روستای ماندگان زیبا و خوش آب و هوا در کنار رشته کوه دنا

ماندگان نام روستایی سر سبز در منطقه ای کوهستانی با آب وهوایی خوش و مطبوع ومکانی تفریحی و با جاذبه‌های گردشگری و کوهنوردی است که همیشه بوسه بر قدمهای گردشگران و کوهنوردان نهاده.

به گزارش پایگاه خبری سمنا، از شهر سمیرم که به سمت یاسوج گام می‌نهیم در کیلومتر ۴۵ سمیرم – یاسوج، به سمت شرق یک فرعی جدا می‌شود و به روستاهای رودآباد- علی آباد- سیور و ماندگان ختم می‌شود.

ماندگان آخرین روستا و در بلند‌ترین ارتفاع (۳۲۰۰متر) و در ۶۲ کیلومتری جنوب سمیرم قرار دارد. روستایی سر سبز در منطقه ای کوهستانی با آب وهوایی خوش و مطبوع و مکانی تفریحی و با جاذبه‌های گردشگری و کوهنوردی است که همیشه بوسه بر قدمهای گردشگران و کوهنوردان نهاده.

در قسمت جنوبی روستا ناظر ارتفاعات برفی دنا هستیم که زنجیر وار به هم گره خورده و زیبایی روستا را دو چندان می‌کند. تابستان خنک روستا، همراه با جوشش چشمه‌ها و صدای دلنواز رودقر، لحظات تفریحی و گردشی مردمان روستاها و شهر‌های اطراف را به خود اختصاص داده.

این روستا با مردمانی است خون‌گرم و خوب و میهمان‌نواز که هنوز به سنت‌های گذشتگان احترام می‌گذارند و میهمان را نعمت خانه خود و برکت خدا می‌دانند و همیشه آماده پذیرایی از میهمانان دور نزدیک می‌باشند.

از لحاظ برق‌، آب‌، جاده آسفالته و همچنین دکل‌های مخابراتی و ارتباطات هیچ مشکلی ندارد و از کرامات دولت جمهوری اسلامی بهره‌مند شده و آنچه این روستا را از روستاهای دیگر متمایز ساخته روح طبیعت زیبا وجاذبه گردشگری وتفریحی روستااست

از مکان‌های گردشگری روستا می‌توان به پیر چنار- حاشیه رود قر – باغات سیب- تنگه کوه- حوض دال- آبریز حوض دال- آبشار چرچر-آب سفید- مزارع گنجاتور- گودگپ و گله وار اشاره کرد

آبشار تنگه رود قر در موقعیت جغرافیایی N310214 E512354 در استان اصفهان واقع است. این آبشار در حاشیه روستای ماندگان  در منطقه پادنای سفلی و از توابع شهرستان سمیرم دراستان اصفهان قرار دارد. ارتفاع این آبشار در حدود ۲۰ متر است. رود شکل گرفته دراین تنگه، حاصل ذوب شدن یخچالهای دره لای نخود، خرسان بزرگ و کوچک ، کاسه قلات بزی ، خرسان غربی و شرقی، یخچال دائمی آب اسپید و چشمه آب اسپید (بعنوان یکی از اصلی ترین تامین کننده آب رود قر) و دهها چشمه دیگر از جمله حوض دال، چشمه چات و اتابکی میباشد.  رودخانه قر  در محل تنگ رود قر تشکیل آبشار می دهد.  هر ساله کوهنوردان بسیاری برای صعود به قله کل قدویس و قله قلات بزی از قلل شناخته شده ارتفاعات دنا از این مسیر استفاده میکنند. ازروستای ماندگان در مجرای تنگ رود قر می‌توان به تنگ لای نخود صعود کرد و همه قله‌های جبهه شمال غربی را از روی خط‌الرأس فتح کرد. از این مسیر همینطور می‌توان قله‌های جناح غربی ، قلات بزی از مجرای تنگ آب اسپید و خرسان غربی و شرقی و کل فرهاد را صعود نمود.

جمعیت ساکن روستا در حال حاضر حدود ۱۰۰۰نفر می‌باشد که در دهه گذشته بالغ بر ۱۶۰۰نفر بوده ولی متاسفانه اهالی روستا به خاطر کمبود امکانات آموزشی و فنی و حرفه ای وداشتن شغل‌های اداری در مراکز دولتی به شهر‌های اطراف مهاجرت کرده اند و فقط در ایام تعطیلی و برای تفریح و گردشگری به خصوص در ایام نوروز ودر تابستان عزم روستا می‌کنند.به لطف خدا و به همت دولت جمهوری اسلامی ایران با اجرای طرح الهادی و اختصاص دبیرستان و اجرا واختصاص گاز شهری می‌توان امید وار بود که برخی از مهاجرین روستا دوباره در روستا سکنی خواهند گزید
اقتصاد روستا
کشاورزی:عمده محصول روستا سیب درختی است وتقریبا تنها منبع درآمدی اهالی است که مردم روستا با فروش آن امرار و معاش می‌کنند.سیب ماندگان از نظر کیفیت در زمره برترین‌های سیب کشور است که با نام سیب سمیرم در ذهن مردم گنجانده شده.سیب روستا دارای انواع گوناگونی است ازجمله:سیب سفیدو قرمز(لبنان)- سیب گلاب اصفهان- سیب گلاب کهنز- سیب عروس.از دیگر میوه‌های این منبع خدادادی می‌توان به گردو – انگور – هلو – زردآلو- وهمچنین گیلاس و به و بادام در حد مصرف خانگی اشاره کرد.ونیز کاشت گندم – جو – نخود – عدس – لوبیا و سبزیجات برای مصرف شخصی رایج است

دامداری:فعالیت دامپروری ودامداری روستا بیشتر درپرورش گاو – گوسفند- مرغ وخروس خانگی است که در دهه‌های گذشته رونق فراوانی داشته وامروزه کمتر بدان توجه می‌شود

دره ماندگان در نزدیکی روستای ماندگان در جنوبی ترین موقعیت استان اصفهان قرار دارد که برای رسیدن به این موقعیت باید بعد از اصفهان- شهرضا- سمیرم جاده یاسوج نرسیده به روستای قره و کمی بعد از جاده روستای بی بی سیدان جاده ای که از طرف دست چپ سرازیر می شود حرکت نمود. این مسیر زیبا از منطقه سیور گذر می کند. منطقه ای روستای ماندگان : در شمال غربی و در  ۵۰ کیلومتری جاده سمیرم به یاسوج وارد جاده فرعی رود آباد شده و بعد از حدود ۲۵ کیلومتر جاده فرعی اسفالته به روستای ماندگان که  در کنار روستا های رود آباد و سیور قرار گرفته است  می رسیم که دارای باغ های فراوانی میباشد که آب این باغ ها از چشمه های کوه دنا جان میگیرد . از  تنگه ماندگان میتوان به تعدادی از قله های غربی دنا دست یافت و   نیز از طریق این دره میتوان با یک و نیم روز برنامه به روستای آب ملخ رفت.

 

 

 

 

 

گزارشگر: فاطمه نجفی

  1. با سلام و خسته نباشید
    این تصاویر متعلق به روستای سیور می باشد.تصاویر زیباتری از منطقه پادنا در دست دارم با عکاسی امیر احمد ریئسیان ، که تمایل دارم آنها را در دسترس عموم قرار دهم.

    باتشکر

  2. زرگل گفت:

    روستای زیبا و باصفایی است.

Go to TOP