به بهانه روز صنایع دستی:

چشم سخت می بیند ولی با دست آسان می شود

شمس‌الملوک بهزادی بافنده زبردست و خوش‌ذوق عشایری، ساکن سمیرم است که سال‌هاست از کودکی تا به امروز نقش‌های زیبا و ارزشمندی با سرانگشتان هنرمند خود خلق و روانه بازار کرده است.

به گزارش خبرنگار سمنا از سمیرم، گِلیم یا پَلاس یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند و یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می‌شود. گلیم به شکل سنتی‌اش، معمولاً برای پوشاندن زمین، دیوار و یا رواندازی برای حیوانات باربر استفاده می‌شود ولی امروزه به عنوان یک پوشش مدرن برای خانه‌های شهری نیز خریداری می‌شود.

این فرش در زبان فارسی نامهای مختلفی دارد. گلیم در افغانستان، گیلیم در اوکراین، بداس در قفقاز، لیاط در سوریه و لبنان، چیلیم در رومانی و همچنین کیلیم در ترکیه و لهستان و مجارستان و عربستان از جمله نامهای متفاوت آن است.
رنگ‌های استفاده شده در گلیم سنتی گیاهی هستند. گاهی گلیم‌ها را برای جلوه بیشتر و کهنه شدن رنگ، با چای و پوست گردو شستشو می‌دهند.

شمس‌الملوک بهزادی بافنده زبردست و خوش‌ذوق عشایری، ساکن سمیرم است که سال‌هاست  نقش‌های زیبا و ارزشمندی با سرانگشتان هنرمند خود خلق و روانه بازار کرده است.

بهزادی در سال ۹۰ با حمایت اداره صنعت، معدن وتجارت با ایجاد کارگاه قالی‌بافی و سپس ثبت آن به عنوان یک شرکت تولیدی با نام “بهزاد بافت سمیرم” در شهر سمیرم موجب تکاپوی بیشتر صنعت قالی و گلیم‌بافی در این شهرستان شد و اکنون زمینه اشتغال ۲۰۰ بانوی سمیرمی را به طور مستقیم و غیر مستقیم فراهم کرده است.

دست‌بافته‌های این بانوی توانمند در نمایشگاه‌های متعددی در سطح کشور به نمایش درآمده که در این نمایشگاه‌ها با استقبال چشمگیر و بی‌سابقه‌ای از طرف بازدیدگنندگان قرار می‌گیرد .

نخ‌های مرغوب و باکیفیت، رنگ‌های گیاهی و طبیعی، خلاقیت در تنوع تولید محصول، ظرافت در بافت و استفاده از رنگ و طرح‌های زیبا و چشم‌نواز از ویژگی‌های برجسته گلیم این منطقه است که ذهن هر بیننده را درگیر زیبایی وجذابتش می‌کند.

شمس علی نره ای شوهر این بانوی هنرمند در گفت و گو با خبرنگار سمنا گفت: خوشبختانه استقبال چشمگیری از این کارگاه در سطح شهرستان سمیرم شده است که متاسفانه به دلیل کم بود فضای کاری نمی توانیم پاسخگوی همه مراجعه کنندگان باشیم.

وی با اشاره به فضای کم کارگاه و گستردگی فعالیت این شرکت گفت: با وجود اینکه مسئولین تاکنون حمایت های خوبی را از ما داشته اند ولی نیاز است با همت بالای مسئولین یک فضای مناسب و در دسترس در اختیار ما قرار بگیرد تا بتوانیم تمام هنر های دستی را به صورت یک مجموعه در کنار هم جمع کنیم.

نره ای از رکود بازار گلایه داشت و گفت: اگر در سمیرم یک بازارچه یا یک مکان مشخص برای فروش محصولات بخصوص صنایع دستی ایجاد می شد مردم برای خرید این محصولات مشتاق تر می شدند و گردشگرانی که به شهر می آمدند به راحتی به این صنایع دستی برای خرید دسترسی داشتند.

از دیگر فعالیت های این کارگاه آموزشی می توان به دوره های آموزشی ۱۵ روزه  اشاره کرد که در هر دوره آموزشی ۱۵ نفر آموزش می بینند و از طریق فنی و حرفه ای برایشان مدرک صادر می شود.

بهرامیان دبیر زیست شناسی اداره آموزش و پرورش سمیرم که در این کارگاه در حال آموزش بود در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: آموزش در این کارگاه بسیار دوستانه انجام می شود به طوری که بنده در مدت ۷ روز به طور کامل فرا گرفته و در حال بافت گلیم فرش برا خود می باشم.

وی از مسئولین در خواست داشت تا نسبت به در اختیار قرار دادن فضای مناسب و امکانات کافی به این شرکت اقدام نمایند تا افراد بیشتری بتوانند در این شرکت مشغول به فعالیت شوند.

شمس‌الملوک بهزادی در پایان در پاسخ سوال خبرنگار ما در مورد سختی ها کار به یک جمله بسنده کرد و گفت:”چشم سخت می بیند ولی با دست آسان می شود”.

  1. ضمن خسته نباشید خدمت سرکار خانم بهزدای
    ایشان واقعا یکی از مدیران ، زحمتکشان و هنرمندان شهرستان می باشد که علی رغم رکود بازار و کم رنگ شدن صادرات این صنایع دستی، باعث اشتغال بیش از دویست نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در شهرستان شده است. با مراجعه به برخی از سایت های خبری مشاهده می گردد که هر ساله بارها در نمایشگاه ها و همایش های کشوری نیز فعالیت و حضوری پر رنگ دارند. ولی متاسفانه آن طور که شایسته و درخور می باشد مورد اطلاع رسانی و حمایت قرار نگرفته است. امید است که با حمایت های دولتی، این کارگاه گسترش یابد و به نوبه خود زمینه اشتغال افراد بیشتری را نیز موجب گردد.

Go to TOP