کشمکش بر سر سن کتیبه تاریخی سمیرم/ می گویند کتیبه دزدیده نشده اما تصاویر چیز دیگری می گوید+عکس

خبرگزاری ایمنا: خبر سرقت کتیبه ۳۰۰۰ ساله سمیرم که چندی پیش منتشر شد رییس میراث فرهنگی استان اصفهان این موضوع را تکذیب کرد.

به گزارش پایگاه خبری سمنا به نقل از ایمنا ، چند روز پیش بود که خبر سرقت کتیبه ۳۰۰۰ ساله سمیرم به صورت گسترده ای در رسانه ها انتشار پیدا کرد تا جایی که رسانه های داخلی و خارجی نیز این موضوع را پوشش خبری دادند ولی امروز رییس میراث فرهنگی استان اصفهان این موضوع را تکذیب کرد.
کتیبه ۳۰۰۰ ساله سمیرم به سرقت رفت
روز چهارشنبه مورخ ۲۸-۵-۹۴ بود که سجاد افشاری رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری سمیرم در گفتگو با خبرنگاران با بیان خبر سرقت اظهار داشت: ابعاد این کتیبه مهم تاریخی که گویای تمدن کهن در این سرزمین است یک متر مربع می‌باشد که سارقان به صورت کاملا حرفه‌ای و با داشتن تجهیزات و امکانات این اثر ملی را از کوه بریدند و از محل خارج کردند.

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری گفت: متاسفانه پراکندگی آثار و ابنیه های تاریخی و وسعت شهرستان باعث شده این مناطق دور از چشم ماموران ما قرار بگیرد و کمبود نیرو و امکانات لازم کار را برای دزدان آثار تاریخی راحت کرده است.
وی با بیان اینکه مراحل قضایی و پیگیری های لازم برای دستگیری سارقان در حال انجام است، افزود: بزودی۱۰ مورد از آثار تاریخی در سمیرم ثبت ملی می‌شود.

پس از این موضوع و رسانه ای شدن خبر مردم نیز نگرانی خود را از این اتفاق ناگوار بیان کردند و خواستار پیگیری این موضوع تا دستگیری سارقان شدند.
ولی در اتفاقی غیرقابل انتظار امروز مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگاران به نکات ویژه ای اشاره کرد.
آثار باستانی دور از دسترس قرار نیست شناخته و معرفی شوند!
فریدون الهیاری گفت: آثار باستانی دور از دسترس قرار نیست شناخته و معرفی شوند، این کتیبه هم که در نقطه‌ای دور از شهر واقع شده بود، پیش از این توسط عوامل طبیعی و بدون هیچ نظارتی تخریب شده بود.
وی معتقد است که قدمت این کتیبه باستانی به دوران ساسانی بر نمی‌گردد و خبر ۳۰۰۰ ساله بودن آن  اشتباهی محض است.

رییس اداره میراث فرهنگی استان در خصوص شایعاتی که بر سر قدمت این کتیبه وجود دارد، گفت: این اثر متعلق به دوره ساسانیان نیست، چرا که اگر چیزی به آن دوره بر گردد، نیز قدمت آن ۳ هزار سال نیست، زیرا ساسانیان بین ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی حکومت می‌کردند که نهایتاً بازه زمانی آن به ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ سال قبل بر می‌گردد، به همین خاطر بدیهی است که این اثر ۳ هزار ساله نیست.

الهیاری در خصوص تعداد کتیبه‌های موجود در آن قلعه اظهار کرد: ما اصلاً نمی‌خواهیم به تعداد بپردازیم، چون آثاری که در دور دست قرار دارند را زیاد معرفی نمی‌کنیم و این کتیبه نیز در حدود ۵۰ کیلو متری سمیرم قرار دارد،‌ منطقه‌ای که صعب‌العبور و در حوزه عشایری و روستایی است، به همین دلیل بنای ما بر معرفی این آثار نبوده است و تنها امسال در حال ثبت آن‌ها هستیم.
وی در خصوص چگونگی اطلاع از سرقت این کتیبه عنوان کرد: آگاهی ما از طریق عوامل مردمی که به میراث فرهنگی علاقه دارند بوده است، بعد هم ما اقدامات اولیه مثل هماهنگی با استان و تشکیل کمیته انتظامی و کارشناسی را انجام دادیم. همچنین طبق مستنداتی که قبلاً جمع کرده بودیم، آنچه برداشت شده این است که کتیبه با خط کوفی و متعلق به سده‌های اسلامی بوده است، البته، متأسفانه این اثر پیش‌تر توسط عوامل طبیعی مختلف دچار فرسایش شدید و درصدی شده بود که نوشته‌های آن قابل خواندن نبودند.

کتیبه دزدیده نشده است فقط آسیب دیده!
شهرام امیری، مدیر روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان در این زمینه به خبرنگاران گفت: در این قلعه چندین کتیبه در دل کوه ایجاد شده بود که حدود چهار سال پیش باستان‌شناسان اصفهان آنها را بازخوانی کردند، اما چون آثار زیادی از خود قلعه باقی نمانده بود، به واسطه همین کتیبه‌ها درباره ثبت ملی این مکان تاریخی تصمیماتی گرفته شد و حدود یک ماه پیش پرونده ثبتی آن‌ها تهیه و با گذراندن مراحل ثبت آن در اصفهان، قرار بود ادامه روند آن در شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بررسی شود، اما متاسفانه چند روز پیش این کتیبه توسط چند نفر ناشناس آسیب دید.

با وجود این صحبت ها عکس ها و گزارش های منتشره از محل کتیبه نمایانگر آن است که کتیبه به صورت کامل از کوه جدا شده و به سرقت رفته است./

گزارش از:سید سعید قائم مقامی

  1. مرتضی گفت:

    آی ناقلا سید جان فک کنم منبع عکس واز لینک نظر برداشتیااا…اشکال نداره ، خواهش میکنم…
    موفق باشید.

Go to TOP