نگاهی اجمالی به نامه دوم مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غرب؛

نگاهی به قلم عشق علمدار بصیرت

در پی حوادث اخیر فرانسه و انتشار تصاویر توهین آمیز به مقدسات اسلامی در یک نشریه فرانسوی، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، نامه مهمی خطاب به جوانان در اروپا و امریکای شمالی مرقوم کردند.

به گزارش تیم رصد سمنا به نقل از دهاقان نا، مقاله و یادداشت- هوشنگ نوابی- دو نامه مقام معظم رهبری به جوانان غرب در فاصله کمتر از یک سال حاوی نگاهی هدایتگرانه و مملو از نکات بسیار ارزشمند و تأمل برانگیزی است که نشان از درایت و هوشمندی معظم له جهت آشنایی نسل جوان دنیای غرب با حقایق دینی می باشد. گویی تاریخ دوباره در حال ورق خوردن است، روزهایی که نبی مکرم اسلام (ص) تمامی همت خود را در جهت رساندن پیام الهی به گوش همگان به کار می بست.

باور ما بر این اصل استوار است که هر چند تروریسم کور در حوادث فرانسه علت گفتگوی رهبر حکیم انقلاب، علمدار بصیرت به طور مستقیم با جوانا ن غرب است، اما باید عنوان کرد که این بیان و کلام حکیمانه برای همه بشریت است تا به شناختی واقعی از اسلام دست یابند.

امید یک رهبر دینی به جوانان یک مکتب مادی گر و الحادی در جهت بازگشت آنها به مبانی فکری، الهی درسهای زیادی برای ما دارد که باید به طور انقلابی به آن پرداخت و هم اینکه نیاز امروزی جوانان و در اصل تمامی جوامع به مقوله مسلم معنویت و تعالی بخشی اخلاقی از مبانی پاک فطری، بسیار جدی و مسئله ای ضروری است.

به راستی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی همچون همیشه به جا و به موقع عمل نموده و این نامه را در ضروری ترین مقطع زمانی نوشته و منتشر نموده اند، زیرا از یک طرف غرب با ایجاد و حمایت از گروه های تکفیری سعی در معرفی چهره ای خشن از اسلام در قالب پروژه اسلام هراسی به جهانیان را دارند و از سویی رسانه های غربی رفتار خشونت آمیز گروه های افراطی را منتشر و چهره ای نادرست از اسلام را به تصویر می کشند.

اما مقام عظمای ولایت در یک بیانی مدبرانه از جوانان غرب می خواهد که بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف بینی و استفاده از تجربه های ناگوار بنیان  های یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی ریزی کنند.

در واقع دو نامه رهبر حکیم و فرزانه انقلاب ایجاد نوعی گفتمان است که از جوانان غرب خواسته شده در خصوص فهم از دین اسلام مستقیما به سراغ دین اسلام بروند و علت پیدایش گروه های تروریستی و تکفیری را شناسایی کنند، زیرا غرب با توجه به ابزار و امکانات متنوع حقایق را وارونه جلوه داده و اسلام آمریکایی را به جای اسلام واقعی نمایان می کند.

لذا اگر خواهان جامه عمل پوشاندن به اهداف مطهر مقام معظم رهبری هستیم و از سربازان پا به رکاب باشیم باید تمامی وجود خود را در خط مقدم این جبهه فرهنگی بدانیم و با اولویت گذاری ارزیابی صحیحی از صحنه مبارزه فرهنگی داشته باشیم.

رهبر1

 

 

 

 

 

 

بر این اساس در این نوشتار به اختصار برخی ظرافت ها و نکات ارزشمند نامه اخیر رهبر فرزانه انقلاب بیان می شود:

امید رهبر معظم انقلاب به جوانان غرب که:

الف) در حال یا آینده ذهنیت آلوده به تزویر را تغییر دهند.

ب) با درس گرفتن از ناملایمات امروز قادر خواهند بود راه هایی نو برای ساخت آینده بیابند.

ج) این جوانان به عنوان آینده سازان جهان غرب در پی حقیقت باشند.

تروریسم درد مشترک جهان اسلام و غرب

از نکات مهم نامه دوم مقام معظم رهبری اشاره به تروریسم به عنوان دردی مشترک است که باید در این درد مشترک همفکری و چاره اندیشی برای آینده ای با امنیت بیشتر نمود. اما نکته قابل توجه اینکه دنیای اسلام در ابعاد وسیع تر با حجمی انبوه تر و طولانی تر قربانی تروریسم بوده و همواره تروریسم در دنیای اسلام توسط قدرت های بزرگ حمایت شده است، مثل تقویت و تسلیح القاعده، طالبان و دنباله های شوم آنان توسط آمریکا.

