به بهانه غریبی شهدای گمنام شهرمان:

شرمنده ۳ شهیدیم که در شهر ما آرمیده اند

شهدا شرمنده ایم، مردمان شهر من مهمان نواز هستند و تا کنون میهمانی در شهر ما احساس غربت نکرده اما نمیدانم چرا مردمانی که استقبالی بی همانند داشته اند این چنین فراموش کرده اند سه قبری که طلایه دار شهر ما بر فراز بلندای سمیرم خود نمایی می کند و نگینی است بر این آبادی که شاید زیاد هم آباد نیست.

ghaemmaghamiسمنا- سید سعید قائم مقامی/ شهدا شرمنده ایم، مردمان شهر من مهمان نواز هستند و تا کنون میهمانی در شهر ما احساس غربت نکرده اما نمیدانم چرا مردمانی که استقبالی بی همانند داشته اند این چنین فراموش کرده اند سه قبری که طلایه دار شهر ما بر فراز بلندای سمیرم خود نمایی می کند و نگینی است بر این آبادی که شاید زیاد هم آباد نیست.

ما تنها مردمانی هستیم که به پاس قهرمانی‌های دلیرمردان کشورمان این‌گونه قبور مطهرشان را زینت می‌بخشیم؛ قبور مطهری که حضرت امام خمینی (ره) درباره آنها فرمودند؛ همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان، عارفان، دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود.

شاید هنوز خیلی ها تشییع و تدفین با شکوه سه شهید گمنام شهر سمیرم را در خاطر داشته باشند؛ هم چنین حضور پر شور و مشتاقانه مردمی و پیگیری ها و تلاش های مجدّانه مسئولین برای ساخت مقبره ای در خور این عزیزان.

از۱۵تیرماه سال ۹۰ تاکنون حدود چهار سال ویک ماه و اندی روز است که مردم با استقبال بی نظیرشان در ورودی شهر سمیرم ثابت کردند که هیچ چیز از ارزش های انقلاب، در این شهر را کم نکرده است.

تصاویر روز با شکوه استقبال سمیرمی ها از شهدای گمنام فراموش شدنی نیست، مردم سمیرم با حضور و استقبال از پنج پیکر بی پلاک هشت سال دفاع مقدس اثبات کردند قدرشناسی آنها اندکی کمرنگ نشده و نخواهد شد همانطور که در شب وداع و تشیع پیکرهای پرستوهای خونین بال که با میهمانی در شهر ما پیام استقامت و پیروزی حق را آورده بودند نشان دادند که در راستای اهداف این نظام نباید کوچکترین کوتاهی شود.

اما امروز این فکر آزارم می دهد که نکند فراموش کرده ایم که میهمانان شهر ما در چند قدمی خانه هایمان و بر فراز کوه شیدون یا همان کوه شهیدان غربتی را تحمل کنند که بنظرم از سرخی توپ و گلوله و شن های جنوب برایشان سوزنده تر است.

اگر سکوت و تنهایی شما را فرا گرفته مقصران زیادی وجود دارد که راه ناهموار آن روزهای تشییع شما هنوز بهتر نشده و سرما و گرماهای شهر ما توان پیرمرد و پیرزنی‌هایی را گرفته است تا به زیارتتان بیایند به یاد فرزندانشان که همچون شما جوانی برومند بوده و اکنون چند قدم پایین تر در گلزار…. .

” فراموش کرده ایم که میهمانان شهر ما در در چند قدمی خانه هایمان و بر فراز کوه شیدون یا همان کوه شهیدان غربتی را تحمل کنند که بنظرم از سرخی توپ و گلوله و شن های جنوب برایشان سوزنده تر است “

اما نمی دانم چه سرّی در این میان وجود داشت که این شهدای گمنام باید از همان ابتدا با غربت و گمنامی هر چه بیشتر میهمان شهر ما می شدند.

اینجا سمیرم است و پشت میهمان و مدعوین را همانند کوفیان خالی نکرده و نخواهند کرد و می‌دانم شما آگاه تر از ما هستید و می‌دانید که هیچ محبتی از دلمان رخت برنکنده و مردم همه از وضعیت کنونی شما سبکبالان عاشق که در دیدار معشوقه خود لحظه ای درنگ نکردید شرمنده و خجل هستند.

“ما هرچه داریم از وجود پربرکت شهداء می باشد” شاید این جمله را بارها شنیده ایم که برخی مدیران و مسوولین به مناسبتهای مختلف و در سخنرانیهای خود به زبان می آورندمیز و مقام خودرا مدیون ایثار آنها می دانند، اما به راستی چه میزان قدردان وجود این عزیزان می باشیم؟!

آری شهدا حتی بیشتر از دین خود به انقلاب و نظام را پرداخت نمودند و مارا تا همیشه تاریخ وامدار خود کردند و رفتند ودر این میات بدهی مسولین از همه سنگین تر است، اما آیا تا کنون ذره ای از دین خود را به عظمت و بزرگی و ایثار آنها ادا کرده ایم؟!

