ما در خواب غفلت و دشمن بیدار

ایام ماه محرم خصوصاً دهه اول این ماه از بهترین فرصتها برای کار فرهنگی و دینی در تمام جهان است و شهر ما سمیرم نیز از این قائده مستثنی نیست و نخواهد بود.

پایگاه خبری تحلیلی سمنا – حجت الاسلام اکبر سعادت/ متاسفانه اکثر برنامه ها در سرزمین هزار چشمه در زنجیرزنی و تعزیه خوانی خلاصه می گردد و در تعداد معدودی از تکایا نیز سینه زنی و منبرِ وعظ خطابه برگزار می گردد  و در روزهای تاسوعا و عاشورا نیز شهر شاهد حرکت دسته های عزاداری از مساجد و حسینیه ها به سمت امامزاده واجب التعظیم سلطان ابراهیم است … اما در این حرکت بعضاً هیئات مذهبی حرکت شایسته ای ندارند و گاهاً باعث وهن مذهب می گردند تا ترویج شعائر حسینی !!؟؟

البته این نکته قابل تامل است که مساجدی که در طول سال نماز جماعت ندارند و دلیل آن نیز عدم حضور روحانی در شهر است در این ماه با توجه به حضور گسترده مبلغین به همّت سازمان تبلیغات اسلامی سمیرم ( که جای تشکر و قدردانی بسیار دارد) درخواست و اقبالی برای حضور و استفاده از نعمت وجود مبلغین  ندارند و فقط و فقط عزاداری بر امام حسین علیه السلام را در زنجیرزنی یا سینه زنی خلاصه می کنند و تدبیری ( وشاید هم احساس نیازی ندارند) برای برپایی نماز ، این ستون دین و امر به معروف عظیم و سترگ امام حسین (ع) در واقعه کربلا و روز عاشورا ، نمی اندیشند اما اموری مانند تعزیه خوانی که البته از شعائر حسینی است ولی اینجا غالباً همراه حق الناس و سد معبر و آمیخته با خرافاتی مانند عروسی و حنابندان حضرت قاسم و … در این ایام به هیچ وجه ترک نمی گردد و حتی بعضاً در ظهر عاشورا نماز به تاخیر می افتد تا تعزیه خوانی شود یا مساجد برای برپایی تعزیه اشغال می گردد و حتی فرشهای آن نیز ، با توجه به سفارش و تاکید امام جمعه محترم شهرستان بر جمع نکردن فرشهای حسینه ها و مساجد ، جمع می گردد و « تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل» .

اما در جبهه مقابل آنان که برای فرزندان و جوانان این مرز و بوم فکرها دارند موقعیت های زمانی و مکانی را بررسی می کنند و به دنبال استفاده دقیق از فرصتها هستند فرصتی به نام محرم و عشق به امام حسین علیه السلام و مراسم هایی  که حضور بیشتر جوانان را در خود دارد و فرصتی رویایی به نام خواب غفلت.

می خواهم بی مهابا و صریح بگویم : شام غریبان حسین فاطمه هر ساله زمان خوبی است برای آنانکه بیدارند و از خواب دیگران استفاده می کنند و برای رسیدن به مقاصد خود و اغفال جوانان از عشق پاک جوانان و مردم به سیدالشهدا نهایت استفاده را می برند و خود شنیده اید وصف تقرچه را و داستان آن را .

اینکه می گویم برنامه ریزی دیگران دلیل و مدرکی مستند دارم نمی دانم امسال  شام غریبان کجا بودید اما  شب عاشورا حداقل حدود ۲۰۰ متر از کابل های برق روبروی تقرچه دزدیده می شود و عصر عاشورا وقتی ماموران محترم و کوشای اداره برق برای تقویت لامپهای آن قسمت مراجعه می کنند با نهایت بهت و تعجب می بینند اصلاً کابل برقی بر روی تیرهای چراغ برق نیست که لامپی تقویت و تعویض گردد !!!؟؟؟

دلیل این سرقت در شب قبل از شام غریبان چه بود؟

البته لازم است یک نکته را یادآور شوم و آن اینکه هرسال در شام غریبان چه جمعیت و چه برنامه ای در تقرچه در شام غریبان حسین ابن علی برگزار می گردید  و چه دردسرهایی برای نیروی انتظامی بوجود می آمد و به همین دلایل برای امن تر شدن می بایست تاریکتر باشد تا بشود آنچه باید می شد و برنامه ها راحتتر و بهتر انجام گیرد و البته الله اعلم.

و این هشداری بزرگ برای آنان است که مسئولیت فرهنگ شهر به دست آنهاست بماند که شام غریبان امسال مصداق « ید الله فوق ایدیهم» شد و خداوند دل عاشورائیان سمیرم را برای برگزاری مراسمی در تقرچه یکدل  هم نوا کرد و محقق کرد شعار یکدل شویم با حسین عاشورائیان را .

اما آنان که اهل دل و فرهنگند باید هشدار گرفته باشند که ما در خواب غفلت  و دشمن بیدار.

 1. صادق پور گفت:

  سلام. خدا خیرتان دهد.حرف دلمون رو زدین
  لطفا تدبیری بیندیشین

 2. محسن گفت:

  با سلام خدمت حاج آقا سعادت عزیز
  انتقادات شما بجا ولی میشه بغرمایید برنامه ریزی مراسم های مذهبی و هدایت آنها در هر شهری بدست چه کسانی است …. غیر از اینکه روحانیون شهرمان فعالیتشان بسیار اندک و مبلغان فرهنگ اسلامی گوشه نشینی را ترجیح میدهند ..(البته از نزدیک شاهد فعالیتهای جناب عالی و تعداد اندکی از دوستان بوده ام که جای تشکر دارد) ولی به نظرم تمام برنامه ها را میتوان با برنامه بهتر و زیبنده تر با حضور متولیان این امر که روحانیونند انجام داد قبول کنید در شهرما بسیار اندکند این افراد فعال و دلسوز با برنامه….
  بعنوان نمونه با مداخله روحانیت و سازمان تبلیغات بعضی از خرافات ( مانند شیر) از عزاداری حذف شد امید است از این برنامه ها بیشتر و مناسب تر در شهرمان داشته باشیم

Go to TOP