انتخابات نزدیک است؛

مراقب باشیم بهای رأیمان تخم مرغ آب پز نباشد!

محمود افشاری- بار دیگر انتخابات و باز هم نزدیک شدن به زمستان، جلسات شبانه، خانه گردی و رفت و آمدهایی از جنس جمع آوری رأی برای کسب کرسی سبز مجلس دهم.

پایگاه خبری سمنا/ هر زمان که به انتخابات نزدیک می شویم می بینیم حضور برخی چهره ها در برخی مراسمات و آئین ها هم تازه است و در مواردی اولین حضور محسوب می شود. از شرکت در آئین عبادی و سیاسی نماز جمعه گرفته تا مراسمات ختم و اعیاد و …

عده ای هم که حامی و هوادار برخی نامزدهای احتمالی هستند این روزها دست به کار شده اند و برای جلب آراء عامه مردم تبلیغات غیر رسمیشان را پررنگتر کرده اند.

طبیعی است که در این میان حرف و نقل های درگوشی و شایعات هم روز به روز بیشتر شود و چهره هایی هم که به دنبال رای مردم هستند حضورشان در محافل علنی تر می شود.

بگذریم؛ دوره نهم با همه فراز و نشیب های زیاد اما کم سر و صدا و خاموش خود رو به پایان است. دوره ای که مردمان شهرم برای اولین بار و از سر همان احساس و اجبارِ تقریبا همیشگی، کرسی سبز وکالتشان را به یک بانوی فرهنگی و معلم سپردند تا محک تجربه بانوان هم چهار سال دیگر را سپری کند و به روزهای پایانی خود برسد.

محکی که ابتدای کار با جنب و جوش و اظهار نظرهای بهتر و فعالانه تری همراه بود اما از سال دوم به بعد این روند رو به انفعال گذاشت و روز به روز دست کم در ارتباط و تعامل رسانه ای نماینده مردم با خبرنگاران محلی در این دوره کم رنگ و کمرنگتر شد تا جایی که این سال ها شاهد برگزاری یک نشست خبری و حتی همایش مناسب و عمومی نبوده ایم.

حال در این مرحله همان مردمان سخت کوش و عمدتا کشاورز شهرم می خواهند نماینده ای دیگر را راهی خانه ملت کنند.

نماینده ای که باید شاخصه ها و خصوصیاتی داشته باشد تا بتواند از حق و حقوق ملت و مردمش دفاع کند و علاوه بر همان دو وظیفه خطیر و اصلی نمایندگی یعنی قانون گزاری و نظارت بر حسن اجرای قانون  برای اعتلا و احیای هر چه بیشتر جایگاه واقعی این کرسی اثرگذار بکوشد.

شاخص هایی که اگر در انتخابشان دقت نشود بلای جانمان می شوند و چهار سال سرنوشتمان را به بیراهه می برند.

همین چند روز پیش بود که همسایه میانسالمان صدایم زد و گفت: به فلانی بگو ما به هر کسی که دوست داشته باشیم رأی می دهیم. شما نه برای ما تخم مرغی آب پز کردید و نه سیب زمینی برایمان سرخ کرده اید!

به واقع این سخنان به قدری تلخ و ناگوار بود که مرا به سال ها قبل و رأی دادن مادربزگ خودم انداخت که می گفت: فلانی گناه دارد، چند دوره است می آید و نماینده نمی شود، به او رای بدهیم که به آرزویش برسد!

آری؛ این مصداق تنها چند رای عوام از همین مردمان دور و اطرافم بود که در آستانه انتخابات دهم مجلس همچون پُتکی بر سرم فرود می آمد و وادارم می کرد که باز هم دست به قلم شوم و این دغدغه جدی را بر سُطور سفید سیاهه کنم.

حکایت همان حکایت همیشگی است که نکند این بار هم مردمان شهرم بر حسب احساس و اجبار، اینکه این بشود تا آن نشود رأی بدهند سرنوشت یک دوره وکالتشان را کورکورانه و پوپولیستی رقم بزنند و دیگرانی هم که صلاحیت و شاخص های بهتری برای انتخاب شدن دارند به کناری بشینند و نظاره گر بدبختی شهرشان باشند.

