بر اثر سهل انگاری؛

خانه تاریخی معزی بادرود تخریب شد

سرپرست دفتر میراث فرهنگی و گردشگری بادرود گفت: یکی از زیباترین خانه های تاریخی بادرود به نام خانه معزی؛ تخریب شد.

به گزارش تیم رصد سمنا امیر حسین چاکری در گفتگو با خبرنگار ایمنا از شهرستان نطنز، اظهار داشت: متاسفانه بر اثر سهل انگاری، یکی از زیباترین خانه های تاریخی بادرود به نام خانه معزی تخریب شد، این خانه زیبا که از آثار ارزشمند دوران قاجار در این شهر است دارای دو بادگیر بزرگ و زیبا، سردابه، چندین اتاق بزرگ و تو در تو و ایوان تابستانه و بهاره است که به باغ متصل است.
وی افزود:این اثر ارزشمند با خشت خام احداث و با آجر و گچ تزیین شده است و روزگاری مهد شعرا و اهل ادب دوران قاجار و سده های معاصر بوده است و شاعرانی نظیر مشفق کاشانی، معزی بادرودی، ادیب بیضایی و دیگر شاعران بزرگ خطه کاشان و بادرود در این خانه محفل ادبی داشتند.
سرپرست دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بادرود گفت: متاسفانه شهرداری بادرود در اقدامی عجولانه و بدون هماهنگی با دفتر میراث فرهنگی مبادرت به تخریب خانه معزی کرد.

027085086085084X0302Y064100F000000000
وی گفت: منزل تاریخی خانه معزی یادگار دوره قاجاریه می باشد که در طی یک سال اخیر با پیگیری های مسئولان دفتر میراث فرهنگی بادرود در فهرست ثبت موقت آثار ملی قرار گرفته بود.
به گزارش ایمنا،مالک این خانه در اظهار نظری عنوان نموده که به دلیل تجمع معتادان در این خانه و بی تفاوتی اداره میراث فرهنگی نسبت به این موضوع و روشن نشدن وضعیت این ملک توسط ارگان های ذیصلاح،از شهرداری درخواست تخریب این خانه قدیمی را نمودم و شهرداری نیز آن را تخریب نمود.
گفتنی است، بخش کویری بادرود دارای ۱۲۰ اثر تاریخی شناسایی شده است که تاکنون  ۱۷ اثر آن در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

Go to TOP