مسئول برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان شهرضا:

زنان ۲ برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند

مسوول برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: طرح های ویژه سلامت مردان و زنان از جمله تدابیر دولت برای حفظ و ارتقاء سطح سلامت و کاهش آمار بیماری های جامعه است که طرح های “سما” و “صبا” از جمله آنها می باشد.

به گزارش تیم رصد سمنا به نقل از ایمنا ، زهرا حقوقی در کمیته تخصصی امور بانوان فرمانداری شهرضا کمبود نیروی انسانی متخصص را مهمترین معضل شبکه بهداشت و درمان این شهرستان در اجرای طرح های سلامت برشمرد و تصریح کرد: طرح صبا ویژه سلامت مردان بوده که به دلیل کمبود نیروی انسانی با تجمیع آن، سلامت زنان نیز در دستور کار قرار گرفته است.
وی در ادامه افزود: چکاپ دوره ای بانوان و ثبت شرح حال آنها و تشکیل پرونده های درمانی یکی از نقاط قوت اجرای این طرح است که به دنبال آن بیماری های غیر واگیر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شده و پروسه درمانی بیماران به سرعت طی خواهد شد.
مسوول برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان شهرضا اجرای طرح های سما و صبا را ویژه زنان ۳۰ تا ۵۹ سال اعلام کرد و اظهار داشت:۱۸درصد جمعیت شهرستان یعنی جمعیتی بالغ بر  ۲۷ هزار نفر را زنانی با این میانگین سنی تشکیل می دهند که با توجه به بیماری های مختلف زنان لازم است تحت نظارت های ویژه درمانی قرا گیرند.
حقوقی تاکید کرد: در حوزه بیماری های روانی مثل افسردگی و اضطراب، زنان نسبت به مردان ۳ تا ۵ برابر بیشتر در معرض خطر هستند و این در حالی است که این میزان در زمینه ابتلا به پوکی استخوان و فشار خون بالا به ترتیب ۲ برابر و ۵۹درصد است.
وی گفت: شوع بیماری هایی نظیر سرطان سینه و فشار خون در زنان در حالی است که درصد شیوع ابتلا به بیماریهایی نظیر سرطان روده و مثانه در مردان بیشتر است.
مسوول برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان شهرضا اذعان داشت: در سال ۹۳  از مجموع زنان شهرستان حدود ۵ تا ۶درصد تحت پوشش طرح های صبا و سمان قرار گرفته اند که معضل اصلی در زمینه توسعه جمعیت تحت پوشش کمبود نیروی انسانی متخصص بوده است.

Go to TOP