابل نکنند و مردم را چهار سال در دام چند نفر مُرید و یک نفر مُراد نیندازند.

به هر روی چهار سال از یک انتخابات پرحاشیه در زمستان سال ۹۰ و خرداد ماه سال ۹۱ گذشته و این بار نیز قرار است با حضور تعدادی چهره جدید و چند چهره سابقه دار، سِمیرم، عُلیا بودنش را در رأی به فردی ولایتمدار، مومن، کاردان، مردمی و متعهد اثبات کند.

 1. مهندس گفت:

  سلام.مقاله ای که گذاشتید به حقایق شهرمون نزدیک است ولی خود شما دارید تو همین بحث انتخابات از کسی طرفداری میکنید که سال هاست رای اقوام کوشک و محله فقیر نشین قلعه و دلگر را میخره …در بین افراد شرکت کننده در این دور از انتخابات کسی لایق نشستن بر روی کرسی مجلس… هر جایگاهی علم میخواهد….قدرت نفوذ میخواهد..زبان تند میخواد…تا بوده همین بوده…

  • amin گفت:

   سلام.افرین عالی بود
   کسی با خرید باند و این چیزا رای جمع کنه بدرد نمیخوره و مقصر هم خود ما هستیم ک به همچین ادم هایی رای میدیم خدا تو قران گفته ما سرنوشت هیچ قومی رو عوض نمیکنیم مگر اینکه خودشون بخوان مامردم سمیرم هم تا خودمون نخوایم شهرمون پیشرفت کنه و تو تموم عرصه ها موفق باشه همین اش و همین کاسه هس
   باید خودمون بخوایم و از خودمون شروع کنیم برا موفقیت شهر

 2. سلام خدا قوت جناب افشاری به موضوع بسیار جالبی که فکر میکنم فقط در شهرستان ما از چند سالی است که ترویج پیدا نموده اشاره کردید./

 3. آسمان گفت:

  مثل همیشه زیبا و منطقی نوشته اید و حرف دل همه ما را زده اید،متأسفانه عقیده همه اینگونه است اما محله گرایی ها اجازه نمیدهد حتی تحصیل کردگان و عقلا هم منطقی بیندیشند.خانه گردیها را دربستگان خودم هم دیده ام که حتی نمایندگان قبلی گاهی پول هم به عده ای می داده اند.واقعا عده ای بسیار زشت و ناپسند رفتار میکنند. نماینده باید شخصیت انسانی داشته باشد وکسیکه اینگونه عمل میکند واقعا بی شخصیت است و لایق نیست.این کارها معنی فریب مردم را دارد. با این کارها مردم را میخواهند در رودربایستی قرار دهند.

 4. ابراهیم گفت:

  شایعه پراکنی عده ای یادآور آشوبگران فتنه۸۸ است. عده ای قبل از ثبت نام تبلیغ را شروع کردند و بعد از اعلام نتایج و با وجود رد صلاحیت شدن با اعتماد به نفس کامل تبلیغاتشان را ادامه دادند.راستی چرا مردم ما با خودشان هم رو راست نیستند باوجود اینکه میدانند کسی رای ندارد حامی او هستند؟؟؟؟!!!!!!!!!!هر نماینده فقط یکبار باید مجلس برود چون همان یکبار کارایی (اگر داشته باشد)دارد. طرفداران نمایندگان سابق کسانی هستند که خیرشان فقط به آنها رسیده. نماینده که نباید کار شخصی بکند. اگر توانایی دارد باید بدون رفتن به مجلس هم کارشخصی انجام دهد(که البته عده ای برای اینکه هر دوره میخواهند وارد میدان شوندبا این دیدگاه برای دیگران حلال مشکلات میشوند).

 5. مهرداد گفت:

  سلام اقای افشاری جانا سخن از دل ما میزنی براستی اگر خود فردی که میخواهد قانون گذار ی نماید خود قانون شکنی کند وماها خانه بخانه بگردد ومراسمات را برای رای حضورپیدا کند وعیادت بیمارهم به اینگونه باشد پس رضای خدا وصواب را سپرنماید خدا بداد ما برسد و وبس کاش میشد یکبار تکلیف مردم روشن میشد که هنوز صبح بیدار نشدای وخواب الودی زنگ خانه بصدا درمیاید ونامزدی احازه ورود میخواهد ویا گوشی روشن نشد زنگ میخورد احازه خدمت رسیدن میخواهند کاش همیشه اینگونه بود عزیز بودیم وشریف بودیم وعرق ملی مان ارزش داشت وطن بیادمان بود ووو هرچند مردم با حضور فعال هم به فرمایش مقام رهبری لبیک می گویند وهم اصلح را انتخاب میکنن واگاهی وهوشیاری وبیداری خود اثبات میکند ان شااا

 6. اریایی گفت:

  درود
  حقایقوبیان کردید ولی …

 7. کورش گفت:

  این نوع رفتار نامزدها فقط در سمیرم دیده می شود. خدا نگذرد از کسانی که این رسم را ابداع کردند و باعث عذاب مردم شده اند.رسم دیگر اینکه منتطرند نامزد به انها زنگ بزند. آدم عاقل با تشخیص صلاحیت کسی اگر لازم باشد نهایتا یک تبریک میگوید و منتظر تبلیغات رسمی می ماند.دیگر این که عده ای فرصت طلب در این دوره وارد عمل می شوند و بدون حضور فیزیکی در کنار نامزدی خود را حامی ظاهری همه نامزدها میدانند تا در نهایت هر کس شد ضرر نکند.

 8. سلام بر مردمان خوب شهر و شهرستان سمیرم
  من اولین باری است که سمنا را می بینم و تشکر می کنم هم از این سایت خبری و هم از خبرنگاری که جرات به خرج داده و این یادداشت های به موقع را می نویسد.
  کمتر در سمیرم می بینم کسی به فکر نوشتن برای مردم باشد. مردمی که سال هاست ضربه خورده اند از افکار برخی از درونشان و البته به قول نویسنده از چند مرید و یک مراد چسبیده به این شهر و شهرستان. بصیرت مهم است ان شاالله درست می شود.

 9. بهرام گفت:

  باسلام
  من فکر میگنم تا فرهنگ مردم درست نشه باز همین آش و همین کاسه.
  دوباره سرنوشت شهر و شهرستان میفته دست موتور سوارا و با هو هو کردن و شایعه پراکنی سرنوشت مارا رقم میزنن…….

Go to TOP