معرفی روستا های شهرستان سمیرم/8

روستای ییلاقی عقدک +عکس

عقدک، روستایی ییلاقی در ۲۵ کیلومتری شهر سمیرم که قدمت چند صد ساله داشته و جاذبه های طبیعی آن هر گردشگری را مجذوب می کند.

روستای عقدک یکی از قدیمی ترین آبادیهای منطقه ونک است وقدمت آن را حدود۸۰۰ سال می دانند اما با صرف چند ساعت وقت وکاوش در گورستان های شرقی وغربی عقدک به قدمت زیر ۵۰۰ سال دست یافتیم احتمال دارد که بجز این دو قبرستان دیگری نیز وجود داشته باشد .درباره وجه تسمیه آن می گویند :در گذشته در عقدک عالمانی می زیستند که مردان و زنان منطقه را به عقد یکدیگر در می آوردند.

روستای عقدک در ۶ کیلومتری شمال شرقی شهر نوپای ونک و ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان سمیرم قرار دارد که دو سه کیلومتری انتهای جاده متصل به عقدک خاکی است.

عقدک در قاعده مثلثی بنا شده که بوسیله اضلاع محصور گردیده است. مزرعه دشتک و روستا قاعده را تشکیل می دهند یکی از ساقهای مثلث کوهی است که ازتنگ امامزاده (قدمگاه) تا تنگ اشترمل ادامه دارد و طول آن از  ۵ کیلومتر کمتر است. ساق دیگر از تنگ عقدک در جنوب تا مزرعه پس دز در شرق امتداد دارد مزارع عقدک عبارتند از : دشتک ، گیدمگه (گود محک گودی که در آن گیاه شیرین بیان می روییده است) و پس کره چین .آب کشاورزی از چشمه های پشت تنگ اشترمل وتنگ امامزاده تامین می گردد.

اهم محصولات این روستا سیب درختی گردو انگور گندم جو شبدر ویونجه است و در عقدک تعدادی درخت گردو دربین سایر درختان گردن برافراشته با عمری بیش از چند صد سال وجود دارد.

تعداد ۱۳ خانوار با جمعیتی زیر ۱۰۰ نفر در فصل بهار و تابستان در این روستا به صورت ییلاق وبه منظور برداشت محصول زندگی می کنند و علاوه بر کار کشاورزی مردم به دامپروری نیز مشغول هستند

روستای عقدک را با دوربین به تصویر کشیده ایم.همانطوری که می بینید عقدک در حال ویرانی ونابودی است .در روستا یک مدرسه دو اتاقه برای پنج پایه ابتدایی بنا شده و سالها معلمان سپاه دانش در یچه های علم ودانش را از همین دو اتاق روی بچه ها ی ده باز کرده اند که متاسفانه در حال حاضر به علت اینکه شاگردی ندارد تعطیل است.

در زیر توصیف عقدک را باقلم یکی از همین شاگردان ذکر می کنیم : ))فصل سرما سپری شد وعید آمد وهرکس مراسم عید نوروز را با جشن مختصری می گذراند. ما بچه ها هم برای عیدی به خانه یکدیگر می رفتیم و شاد و خوشحال بودیم . بعد از عید بزرگان جوانان ومردان هر کدام به شغلی مشغول بود یکی در زمینش درخت می کاشت یکی دیوار باغش را درست می کرد یکی آغل گوسفندان خود را آماده می کرد چوپانها گله ها ی گوشفند و بز را از طویله بیرون برده ودر صحرا می چرخاندند. ما کودکان هم بره های سیاه وسفید و کوچولو بزغاله های رنگارنگ سیاه وسفید وقهوه ای و سیاه وسفید که بعضی دو کنبول (منگوله) در گردن و زیر گوش داشتند وبسیار دوست داشتنی بودند را به اطراف ده برده ومی چرخاندیم.واقعا چه لذتی داشت صدای قوقولی قوقوی خروس ها ،صدای بزغاله ها وبره ها وسگهای روستا،صدای های وهوی چوپان وآواز مردان وجوانان ،صدای جیک جیک گنجشکان ونغمه دلپذیر یلبلان .همه وهمه در هم پیچیده ،روح آدمی را نوازش می داد .روستا از امکانات آب سالم لوله کشی برخوردار است امامزاده یا قدمگاه سنگ نوشته ای دارد که چون در ارتفاع ودور از دسترس نوشته شده است قابل خواندن نیست عقدک یک گردشگاه نقلی با صفا است کسانی که به آنجا مسافرت کرده اندآن را فراموش نمی کنند .ما شما را در اواخر فصل بهار وتابستان به آنجا دعوت می کنیم.عقدکی ها آنقدر خونگرم هستند که حتما به شما خوش میگذرد .ان شاءالله که مسوولان استان این دوسه کیلومتر جاده خاکی عقدک را قبل از رفتن شما آسفالت کرده باشند.)) برگرفته از کتاب ونک در آئینه  زمان

گزارش: فاطمه نجفی

Go to TOP