خفر، چشم انتظار مسافران فِطر

محمود افشاری- ضیافت الهی اندک اندک به عیدالله فطر می رسد تا بعد از یک ماه روزه داری در گرما و شب زنده داری در قدر، شاهد فطرانه ای شلوغ، پر مسافر و پر تردد در شهرستان هزار چشمگان سمیرم باشیم.

به گزارش سمنا، شهرستانی که چند سالی است به محض اعلام یا حتی زودتر از روئیت هلال شوال انبوه خودرو و گردشگر واردش می شوند تا در پس گرمای طاقت فرسای شهرهایی همچون اصفهان، تهران، بوشهر، یزد و شیراز و اهواز و … چند روزی را از خنکای وادی هزار چشمه بهره بگیرند و آب و هوا و نفسی تازه کنند.

یکی از مقاصد مسافران و گردشگران سمیرم به یقین روستای زیبای خفر، آخرین روستای این منطقه در دامنه دنای استوار است.

ورود به این روستای بخش پادنای بزرگ با دورنما و چشم اندازی بسیار دیدنی، بی نظیر و شگفت انگیز همراه است که خاطره آن همواره در ذهن هر مسافر و رهگذری ماندگار می ماند و تا همیشه ثبت می شود.

این شرایط درحالی است که اگر کسی پای صحبت های مردمان خونگرم این روستا بنشیند، به عمق ژرفای این روستا و مشکلات نهان آن پی خواهد برد.

مشکلاتی که شاید در پس همین یکسونگری در بعد گردشگری تابستانه این روستا کمتر به چشم می آیند ولی بازگویی و بازتابشان خالی از لطف نیست.

متولی امامزادهˈ سیّد محمدˈ روستای خفر پیرمردی ۶۸ ساله است که درباره سابقه این روستا به گزارشگر سمنا گفت: پیشینه خفر به حدود یکهزار سال قبل و سکونت در آن به دوران حکومت ساسانیان باز می گردد.

شیخی  با اشاره به همجواری روستای خفر با دنا و زاگرس مرکزی در منطه پادنای سمیرم تصریح کرد: عموم مردم این روستا باغدار هستند و تعدادی از آنها نیز به کشور کویت مهاجرت کرده اند و تابستان ها به این روستا سر می زنند.

سید رحیم از مسوولان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان خواست تا نسبت به منطقه سمیرم و معرفی این روستای نمونه گردشگری توجه بیشتری داشته باشند.

وی همچنین جمعیت این روستا را نزدیک به دو هزار نفر عنوان کرد و ادامه داد: همزمان با ورود عشایر، جمعیت این روستا و مناطق همجوار آن بیش از سه هزار نفر می شود.

سید رحیم همچنین به بخشی از مشکلات این روستای کهن و به نام ایران اشاره کرد و گفت: این روستا در زمستان قطعی برق زیاد دارد.
وی یکی دیگر از مشکلات خفر را نبود پزشک دائم در این روستا عنوان کرد و افزود: تنها هفته ای یکی یا دو روز شاهد حضور پزشک در خانه بهداشت روستا هستیم.

دهیار روستای خفر هم در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: این روستا از سال ۸۹ بعنوان روستای نمونه گردشگری معرفی شده و قرار بود اعتباراتی خاص برای اینگونه روستاها درنظر گرفته شود.

موسوی با اشاره به برگزاری نشست ها و جلسه های زیاد به منظور اختصاص این اعتبار برای روستای خفر تصریح کرد: هیچ اعتبار ویژه ای در رابطه با نمونه بودن این روستا تخیص پیدا نکرد و خفر تنها نام روستای نمونه را یدک می کشد.

به گفته وی، این روستا از بسیاری از زیرساخت ها ازجمله جاده ورودی، معابر و کوچه ها، برق، آنتن تلفن همراه، آموزش و پرورش دوره های راهنمایی و دبیرستان، امکانات فرهنگی و ورزشی بی بهره است.

وی تنها جاده دسترسی به این روستا را دارای سراشیبی و خطرناک بر شمرد و اظهار داشت: این جاده در فصل زمستان خطرات بیشتری دارد و در مواقع بارش برف یک تا دو روز هم بسته می شود.

موسوی اضافه کرد: کوچه های روستا نیز مدت زیادی در زمستان بسته اند و عملا هیچ خودرویی امکان ورود به کوچه ها و معابر این روستا را ندارد.
به گفته وی، نیاز است با توجه به واقع شدن روستا در دامنه دنا و یخچال های طبیعی آن، گازکشی به این منطقه در دستور کار فوری شرکت گاز استان اصفهان قرار گیرد.

دهیار خفر درباره جمع آوری زباله از این روستا هم توضیح داد: این کار توسط دهیاری و هفته ای دو نوبت انجام و زباله ها به ۵۰ کیلومتری روستا و به منطقه ای بنام قنات منتقل می شود.

به تصریح وی، دهیاری روستا با همکاری اهالی، طرح تفکیک زباله از مبدا را انجام می دهند که به میزان زیادی این طرح در خفر موفق بوده و باعث شد مردم دیگر زباله های خود را داخل رودخانه این منطقه نریزند.

