مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان:

آب زاینده‌رود پس از ۱۰ سال به تالاب بین المللی گاوخونی می‌رسد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: با مشارکت مردم و دستگاه های مرتبط پس از ۱۰ سال آب رودخانه زاینده رود به تالاب بین المللی گاوخونی می رسد.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا به نقل از  ایمنا، حمید ظهرابی اظهار داشت: با احیای شورای عالی آب در دولت یازدهم و تشکیل جلسات متعدد، مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود به تصویب رسیده و به عنوان یک الگوی مناسب برای حوضه های آبریز مبنا قرار گرفته است.
وی گفت: براساس ماده ۹ مصوبه معروف به «مصوبه ۹ ماده ای » شورای عالی آب کشور و دستور ریاست جمهور مبنی بر اینکه «اگر آب زاینده‌رود به اندازه کافی هم نباشد، نباید خشک شود.» در حال حاضر آب در بستر زاینده رود جریان دارد و امیدواریم  تا دو روز آینده به تالاب بین المللی گاوخونی نیز برسد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: براساس مصوبات شورای عالی آب و دستور ریاست جمهور، مبنا بر این است که زاینده‌ رود حتی با جریان حداقلی آب زنده نگه داشته شود و مردم اطراف این رودخانه و زیست بوم طبیعی حوضه این حق را دارند که سهمی از آب نیز به حیات رودخانه اختصاص یابد.
ظهرابی با بیان اینکه خوشبختانه دوره آبیاری کشاورزی در این حوضه با موفقیت انجام شد، گفت: در حال حاضر رهاسازی آب زاینده رود به میزان حداقلی برای تامین نیاز زیست محیطی رودخانه انجام می شود.
وی اظهار داشت: عدم قطع جریان پایه و حداقلی رودخانه در پایان فصل کشاورزی و عدم استفاده آب به منظور کشاورزی باعث شده که آب به سمت تالاب سرازیر شود و پس از ۱۰ سال خشکی بخشی از بستر رودخانه و تالاب، شاهد ورود آب به تالاب بین المللی گاو خونی باشیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اقدامات موثر کشاورزان و دوستداران محیط زیست برای رساندن آب به تالاب بین المللی گاوخونی گفت: کشاورزان و مردم شرق اصفهان برای لایروبی بستر رودخانه به منظور تسریع در انتقال آب به تالاب گاوخونی و مقابله با برداشت های غیرمجاز آب در مسیر رودخانه مشارکت فعال و خودجوشی داشته اند و حتی هزینه هایی را نیز برای لایروبی رودخانه و پر کردن کانال های سطحی و زیر زمینی غیر مجاز برداشت آب متحمل شده اند.
وی تاکید کرد: بدون شک برای رفع هر معضلی مشارکت مردم تعیین کننده و اثر گذار است و این مشارکت، همراهی و همدلی مردم شرق اصفهان است که به عنوان مکمل برنامه ریزی های مدیران دولت تدبیر و امید، همگان را به حیات دوباره زاینده رود و تالاب بین المللی  گاوخونی  امیدوار کرده است.
ظهرابی خاطرنشان کرد: رودخانه دائمی زاینده رود که از سال ۸۵ به رودخانه ای فصلی تبدیل شده است، با اجرای مصوبه ۹ ماده شورای عالی آب، باید به صورت دائمی جریان داشته باشد.
وی افزود: با اجرای کامل مصوبه ۹ ماده ای و اعمال مدیریت یکپارچه در این حوضه، تامین آب برای تالاب بین المللی گاوخونی اصفهان که مهم ترین زیستگاه آبی مرکز کشور به شمار می آید، امکان پذیرمی شود.
ظهرابی گفت: هم اکنون آب در بند شانزده ده؛ حوالی شهر ورزنه می‌باشد و پیش‌بینی می شود تا دو روز آینده آب به تالاب بین المللی گاوخونی برسد که باعث خوشحالی مردم، کشاورزان و دوستداران محیط زیست شده است.
ظهرابی با بیان اینکه رسیدن آب به تالاب بین المللی گاوخونی امیدها را برای احیای مجدد این زیستگاه ارزشمند زنده کرده است، اظهار داشت: به نظر می رسد حتی در  شرایط فعلی و مشکلات موجود در حوضه آبریز هم می توان با اعمال مدیریت صحیح، بخشی از حقابه زیستی رودخانه و تالاب را تامین نمود و کشاورزان نیز با اقدامات اخیر خود ثابت کردند که برای احیای تالاب بین المللی گاوخونی حاضرند از منافع کوتاه مدت خود چشم پوشی کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: در حال حاضر حجم آب رها شده بسیار کم است و جوابگوی تمامی نیازهای زیستی رودخانه و تالاب بین المللی گاوخونی نیست و نمی توان انتظار داشت که این تالاب در کوتاه مدت به صورت کامل احیا شود.
وی اضافه کرد: محدودیت های زیادی نظیر لزوم تامین آب شرب در سر راه این مهم نیز وجود دارد.

Go to TOP