 1. مسعود گفت:

  با سلام
  شهید شدن در راه آب و خاک در هر فرهنگی پسندیده و شهدا همواره از ارزش و قرب بسیار بالایی در بین مردم برخوردارند. ولی متن شما بیش از اینکه دغدغه شهدا را داشته باشد بیشتر روشی برای نشان دادن خودتان به عنوان یک شخص ارزشی ( به چه کسی نمیدانم! شاید هم دلواپس) شده است. این همه شعار بیشتر از یک شخص عوام فریب بر می آید تا یک شخصی که از ته دل درد این شهیدان گرانقدر را دارد. خواهش می کنم به جای نوشتن اینگونه مطالب و یا بازنشر برخی اخبار همسو با رجانیوز و فارس نیوز مطالب علمی و ادبی و یا تاریخی موثق با ذکر منبع بگذارید. منتظر جواب شما هستم. با تشکر

  • سید سعید قائم مقامی گفت:

   با درود
   سلام و احترام خدمت دوستمان آقا مسعود(البته اگر با هویت واقعی نظر می دادند گفت و گوی بهتری می توانستیم داشته باشیم):
   دوست عزیز ابتدا این جمله حضرت آقا را برایت می نویسم که فرمودند:امروز فضیلت زنده نگه داشتن یاد و خاطره ی شهدا کمتر از شهادت نیست .
   به نظر شما آیا در خور این سه شهید بزرگوار هست که در شهر مهمان نوازی چون سمیرم اینچنین غریبانه در بلندای کوهی تنها رها شوند؟؟
   شما بنده را متهم به عوام فریبی و دورویی کرده اید ولی تمام سخن و یادداشت بنده دفاع از اصول شهدا و بیدار کردن مسئولینی بود که جایگاه و مقام خود را در حرف مدیون شهدا می دانند ولی در عمل …..
   دوست عزیز بهتر است این جمله را مد نظر داشته باشیم که زنده نگه‎داشتن ارزش‎های دفاع مقدس نقش مهمی در حفظ عزت و اقتدار کشور ایفا می‎کند.
   پایگاه خبری سمنا به هیچ جناح و گروهی وابسته نیست و هدفش پیشرفت شهرستان و رفع مشکلات مردم است.
   سمنا در تمام زمینه ها (علمی، تاریخی،سیاسی، ادبی و فرهنگی ) مشغول به انتشار خبر ،یادداشت و گزارش می باشد و از تمام کسانی که در این زمینه ها توانایی دارند درخواست همکاری دارد.

 2. مسعود گفت:

  ممنون از پاسخ باز هم همراه با شعار. بهترین راه برای زنده نگه داشتن یاد شهدا تلاش برای آبادسازی کشور و ایجاد شر ایط رشد و استفاده برابر از امکانات دولتی است. ولی برخی از جریان های سیاسی از مراسم تشییع شهدا سوءاستفاده نموده و به سایر جریان های سیاسی مخالف توهین می نمایند. و یا تنها هدفشان ایجاد محدودیت برای دیگران می باشد. چه کسی به شما اجازه داده است که به طور مثال برای برگزاری یک جشن در دانشگاه یا روابط معقول دختران و پسران در محیط های عمومی از خون شهدا مایه بگذارید؟ چرا خودتان را وکیل مدافع اونها میدونید در زندگی خصوصی مردم دخالت می کنید؟

 3. محمد رضا گفت:

  سلام آقا مسعود.ببینید تشییع شهدا یه نوع احترام به خودمونه،چون شهدا از خونشون گذشتن تا من و شما تو راحتی و امنیت الآن بتونیم زندگی کنیم،پس تا همیشه مدیون اوناییم.

 4. مینا صابری گفت:

  چقد آسمون ریسمون بافتید
  آقا مسعود یه سر به صحبت های شهدا و وصیت نامه هاشون بزن به جواب سوالات میرسی
  میرسی
  فامیل ما خودش شهید داره و وقتی پای صحبت های خانواده پیرامون خاطراتشون با شهید میشینم خیلی چیزا دستگیرم میشه

  • غریبه گفت:

   با سلام
   از غربت شهدای گمنام سمیرم چه بگوییم که آتشی زیر خاکستر است.
   به نظر من یکی از نشانه های غربت شهدای گمنام و نام آشنای ما در مراسم تشییع شهدای غواص نمایان بود
   سوال من این است جایگاه شهدای شهرمان در مراسم تشییع شهدای غواص کجا بود؟
   اصلاً بودند؟
   دیدیم؟
   برنامه استقبال از شهدای غواص چگونه بود؟
   ضرورتها چه بود و ما چه کردیم؟
   ایکاش بی دلیل و بی منطق متهم به مخالفت و مقابلت نمی شدم تا می گفتم آنچه حق شهدا بود اما افسوس که خار در چشم و استخوان در گلوست!!!!!!؟؟؟؟؟

 5. غریبه گفت:

  با سلام
  از غربت شهدای گمنام سمیرم چه بگوییم که آتشی زیر خاکستر است.
  به نظر من یکی از نشانه های غربت شهدای گمنام و نام آشنای ما در مراسم تشییع شهدای غواص نمایان بود
  سوال من این است جایگاه شهدای شهرمان در مراسم تشییع شهدای غواص کجا بود؟
  اصلاً بودند؟
  دیدیم؟
  برنامه استقبال از شهدای غواص چگونه بود؟
  ضرورتها چه بود و ما چه کردیم؟
  ایکاش بی دلیل و بی منطق متهم به مخالفت و مقابلت نمی شدم تا می گفتم آنچه حق شهدا بود اما افسوس که خار در چشم و استخوان در گلوست!!!!!!؟؟؟؟؟

 6. سینا گفت:

  سلام .
  به نظر من اگه دنبال ریشه مشکلات و میهمان نوازی خوب مسئولانمون باشیم خیلی بهتره تا اینکه درگیر این قضایا باشیم…بخدا این شهدا برا من وشما جونشونو فدا کردن

  فقط باید گفت شهدا شرمنده ایم

 7. سید گفت:

  سلام
  قصه ؛ قصه تلخ است.قصه بابا نان داد است….
  نمیدونم چی بگم نگم که هم بنده رو خوش بیاد هم خدارو…..
  ولی میگم متاسفم برا اونا که میگن من تو نیستم بلکه شما هستم………………………
  اره اینا زمامدار ای روزگارند

Go to TOP