از طرفی غربی ها بخصوص آمریکای جنایتکار و رژیم غاصب صهیونیستی با برخورد دوگانه با تروریسم و تقسیم آن به تروریسم خوب مثل تروریسم دولتی رژیم سفاک اسرائیل در مقابل فلسطینیان مظلوم و تروریسم بد مثل ترور تندروان علیه غربی ها نوعی تضاد و دوگانگی در سیاست های غربی مشاهده می شود.

لذا فراز برجسته این محور از سخنان مقام معظم رهبری از این حیث قابل توجه است که ترویج اسلام هراسی توسط غرب باعث شده که معظم له ریشه های تروریسم را برای جوانان اروپایی تبیین کنند، زیرا زمانی که یک اقدامی تروریستی در غرب صورت می پذیرد آنها به دنبال مقصر نشان دادن مسلمانان هستند، این در حالی است که در منطقه غرب آسیا نا آرامی های بسیاری وجود دارد و هیچگاه نسبت به آن حساسیت ندارند و حتی از گروهک های تروریستی هم حمایت تام و تمام می نمایند.

بیان «تروریسم درد مشترک ما و شما» از سوی رهبر فرزانه انقلاب خطاب به جوانان غرب بر این معنا دلالت دارد که ما هم زخم خورده تروریست هستیم بلکه در ابعادی به مراتب وسیع تر از شما و مطمئنا این گروهک های تروریستی زائیده افکار سیاستمداران کشورهای غربی و حامیان مادی گری است؛ در واقع اسلام دین مبتنی بر فطرت پاک و الهی است، دین ترور نیست و برداشت های سلفی ها و وهابی ها از اسلام نه تنها ربطی به اسلام ندارند بلکه به سیاست های غربی مرتبط است.

خشونت خاموش

رهبر حکیم انقلاب تحمیل فرهنگ غرب بر سایر ملت ها را خشونت خاموش و بسیار زیان بار تلقی نمودند زیرا غرب درصدد است تا دیگر فرهنگ ها را از پیش پای خود برداشته و فرهنگ خود را بر آنها غالب نماید  به اصطلاح سبک زندگی غربی را که نمود بارز آن در تولیدات سینمایی و هنری غرب قابل مشاهده است به عنوان ابزارهای مهم برای دستیابی به این هدف می باشند. چنین اقدامی را مقام معظم رهبری پیش تر برای تبیین افکار عمومی داخل کشور به تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی و جنگ نرم تعبیر نمودند و اکنون با عنوان خشونت خاموش از آن نام بردند که از مؤلفه های بارز آن پرخاشگری و بی بندوباری اخلاقی است.

نمونه عینی پرخاشگر بودن فرهنگ غرب پیوستن افراد اروپایی به گروهک داعش می باشد که مقام معظم رهبری با طرح سوال اینکه «چرا کسانی که در اروپا متولد شده اند در همان محیط پرورش فکری و روحی یافته اند جذب گروهک های تروریستی شده اند و روانه مناطق بحران زده شده اند»؟

این موضوع که دولت های غربی با برنامه ریزی درصدد هستند تا محیط های اسلامی را پرورش دهنده تروریست ها معرفی کنند باعث شد تا مقام معظم رهبری با طرح این سوال جوانان غربی را برای پاسخ به این سوال کنجکاو کند تا به واکاوی واقعیت بپردازند.

الزامات ایجاد امنیت و برقراری آرامش

نکته برجسته دیگر در نامه حضرت آقا ارائه راه کارهایی برای آرامش و امنیت است از جمله:

الف) اصلاح اندیشه خشونت زا در غرب

ب) اجتناب از واکنش های عجولانه

لذا اگر غرب خواهان امنیت و آرامش است باید از اندیشه شیطانی خود فاصله بگیرد و اینکه ذهنیت های آلوده به تزویر تغییر کند.

از طرفی واکنش های عجولانه در مبارزه با تروریسم از دید مقام معظم رهبری اشتباهی بزرگ و سبب افزایش گسست های موجود می شود.

نکته پایانی

در پایان نامه نیز رهبر حکیم انقلاب خواستار شناخت درست و با ژرف اندیشی و توجه به تجربه های ناگوار برای پی ریزی یک تعامل صحیح و شرافتمندانه غرب با جهان اسلام شدند.

  1. مهندس گفت:

    بسیار زیباربود…تشکر

Go to TOP