امانت داری، رصد مداوم مطالبات مردم، صداقت در رفتار و عملکرد، وکیل الدوله نبودن، عمل به وعده ها، آگاه و متخصص در مسائل سیاسی و اجتماعی، وامدار نبودن به مراکز ثروت و قدرت، الگو بودن در شاخص های اخلاقی و اجتماعی، سکوت نکردن در برابر انحرافات دولت ها و شجاعت و جسارت از جمله شاخص هایی است که می تواند در انتخاب نماینده اصلح یاریگرمان باشد.

حالا این ما و شما و یک انتخابات و انتخاب دیگر برای یکهزار و ۴۶۰ شبانه روز که اگر با عقلانیت و تدبر در رأی خودمان  همراه باشد می شود سازنده و اگر با همان منعفت طلبی، محله گرایی و خرید و فروش رأی همراه باشد می شویم سرافکنده و بازنده.

 

 1. Gggg گفت:

  عقلانیت و تدبرش عین … فقط نباشه.
  بعدشم هیشکی به … رأی نمیده. خاطرتون جمع.

 2. معلم
  دوست عزیز هرچند ممکن است بخشی از اظهار نظر شما در مورد حاکمیت احساسات در شهرستان درست است و واقعا تاکنون خسارات جبران ناپذیری به شهرستان زده ولی توهین شما به جامعه معلمان خارج از عقل و منطق است .امروز بسیاری از مدیران ارشد نظام و استان و حتی شهرستان از بین جامعه فرهنگیان است .معلم ساده شرف دارد به بسیاری از مشاغل و مدارک .چون حداقل خیانت کار جامعه نیست .راه روشنایی و هدایت فرزندان این آب و خاک است.

  • صابری . م گفت:

   درباره نظر دوستی که گفته اند نویسنده به معلمان و فرهنگیان توهین کرده است باید بگویم اصلا این طور نیست. چند نفر از نمایندگان سابق از جمله آقایان افشاری، قرمزی، جعفری معلم بودند و منظور در این نوشته شخص یا شغل خاصی نیست و برداشت شما اشتباه است.
   در این یادداشت نویسنده تنها به شغل شریف نماینده فعلی اشاره داشته اند و هیچ توهین و داوری و نقدی به شغل وی ننموده اند. اگر اینطور باشد در نوشته آمده است یا بانوی معلم و فرهنگی…پس باید بگوییم به بانوان هم توهین شده است که این هم درست نیست.
   من به شخصه این نوشته را خوب ارزیابی می کنم و برای یاری شهرم دعا می کنم.

 3. رهاورد گفت:

  سلام
  مردم اگه با تدبیر درست رآی میدادن وضعیت این شهر اینجوری نبود

 4. این یادداشت به واقع گوشه ای از مشکلات فراوانی در زمینه برگزاری انتخابات در شهرستان سمیرم است که همه ما اهالی سمیرم به آن آگاه اما متاسفانه غافلیم.
  مشکل ما تبلیغات نماینده فلان کاندیدا نیست بلکه درد ما نا آگاهی و نداشتن بصیرت نسبت به مسائل روز، عدم تشخیص صلاحیت واقعی کاندیداها و اختلافات محلی و قوم و قبیله ای است که در بطن این دیار مادری ریشه دوانیده و قطع آن مشکل است.
  دوستان تا باورهای ما عوض نگردد، تا همدل و همراه نگردیم و تا زمانی که منافع جمعی را بر منفعت شخصی اولویت قرار ندهیم بهترین فرد نه ایران بلکه دنیا هم نمی تواند سرزمین ما را آباد گرداند.
  امید است که ما جوانان مسائل فوق را مد نظر قرار داده و با تلاش شبانه روزی در صدد رفع آنها برآییم.
  دست در دست هم دهیم به مهر
  سمیرم عزیز را کنیم آباد

 5. اریایی گفت:

  مهم اینه که مردم باتدبیر رای نمیدهند

 6. فرهنگی گفت:

  وقتی می شنوم در اطرافم کسانی پیدامی شوند که فقط برای خراب کردن رأی دیگران می خواهند وارد صحنه شوند دلم به حال مردم ساده شهرم می سوزد. نمایندگان گذشته اگر کاری هم از دستشان ساخته نبود، حداقل بین مردم هرازگاهی دیده می شدند ولی نماینده فعلی را بسیاری از مردم هنوز هم ندیده اند حتی از تلویزیون. اگر نماینده شدن و ماندن اینقدر راحت است که …… برخی دیگر انقدر به شهر و مردم آسیب رسانده اند که هر جا کسی از اقوامشان قرار است پست و سمتی بگیرد به تبع رفتار ناپسند قوم خویش مورد نظر تأیید نمی شود هر چه قدر هم فرد شایسته ای باشد. پس مارا به خیر تو امید نیست ، شر مرسان.آگاهانه به کسانی رأی بدهیم که باوجود تمام نقص های شهرستان در این سرزمین ماندند و با دردها و رنج ها دست و پنجه نرم کردند، نه کسانی که برای سرکشی به اموالشان فقط به سمیرم می آیند و می روند.

