مِهرگِرد، گردهمایی زیبایی های خاطره انگیز در یک روستا

مهرگرد، یکی از زیباترین روستاهای شهرستان سمیرم و استان اصفهان این روزها مشغول گذران ماه ضیافت الهی و فصل کار و تلاش و کشاورزی است.

به گزارش تیم رصد سمنا، این روستا به مانند روستاهای دیگر سمیرم همچون خَفر و خینه نامی اَوستایی و سابقه دیرینه ای به پیشینه دوره ساسانیان دارد و یکی از روستاهای زیبا و پرجمعیت این منطقه محسوب می شود.

زبان مردم روستا تُرکی قشقایی و شغل ۹۲درصد مردم کشاورزی و دامداری است.

این روستا امروزبیشتر نیازها و زیرساخت ها از جمله شورای حل اختلاف، مسجد، پایگاه بسیج، شرکت تعاونی روستایی ،دفتر مخابراتی، آب و برق و تلفن، جاده آسفالته، بانک کشاورزی، دفتر بیمه محصولات کشاورزی، مرکز بهداشتی و درمانی، داروخانه و مراکز تجاری فنی و تامین مایحتاج مردم مانند تولید قارچ را دارد.

بوی نان در نزدیکی های تنها نانوایی روستا به به مشام می رسد و مرا به سوی نانوایی روستا می کشاند.

جوان نانوا مشتری چندانی ندارد، چرا که روستاییان خودشان نان خودشان را می پزند. نان یوخه یا نان تیری محصول دست زنان روستایی این منطقه است. دور ریز ندارد .

تراکتور با سرعت از خیابان اصلی روستا می گذرد و دستی برایمان تکان می دهد. تانکر حامل تراکتور یعنی اینکه عازم باغ سیب برای سم زدن درختان و زدودن آفت از تن و جانشان است.

چند گاو و گوساله سپید و سیاه هم از آنسوی خیابان به آرامی در حرکتند تا بروند و علفی بخورند و با شیرشان چرخ معیشت خانواده ای را بچرخانند.

کمی جلوتر گله کوچکی از گوسفندان هم سر می رسند و به سمت تپه های اطراف روستا می روند و چوپان نوجوانی که هدایت گله را عهده دار است برای تغییر مسیرشان سوت می زند و هو می کند.

انتهای روستا منظره ای زیباتر را به تصویر می کشد که حتی لنز دوربین هم نمی تواند گویای شگفتی این همه زیبایی باشد.

باغ های سیب در دره روبرویی روستا با سرسبزی خود خودنمایی و چشم نوازی می کنند. هر چند ویلای سفید و قرمز رنگ وسط باغ باز هم دست کاری و دست اندازی مصرف گرایانه بشر در طبیعت زیبا را تداعی می کند و اندکی از این رویای سبزگون می کاهد.

درب یکی از منازل باز است و به هنگام عکاسی ما را به داخل دعوت می کند. اهالی در ایوان خانه در این پّسین دلگشای خنک دور هم نشسته اند و روز روزه ماه مبارک را می گذرانند. کنار حیاط جاروهای سبز نظرم را جلب می کند. آفتاب که بخورند، خُشک که بشوند، می شوند جاروی نظافت برای روستاییان.

هوا رو به خنکای عصرگاهی گذاشته و افق مهرگرد خبر از نزدیک شدن اذان و افطار رمضان می دهد.

اندکی بعد موذن اذان می گوید و زنان و مردان و بچه های قد و نیم قد روزه دار راهی مسجد روستا و نماز جماعت می شوند.

همه چیز ساده و صمیمی است. زرق و برقی هم نیست و نماز برای معبود بی نیاز به دلت می نشیند.

شب است و هوای خنک روستا با عبور از دل باغ های سیب، خنکایی مضاعف را بر جسم و جانت نثار می کند.

اینجا روستای مهرگرد، چشم براه گرد هم آمدن شما دوستداران زیبایی های خلقت و طبیعت و خرمی است.

روستای مهرگرد از توابع بخش وردشت در شمال شهرستان سمیرم با افزون بر ۹۰۰نفر جمعیت در ۱۵ کیلومتری شمال غرب سمیرم و ۱۴۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

از : محمود افشاری

Go to TOP