معرفی شهدای سمیرم/72

شهید باقری دست راست پدری کشاورز بود

صفر علی فرزند اول و دست راست کشاورزی زحمت کش در ونک سمیرم بود که پس از مرمت خانه پدری با تنی خسته از راه شهادت رهسپار خانه آخرت شد

به گزارش پایگاه خبری سمنا، شهید صفر علی باقری فرزند اول محمد قلی بود که در اولین روز دی ماه ۱۳۴۳ در ونک سمیرم دیده به جهان گشود و بارانی که از آسمان اذان  پدر در گوشش زمزمه شد ، ساقه های خشکیده جانش را تازه کرد .

مادر شهید  در گفت و گو با گزارشگر سمنا می گوید: « فرزند اول خانواده بود و دوران طفولیت صفر علی با سختی های زیادی همراه بود. وقتی که به مدرسه رفت تا موقعی که وارد دوره راهنمایی شد، هم درس خواند و هم کنار پدر به کار کشاورزی پرداخت.

صفر علی در تظاهرات ضد رژیم شاهنشاهی شرکت می کرد و به پخش اعلامیه می پرداخت، پس از پیروزی انقلاب در سال ۵۸-۵۹ بود که گفت : می خواهم درس را کنار بگذارم و کمک پدر باشم و پدرش هم از بس سختی  می کشید، قبول کرد و او دست راست پدرش شد.

موقعی که در مسجد ونک جهت بسیج ثبت نام می کردند، او اجازه گرفت و شد بسیجی، از نگهبانی گرفته تا کارهای دیگر برای بسیج انجام  می داد. جنگ که شد از ما رضایت می خواست تا برای منطقه ثبت نام کند، رضایت دادیم و او ثبت نام کرد، انگار خدا به او دنیا را داده بود، از بس خوشحال بود.

وقتی می خواست عازم شود ، چون لباسی که پوشیده بود، مندرس شده بود، لباس نو برای او تهیه کردیم و به او پیشکش کردیم، اما هر چه اصرار کردیم، قبول نکرد که آن را بپوشد، فقط گفت : من می خواهم به میدان جنگ بروم ، لباس نو لازم ندارم.

سال ۶۰ بود که به دارخوین رفت و در اولین مرخصی که آمد ، لباس های او را از ساک دستیش خارج کردم که بشویم، خونی بود. فهمیدم که مجروح شده و در یکی از بیمارستان ها بستری بوده است. گفتم : مادر ، زخمی شده ای و او گفت : چیز مهمی نیست.

او ممانعت می کرد که لباس هایش را بشویم. اینقدر به او اصرار کردم تا توانستم او را راضی کنم و لباس های صفر علی را بشویم . او در حین مرخصی با تعدادی از دوستانش علی رغم مجروحیت ، خانه قدیمی ما را خراب کردند و آن را بازسازی نمودند. هنگامی که خداحافظی کرد، با تنی خسته رهسپار جبهه شد. نمی دانم چرا می خواستم جلوی او را بگیرم و نگذارم که برود. »

نحوه شهادت

ترنم ریزش باران رحمت و نجوای دعای توسل در هم می‌آمیزد و فضایی ملکوتی به وجود می‌آورد. عملیات محرم  ساعت ۸ : ۲۲ دقیقه روز ۱۰/۸/۶۱ ، با رمز مبارک «یا زینب» (س) در منطقه عملیاتی موسیان و شرهانی،‌ زبیدات، جنوب شرقی دهلران در غرب عین خوش با اهداف آزادسازی ارتفاعات حمرین در جنوب دهلران و تهدید و دسترسی به امکانات نفتی داخل خاک عراق و شهرک زبیدات آغاز می‌شود.

در مرحله اولبه محض وارد شدن رزمندگان ، متاسفانه رودخانه دویرج طغیان کرده و باعث شد که نیروها با مشکلات فرآوانی مواجه شده و با تمام این مشکلات،  نیروهای خودی در این مرحله ضمن در هم شکستن خطوط  دفاعی دشمن و گذشتن از رودخانه توانستند، ضربات مهلکی بر ارتش عراق وارد سازند و سرانجام صفر علی باقری در روز سه شنبه  ۱۱/۸/۶۱   به فیض شهادت رسید. یادش گرامی باد .

پیام شهید :

ای ملت شهید پرور ایران تنها راه نجات اسلام و رهایی مستضعفین پیوستن به خط امام که همان خط اصیل اسلام محمدی (ص) می باشد .

گزارشگر پایگاه خبری سمنا: فاطمه نجفی

Go to TOP