دهیار روستای نمونه گردشگری خفر اظهار کرد: با این وجود و به سبب سختی شرایط رفت و آمد در زمستان برخی روزها شاهد ورود زباله به داخل رودخانه هستیم.

موسوی درباره وضعیت بهداشت و درمان روستا گفت: در زمان حاضر پزشک دائم در روستا مستقر است و این موضوع در فصل زمستان به سبب بارش برف به یک روز در هفته کاهش می یابد.

به اعتقاد دهیار روستا، خفر هیچگونه امکانات ورزشی و فرهنگی ندارد.

وی یادآور شد: ۲۷سال قبل ساختمانی برای خوابگاه کوهنوردان سعود کننده دنا در این روستا بنا نهاده و اسکلت فلزی آن نیز بنا شد و فرمانداری در چند سال اخیر ۱۰۰ میلیون تومان برای احداث این خوابگاه مصوب کرد.

وی با بیان اینکه پیمانکار، اسکلت فلزی را خراب کرد و دیگر خبری از ادامه کار نشد، اظهارداشت: در این روستا مدتی پیش شایع شد که اعتبار مذکور به ورزشگاه نقش جهان اصفهان اختصاص یافته است.

موسوی شبکه برق روستای خفر را فرسوده دانست و افزود: فصل زمستان با یک وزش باد شاهد قطع برق برای حتی چند روز هستیم که ضروری است مسوولان برای نوسازی شبکه برق روستا اقدام کنند.

دهیار روستای خفر به آنتن دهی ضعیف تلفن همراه در این روستا اشاره کرد و گفت: آخرین آنتن بی تی اس موبایل در کنجه کوه بیشتر از ۴۵ کیلومتر با روستا فاصله دارد که باعث ضعف در آنتن دهی تلفن های همراه می شود.

وی در ادامه حضور عشایر در این منطقه بکر بویژه دنا و دامنه های بی نظیر آن را نگران کننده قلمداد کرد و افزود: منطقه آسمانی در شمال روستا از جمله مناطقی بود که بیشتر از ۱۷ سال محیط زیست اجازه ورود عشایر به آن محل را نمی داد.

موسوی خاطرنشان کرد: امسال همین منطقه برای عشایر آزاد شد و دام های عشایر به واقع این منطقه بکر و بی نظیر را نابود کردند.

وی خواستار برخورد با این موارد غیر قانونی و افزایش جریمه عشایر و دام های مازاد بر پروانه چرای آنان شد.

دهیار خفر یکی از مهمترین مشکلات این روستای را افزایش مهاجرت ساکنان به مناطق دیگر عنوان کرد و گفت: در سال گذشته و با تعطیل شدن مدرسه راهنمایی دخترانه بیشتر از ۴۰ خانوار به اجبار مجبور به مهاجرت به دیگر شهرها از جمله شهرستان شهرضا و یاسوج شدند.

به گفته وی، این روستا یک مدرسه ابتدایی و راهنمایی پسرانه دارد و از دبیرستان بی بهره است و دانش آموزان و خانواده ها مجبور هستند به دیگر شهرها مهاجرت کنند.

وی سپس به اهمیت موضوع گردشگری روستای خفر اشاره کرد و گفت: مسوولان باید با هماهنگی و توجه به نمونه بودن و ویژگی های منحصر به فرد این روستا بیش از پیش بکوشند و برای توسعه گردشگری تلاش کنند.

به اعتقاد وی، مسوولان محیط زیست نیز باید بیش از این برای ارتقای سطح حفاظتی دنا و روستای خفر بکوشند.

موسوی تصریح کرد: سال ها است مدیریت منطقه حفاظت شده دنا در اختیار محیط زیست استان مجاور(کهگیلویه و بویر احمد) است و همین امر مشکلات زیادی را برای مردم محلی استان اصفهان ایجاد کرده است.

دهیار خفر خاطرنشان کرد: متاسفانه محیط زیست فعالیت قابل توجهی در روستای خفر نداشته است.

وی همچنین مشکل دیگر این روستا و سایر روستاهای همجوار از جمله ˈخینهˈ، ˈدیلیˈ و ˈعربشاهˈ را دوری از پمپ بنزین عنوان کرد و گفت: نزدیک ترین پمپ بنزین به این روستا در شهر ˈحناˈ و در فاصله۴۷ کیلومتری است که خودروهای این روستا با رفت و برگشت به آن جایگاه، بنزین خودروهایشان تمام می شود.

وی یکی از مشکلات مردم در مواجهه با گردشگران را تخریب باغ ها و ایجاد آلودگی محیط زیست توسط مسافران بیان کرد و افزود: مسوولان باید همه جوانب توسعه را در نظر بگیرند و همزمان هم برای رفاه مردم و هم گردشگران چاره جویی کنند.

برخی سازمان ها و نهادها نیز اقدام به توزیع و انتشار بروشور ها و نقشه هایی از این روستای نمونه گردشگری استان اصفهان کرده اند که آرم و نشان سازمان هایی همچون برنامه عمران سازمان ملل متحد و محیط زیست ایران در سایت های مختلف اینترنتی قابل مشاهده است.

و اما نکته انتهایی اینکه خفر به خودی خدادای خود زیباست و اگر گردشگران قدر و قیمتش را بدانند این زیبایی نه تنها کمتر که دو چندان می شود.

Go to TOP