آغاز کوچ پاییزه عشایر، تلفیق زیبایی و سختی ها

صدای زنگوله های گوسفندان در جاده های شهرهای عشایرنشین سمیرم حکایت از حرکت پاییزه آنان یا همان کوچ به قشلاق از ییلاق دارد.

به گزارش پایگاه خبری سمنا، عشایر که از اردیبهشت ماه میهمان ییلاق بودند، امروز که پاییز از راه رسیده و زنگ کوچ پاییزه عشایر نیز در سراسر کشور به صدا درآمده است؛ کوچ از مناطق ییلاقی و سردسیر به مناطق گرمسیر قشلاقی؛ کوچی دشوار به سرسختی کوه‌ها و دره‌های بین راه، و زیبا و چشم‌نواز به زیبایی دشت‌های پرگل و رنگارنگ را شروع کرده اند.

کوچ واژه ای که با زندگی عشایر عجین شده و این سفر چند هفته ای برای عشایر حکم ادامه حیات و زندگی را داشته و در عین حال با به تصویر کشیدن زیباترین جلوه های زندگی عشایر هنگام کوچ، یکی از ظرفیت های مهم گردشگری کشور نیز به شمار می رود که می توان از آن در جهت اشتغالزایی و درآمدزایی بهره جست.

کوچ برای عشایری به معنای حرکت به طرف مکانی که زمینش سرسبزتر و باسخاوت تر است و عشایر و دام هایشان که قطب تولید گوشت و لبنیات برای زندگی پرتجمل شهری بوده را از سرمای زمستان یا گرمای تابستان نجات داده و میهمان سرسبزی های دشت ها و زلالی روخانه هایش کند.
اما نباید فراموش کرد که زندگی و کوچ عشایر این روزها سخت تر شده و گاهی به حدی سخت می شود که ترجیح می دهند قید کوچ و سفر و سنت آبا و اجدادی خود را بزنند و یکجانشین شوند که تبعات شهرنشینی عشایر یا سکونت آنان در اسکان های عشایر امروز بر هر کسی که با عشایر کوچکترین آشنایی دارد پوشیده نیست.

امروز مهم ترین مشکلات عشایر را می توان نبود آب و علوفه کافی و همچنین تصرف ایل راه ها نام برد که البته باید بدانیم که در زمستان هم هر ساله مشکل تامین علوفه وجود داشته و دارد.

باید در کنار زیبایی کوچ عشایر بدانیم که بیشترین مشکل عشایر در مسیرهایی است که ایل راه ها به جاده های فرعی و اصلی روستایی و حتی شهری تبدیل شده و سالانه هنگام عبور از این مسیرها تصادفات زیادی رخ می دهد که به تلف شدن تعداد زیادی از دام ها منجر می شود.

شهرستان سمیرم با ۴ هزار و ۷۵۰ خانوار عشایری از ۲۲۰ هزار خانوار عشایری کشور امروز شاهد کوچ پاییزه این عشایر از مناطق ییلاقی به قشلاقی بوده که اغلب عشایر این شهرستان به سمت استان فارس در حرکت می باشند.

از آنجا که بارندگی در راه است و وقوع بارندگی در مسیر حرکت کوچ می تواند مشکلات بسیاری را برای عشایر رقم بزند، آنها باید هر چه سریع تر منطقه را ترک کنند و خود را به مناطق گرمسیر خوزستان برسانند.

کوچ عشایر با رسوم محلی زیادی همراه بوده و ظرفیت گردشگری عشایر به منظور اشتغالزایی و درآمدزایی بسیار بالاست که متاسفانه چه در کوچ ییلاقی و چه در کوچ قشلاقی و حتی سکونت آنان در این مناطق توجه لازم نشده است.

شاید همین بی مهری ها و مشکلات بسیار باعث شده برخی عشایر نسبت به سنت ها بی رغبت شده و به جای کوچ با آن آداب و رسوم خاص و زیبایش سوار بر ماشین ها و شتابان در کنار راحت طلبی به سوی ییلاق و قشلاق بروند و آهسته آهسته آن خاطرات زیبا را جز در کتاب ها به فراموشی بسپارند که حفظ این میراث گرانبها نیازمند توجه مسئولان مربوطه بوده است.

Go to TOP