با وجود گردشگران و مسافران داخلی و خارجی؛

قطب گردشگری استان بدون پایانه!/سمیرم شهر ۳۰ هزار نفری بدون ترمینال!+عکس

شهر سمیرم با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۳۰ هزار نفر هنوز از نداشتن یک ترمینال مسافربری استاندارد و مجهز رنج می برد.

به گزارش پایگاه خبری سمنا به نقل از ایمنا ، یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی که برای جابه‌جایی مسافر و حمل و نقل در شهرهای کوچک و بزرگ وجود دارند ترمینال یا همان پایانه است.
ترمنیال نخستین مکانی است که وقتی گردشگر وارد شهر می‌شود ذهنیت آن نسبت به شهر شکل می‌گیرد به همین دلیل زیبایی بصری ترمینال‌ها و وجود امکانات مناسب در آن ضروری است.
دانشجویان سمیرمی با معضل نبود ترمینال دست و پنجه نرم می کنند
شهرستان سمیرم به دلیل توریست‌پذیر بودن همواره با ورود مسافر به ویژه در ایام تعطیل مواجه می‌شود و همچنین به دلیل کوهستانی بودن و هوای مناسب در تابستان همیشه مورد استقبال واقع شده است.
به همین دلیل با معضل نبود ترمینال در این شهر مسافرانی که از وسیله نقلیه برای مسافرت استفاده نمی‌کنند با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شوند، البته این امر مختص به مسافران نمی‌شود، بلکه با وجود دو مرکز دانشگاهی در این شهر، دانشجویانی که از تمامی نقاط کشور در سمیرم حاضر می‌شوند نیز با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند.
حداقل امکانات رفاهی در ترمینال شهر فراهم نیست
این در حالی است که تمام دنیا به سوی استفاده و تهیه بلیت به صورت الکترونیکی و اینترنتی روی آورده اما سمیرم در قدم نخست با مشکل بزرگی روبه‌رو است.
چند سالی هست که شهر سمیرم با نبود ترمینال مسافربری استاندارد و مناسب مواجه است هرچند که مردم نیز در این راستا تلاش بسیار کرده اند اما متاسفانه هنوز صدایشان به جایی نرسیده است.

