بازتاب سخنان رهبر انقلاب درباره مذاکرات هسته‌ای/ اطمینان کاخ سفید از دستیابی به توافق/ جنجال جاسوسی آمریکا از رؤسای جمهور فرانسه

بازتاب سخنان شب گذشته رهبر انقلاب درباره مذاکرات هسته ای، اطمینان کاخ سفید از دستیابی به توافق با ایران در زمان تعیین شده، درخواست چین از طرفین مذاکرات هسته ای، درخواست کمک عشایر عراقی از ایران برای مبارزه با داعش و جنجال جاسوسی آمریکا از رؤسای جمهور فرانسه، از جمله مهمترین موضوعاتی است که سرخط مطالب امروز مطبوعات جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش تیم رصد سمنا به نقل از تابناک، سخنان شب گذشته مقام معظم رهبری درباره موضوع هسته ای، از جمله موضوعاتی است که امروز در شمار زیادی از مطبوعات و رسانه های بین المللی بازتاب یافته است. «یو اس ای تودی» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می نویسد، یک هفته مانده به ضرب الاجل تعیین شده برای توافق هسته ای ایران، رهبر این کشور در سخنانی، بازرسی از مراکز حساس و توقف بلندمدت فعالیت های هسته ای را رد ‌و در عین حال، درخواست برداشته شدن سریع تحریم ها را مطرح کرده است. به عقیده این روزنامه، محورهای مطرح ‌در سخنرانی رهبر انقلاب، در نقطه مقابل مواضعی است که توسط ایالات متحده و دیگر قدرت های جهانی درباره ضرورت محدود کردن برنامه هسته ای ایران در مقابل پایان دادن به تحریم ها مطرح شده است.

*****
روزنامه «نیویورک تایمز» از جمله دیگر مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می نویسد، رهبر ایران خواستار آن شده که بخش عمده تحریم ها، پیش از محدود شدن بخش هایی از برنامه هسته ای ایران و همچنین پیش از تأیید عمل کردن ایران به تعهدات خود از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی برداشته شود. این روزنامه می افزاید رهبر ایران همچنین توقف فعالیت های حساس  و کلیدی مربوط به غنی سازی به مدت یک دهه را رد ‌و مخالفت خود با بازدید از مراکز نظامی ایران را نیز اعلام کرده است. این روزنامه در تحلیل خود از سخنان رهبر انقلاب می نویسد، برخی بر این باورند ‌این مواضع سبب محدود شدن فضای مانور تیم مذاکره کننده ایران می شود؛ اما کارشناسان خارجی معتقدند این سخنان بسیار هوشمندانه و جهت تقویت مذاکره کنندگان بیان شده، زیرا آن ها خواهند گفت ‌از خط قرمزهای رهبر خود کوتاه نخواهند آمد و امتیاز بیشتری نخواهند داد.
*****
این در حالی است که در طرف مقابل، دولت آمریکا اعلام کرده از دستیابی به توافق نهایی با ایران در مدت زمان تعیین شده اطمینان دارد. به نوشته سایت خبری «بلیز»، کاخ سفید اطمینان دارد که توافق نهایی با ایران در روزهای پایانی قبل از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن حاصل خواهد شد؛ اما می پذیرد که برخی از جزئیات ممکن است همچنان پس از حصول این توافق مشخص شود. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به اینکه آیا پس از توافق نهایی مذاکرات هسته ای با ایران ادامه خواهد یافت یا نه، گفته: «ما همچنان دیپلمات هایمان را به کار خواهیم گرفت». وی افزوده: «ما متوجه هستیم که ضرب الاجل چه معنا و مفهومی دارد. ما حدود دو سال است ‌در حال مذاکره با ایران هستیم. اکنون زمان آن رسیده که به توافق برسیم».