 7. سامانا گفت:

  چ فایده وقتی کسی به فکرشهر نیست . اگر توجه میکنید اونیکه رای میبری انتخاب میشی همش حرف نزن به فکر باشید عملش کم نیارین .مخصوصابه جوانان نظراشون بپذیرن والا بخدا .هنر فرنگ هنر بیارین تو شهر نقص زیاد تو شهر بیخیال مارو چه به نظر

 8. pedram گفت:

  سلام .. این روند در مورد انتخابات در همه شهر های ایران و بسیاری از شهر های دنیا چنین است . این که در آستانه انتخابات کاندیدا ها پیدا میشن کاملا طبیعیه .. اما نویسنده مقاله و امثالهم که فقط خودشون هم در زمان انتخابات پیداشون میشه و روشنفکر میشن و بعد هم سوار موج بلند برنده میشن و میرند تا ۴ سال بعد .. چکار روشنگری کردند .. بجز انگشت اتهام به سوی دیگران نشون دادن .. عزیز من تو تا حاالا با چند نماینده و کاندیدا راه افتادی و در ماه های آخر با انها سر عناد پیش گرفتی …

 9. g گفت:

  مطلب آبکی!! یکی نیست بگه شما گی نویسنده شدی!!

 10. معلم گفت:

  تا زمانی که افکار مردم آبکی است شهرما شهر نخواهد شد. شما که می نویسید مطلب آبکی است ،خودتان بنویسید. ما فقط بلدیم انتقاد کنیم اما حتی توان دیدن عیبهای خودمان را نداریم. به جرآت می گویم به نماینده اخیر رای دادم و بسیار اشتباه کردم . نزدیک انتخابات که می شود همه احساساتی می شویم . خیلی از ماها فقط برای خراب کردن آرا وارد میدان میشویم. انتخابات ما انتخابات سالمی نبوده است و نخواهد بود. کافیه الکی بگی میخام کاندید بشم. مدام مردم زنگ می زنند که شناسنامه ای چند میخرید. اگز مردم ما هوشیار بودند این بار می فهمیدند که باید به غیرفرهنگی رآی بدهند. بس است دیگر . هر چند خودم هم فرهنگی هستم ولی به خدا قسم تجربیات گذشته کافیست.

 11. \pirmorad گفت:

  امروز زمان بیداری است
  آقای ……. پول می دهد رای می خبرد. ……. خانه گردی می کند. ……. جلساتش را شروع کرده و ……. هم در زادگاهش اعلام حضور کرده است. اما اینکه اصلحی در این میان هست خدا می داند

 12. سلام عزیزان
  خوشحالم از دیدی که در مردم شهرستان و زادگاهم جرقه خورده و کم کم داره پا میگیره. عاقلانه، عالمانه و با تدبیر تصمیم بگیریم و نه از روی احساسات…
  من از این متن برداشتی تحت عنوان توهین یا بی احترامی به عوام و خواص( خصوصا قشر محترم فرهنگی) نداشتم و امیدوارم کور سویه های امید این مردم روشن فکر به نتیجه ای خوبی برسه.
  خواهش میکنم این روزها این دعا رو به قنوتتون اضافه کنید شاید کارساز زادگاه ودیارمون شد : (( اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین…))

 13. اریایی گفت:

  اتفاقا این یکی از مطالبی بود که واقعیت شهر وافکار مردم رونشون داد چرا میخواید اشتباهات مردم شهرمون رو مخفی کنید؟

 14. قلی زاده گفت:

  سلام.
  کاش می شد کمی بیشتر از زبان مردم منطقه صحبت می کردید. و در کل به دغدغه های رایج در جامعه اشاره کردید.
  البته چند جا غلط املایی داشت مثل مادربزگ خودم انداخت

Go to TOP