محمدرضا عسکریان معاون فرماندار سمیرم در گفتگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: در صورتی که اداره منابع طبیعی سمیرم قطعه زمینی را به وسعت حداقل پنج هکتار در ورودی شهر سمیرم در اختیار شهرداری قرار دهد، برنامه ریزی و طراحی های لازم برای احداث ترمینال مسافربری این شهر انجام خواهد شد.
اما این صحبت ها همگی در حد اما و اگر باقی مانده است و هنوز مردم این شهرستان چشم انتظار برآورده شدن این خواسته خود از مسوولان هستند.
سمیرم قطب گردشگری استان و کشور است
امام جمعه سابق سمیرم در صحبت های خود نسبت به نبود ترمینال در سمیرم اظهار ناراحتی کرده بود تا جایی که در جلسه تودیع و معارفه شهردار سمیرم با شکایت از وضعیت موجود شهرستان اظهار کرد: شهرستان سمیرم که یک قطب گردشگری در استان و کشور محسوب می شود، مردمانی دارد که از تمام حقوق خود محرومند.
این ترمینال فقط یک دفتر است
وی با گلایه از ترمینال مسافربری شهرستان سمیرم افزود: این ترمینال فقط یک دفتر است و جایگاهی برای رفع نیاز عادی مسافران نداشته و همیشه موجب به زحمت افتادن مسافران می شود.
در همان جلسه محسن آصفی رییس سابق شورای شهر سمیرم نیز با گلایه از نبود ترمینال مسافر بری مناسب و استاندارد گفت: سمیرم یک منطقه است که ۶۲ سال است نام شهر را با خود به یدک می کشد و شهروندان آن از حقوق شهروندی خود محروم بوده و هیچ امکانات شهری را ندیده اند.
آصفی گفت: سمیرم یک منطقه و قطب بزرگ گردشگری است که بدلیل کم توجهی از پتانسیل آن استفاده درستی نشده است و اکنون شهروندان سمیرمی در چاله های خیابان شهر گیر افتاده و به عنوان یک عضو شورای شهر شاهد نارضایتی آنان هسیتم.
وی خاطرنشان کرد: مردمان این قطب گردشگری حتی یک پارک برای استراحت و تفریح نداشته و از کوچکترین نیاز خود محروم بوده و در برابر مسافران و رهگذران به معنای واقعی شرمنده هستند.
آصفی افزود: شهری که قطب گردشگری استان اصفهان محسوب می شود هنوز از داشتن یک ترمینال مسافر بری محروم است.
متاسفانه نبود ترمینال مسافر بری و رقیب برای تنها تعاونی فعال در شهرستان سمیرم مشکلاتی دیگر را نیز به همراه داشته است.
فاصله زیاد از مرکز شهر از مشکلات ترمینال است
محمد جعفرزاده شهردار سمیرم با اشاره به نامناسب بودن وضعیت تنها پایانه مسافربری سمیرم اظهار کرد: نداشتن فضای کافی برای نمازخانه و سرویس بهداشتی و همچنین واقع شدن دفتر فروش بلیت در فاصله زیاد از مرکز شهر از جمله مشکلات این ترمینال است.
وی با اشاره به درخواست رانندگان درباره ایجاد ترمینال در ورودی شهر تصریح کرد: بهترین نقطه برای احداث این مجموعه ابتدای ورودی شهر در میدان دفاع مقدس به شرط تامین زمین و همکاری مالکان است.
وی با بیان اینکه در طرح جامع جدید این تغییرات دیده شده ابراز امیدواری کرد: با توجه به وجود فضای مناسب در ورودی شهر پیگیری ها برای تملک زمین و احداث پایانه در این محل آغاز و انجام شود.
یکی از خبرنگاران سمیرمی در یاداشتی که به بررسی مشکلات شهر پرداخته بود در قسمتی از یاداشت خود اینگونه می نویسد«برخوردهای گاه نامبارک و نداشتن دستگاه کارتخوان ترمینال صفه و نوشتن نام سمیرم شلوغ شده این روزهای بهار از وجود همان هم استانی های مرکز نشین در آخر نام لیست و بلیت شان تا پاسخگویی های بعضا تند و بدون خداحافظی مثلا برای رزور بلیت تنها گوشه ای از تمکین و احترامی است که انتظار زیادی هم نیست. آن هم برای منطقه ای که ساعت به ساعت مسافر دارد و باید روی سر قربان صدقه شان بروند.»
شاید اگر این تنها تعاونی مسافربری رقیب دیگری می داشت (که البته برای مدتی معلوم داشت و به دلایلی نامعلوم بسته شد) همان حس رقابت این وضعیت را تغییر می داد و بهتر می کرد.
در شهرستان سمیرم ترمینال به معنای واقعی وجود ندارد
در جلسه ای دیگر که برای بررسی وضعیت ترمینال شهر سمیرم با حضور جلالی کارشناس حمل و نقل پایانه های استان اصفهان برگزار شد، محمدرضا عسگریان معاون فرماندار سمیرم گفت: در شهرستان سمیرم ترمینال به معنای واقعی وجود ندارد و ترمینال های مسافربری شهرستان از وضعیت مطلوب و شایسته ای برای مسافران برخوردار نیست که باید در این زمینه اقدامات لازم انجام گیرد.
وی افزود: عدم ساماندهی کافی بخصوص برای جابه جایی های داخل شهرستان مشکلات زیادی را ایجاد کرده که ممکن است باعث مشکلات بزرگتری شود و نیاز به بررسی بیشتری را دارد.
عدم ساماندهی حمل و نقل برون شهری
جعفرزاده شهردار سمیرم در این جلسه گفت: عدم ساماندهی حمل و نقل برون شهری موجب مشکلاتی در شهر سمیرم مانند ترافیک شده است و باید هرچه سریع تر تصمیم مناسبی در این زمینه انجام شود.
منصور نادری عضو شورای شهر سمیرم با اشاره به مشکلات موجود گفت: ساماندهی واحدی برای حل این مشکل موجود نیست و بدون ساماندهی دقیق و کارشناسی نمی توانیم این مشکل را براحتی حل کنیم.
شهرداری برای حل این مشکل آماده هرگونه همکاری است
وی افزود: نبود یک ترمینال واحد و مناسب برای مسافران در شهرستان دلیل بزرگی است که مشکلاتی را برای مسافران و شهرداری ایجاد کرده است و شهرداری برای حل این مشکل آماده هرگونه همکاری می باشد.
محمودی پلیس راهور سمیرم با اشاره به مشکلات ترافیکی و حمل و نقل در شهر سمیرم گفت: باید برای آینده برنامه ریزی کرد و مشکلات کنونی را تنها مد نظر قرار نداد تا در آینده نزدیک با این مشکلات دست و پنجه نرم نکنیم.
جلالی کارشناس حمل و نقل پایانه های استان اصفهان در این نشست گفت: برای حل این مشکل می بایست شهرداری با همکاری دو شرکت مسافربری سمیرم زیرساخت ها را آماده کند تا با بررسی های انجام شده بتوان یک ترمینال واحد و در خور شهرستان سمیرم تاسییس کرد.
متاسفانه با وجود اینکه جلسات متعدد و درخواست های فراوان شهروندان برای حل مشکل ترمینال مسافر بری سمیرم وجود دارد ولی هنوز هیچ اقدامی عملی برای رفع این مشکل انجام نشده است.
به هر حال به نظر می‌رسد نبود و یا وجود مشکلات ترمینال در این شهر، تردد و رفت و آمد و همچنین تجارت و اقتصاد این شهر را با موانع زیادی مواجه کرده است که باید برای احداث ترمینالی در شان مردم سمیرم که مطالبه اصلی مردم این شهر است، تدبیری اندیشیده شود./

گزارش از: سید سعید قایم مقامی

 1. خودی گفت:

  ممنون از گزارشی که تهیه کردید. همین دفتر، با مبالغ هنگفتی که از هر مسافر دریافت می کند، در طول راه حتی آبسردکن هم در اختیار مسافران قرار نمی دهد. درحالی که بخشی از بهای بلیط، مربوط به خدمات ویژه است و باید صرف پذیرایی و یا پخش فیلم در اتوبوس شود.