*****
این در حالی است که مخالفت ها با سیاست های اوباما در موضوع هسته ای ایران در میان دولتمردان آمریکایی همچنان ادامه دارد. به نوشته پایگاه اینترنتی The Hill، در جدیدترین نمونه، جان مک کین، سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته خدمات مسلح سنای آمریکا به موضوع احتمال تمدید مذاکرات هسته ای با ایران از سوی دولت آمریکا اشاره کرده و گفته، دولت اوباما باید از هرگونه بررسی تمدید مذاکرات با ایران خجالت بکشد. وی اظهار داشته: «دولت اوباما باید از بررسی تمدید مذاکرات اتمی با ایران خجالت بکشد. من از اینکه آن ها این مذاکرات را تمدید کنند، تعجب نمی کنم. آن ها با این کار خود تنها نشان می دهند، ‌در حال تقلای بی فایده هستند. آن ها باید خجالت بکشند، اما این کار را نمی کنند».
*****
در این میان، دولت چین خواستار ‌تصمیمات سیاسی لازم از سوی طرفین مذاکرات هسته ای به منظور دستیابی به توافق شده است. به نوشته «شانگهای دیلی»، معاون نماینده چین در سازمان ملل به طرفین مذاکرات هسته ای توصیه کرده به موقع تصمیمات لازم برای رسیدن به توافق نهایی را اتخاذ کنند. «وانگ مین»، معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل در نشستی که با موضوع منع اشاعه در شورای امنیت برگزار شد، گفته امیدوار است که تمامی طرف ها به نحوی معقول نگرانی های موجود را برطرف کرده، از مناقشه خودداری کرده و به موقع تصمیمات سیاسی لازم را اتخاذ کنند تا بتوان در ضرب الاجل مقرر، یعنی ۳۰ ژوئن به توافق نهایی دست یافت.
*****
در مطلبی دیگر درباره ایران، سایت شبکه خبری «اسکای نیوز» از درخواست کمک سران عشایر استان «انبار» عراق از ایران برای مبارزه با داعش خبر داده است. بر اساس این گزارش، هیأتی از عشایر استان انبار عراق در سفر به ایران، خواستار حمایت تسلیحاتی این کشور برای مبارزه با داعش شده اند. رئیس هیأت عشایر در مصاحبه خبری با اشاره به کوتاهی دولت عراق در تجهیز کردن عشایر برای مبارزه با داعش گفته: «این حق عشایر الانبار است که برای خلاصی از داعش به هر کسی که دست کمک خود را دراز می کند، پناه آورد». اسکای نیوز در ادامه این مطلب اشاره می کند، ‌پس از موافقت دولت مرکزی عراق با سفر هیأت عشایر به ایران، روز شنبه گذشته ۱۴ شیخ عشیره از استان الانبار به ایران سفر کردند تا از حمایت های نظامی این کشور برخوردار شوند.
*****
در نهایت، در میان دیگر موضوعات، خبر افشای جاسوسی آمریکا از رؤسای جمهور فرانسه، بازتاب گسترده ای در عرصه بین المللی پیدا کرده است. خبرگزاری فرانسه به نقل از اسناد افشا شده توسط ویکی‌لیکس می نویسد، آمریکا از دو رئیس‌جمهور سابق فرانسه، یعنی ژاک شیراک و نیکولا سارکوزی و نیز رئیس‌جمهور فعلی آن، فرانسوا اولاند شنود کرده است. این جاسوسی در خلال سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ صورت گرفته است. این موضوع در اسنادی ذکر شده که عنوان «فوق سری» دارند و شامل پنج گزارش از اداره امنیت ملی آمریکا هستند. آخرین مورد از این اسناد به تاریخ ۲۲ ماه مه ۲۰۱۲ یعنی چند روز قبل از اینکه فرانسوا اولاند قدرت را به دست گیرد باز‌می گردد. مشاور اولاند در واکنش به این اسناد گفته: «این اطلاعات را بررسی خواهیم کرد». دولت آمریکا از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است.
Go to TOP