 2. ناشناس گفت:

  سرویس ساعت یک و نیم شنبه ۲ خرداد ۹۴، اتوبوسش به دلایل فنی، به ترمینال نیامد و از هر مسافر، علاوه بر ۷۰۰۰ تومان بهای بلیط، ۳۰۰۰ تومن مازادِ وی آی پی گرفتند و با این اتوبوس به اصفهان رفتند. درحالی که مقصر واقعی، مسافر نیست. مشکل خود دفتر ترمینال است. اینگونه با زور، مردم را سوار وی آی پی می کنند.

 3. سمیرمی گفت:

  سلام
  ممنون از گزارش خوبتون
  بابا کاش فقط مشکل سمیرم بود
  تعاونی چهار اصفهان که انگار بهشون بدهکاری وقتی میری بلیط بگیری جواب سلام آدم رو هم به زور میدن کاش زودتر یک فکر اساسی می شد برا وضعیت ترمینال

 4. همشهری گفت:

  ۱ خرداد ساعت ۲ هم سرویس وی آی پی بود . ۱۰ هزار تومن برای راه دو ساعته اون هم در اتوبوسی که اصلا خنک کننده نداره و اینقدر صدا میده خیلی زیاد هست .این به کنار بلیط را برای ساعت ۲ فروختند دقیقا ۲:۳۰ از ترمینال بیرون آمد وسط راه هم با مسافران رفت معاینه فنی و تو این گرما هم پولمان رفت و هم با جانمان بازی شد .بار ها و بارها هم پیش آمده که اتوبوس خراب شده و تا یکساعت هم تاخیر داشته.مسافر بری در هیچ شهری اینقدر بی سامان نیست

 5. رهاآورد گفت:

  سلام
  فقط کافیه ی بار سوار اتوبوس بشین……..راننده از اون ساعت که حرکت میکنه با موبایل صحبت میکنه
  اصلا کی خبر داره؟شاید علت همون تصادف اخیر بی توجههی راننده بوده
  راننده ای که دقیقا چند ماهی نبود که از تصادف دوراهی cngگذشته بود دوباره چندتا گوسفندو زیر گرفت
  اونم تو منطقه مسکونی

 6. سمیرمی گفت:

  سلام
  در ابتدا جا دارد از مبحث خوب و بجای شما بابت یکی از مشکلات مهم این شهرستان تقدیر وتشکر داشته باشم.در ادامه از شما و خبر نگاران عزیز دیگر خواهشمندم به مطالب زیر نیز توجه داشته باشید.
  اولا چرا همیشه جمعیت سمیرم رو ۳۰ هزار نفر معرفی میکنید مگر روستاهای اطراف جز این شهرستان نیستند مگر اونها از این ترمینالی که میگید سود نمیبرند مگه ترمینال مختص فقط شهر سمیرم است!! مگر سمیرم یک شهرستان نیست با جمعیتی بالغ بر ۷۵ هزار نفر اونهم بدون احتساب جمعیت عشایری در فصولی از سال…
  ای کاش از شهر های اطراف یاد میگرفتیم مثل شهرضا و … که وقتی برای ایجاد یک پروژه میخواهند جمعیت خود را معرفی کنند جمعیت سمیرم را هم بر آمار جمعیتی خود اضافه میکنند و گاهی در خیلی از مباحث آماری خود جمعیت ۱۰۰ هزار نفری خود را بالغ بر ۲۵۰ هزار معرفی میکنند.
  این جمعیت ۳۰ هزار نفری سمیرم یک آمار دهی ثابتی شده که تا جایی که یادمه ار دوران اوایل انقلاب تا کنون هیچ تغییری نداشته مگر میشود جمعیت یک شهرستان را اینگونه معرفی کرد.!!!
  جا دادد از شهردار محترم نیز خواسته شود تابلو وررودی شهر نیز که مبنی بر جمعیت ۳۰ هزار نفری است و شاید مال ۳۰ سال پیش نیز بوده را بردارند تا برای مسافران و حتی مسءولین استانی سو تفاهمی پیش نیاید!!
  دوما جا و مکان برای احداث یک پروژه در سطح یک شهرستان مثل سمیرم انچنان مهم نیست بیشتر پیگیری و احداث واقعی ان پروژه مهم است که باید حتما راه اندازی شود …این مباحث را گفتم تا دوباره مثل سالهای قبل مسایل و مشکلات قومی و محلی پیش نیاید تا باعث شود جلوی احداث یک پروژه را بگیرد همانطور که سابقه این گونه مشکلات وجود داشته تا جایی که باعث شده شهرمان همانطور که میبینیم در خیلی از این کارهای عمرانی عقب بماند.
  باتشکر از شما عزیزان.

Go to TOP