مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان اصفهان خبر داد

لزوم حذف و جایگزینی ۳ هزار هکتار از باغات سیب شهرستان سمیرم

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: به دلیل تبعات خشکسالی‌ سال‌های اخیر در حدود ۳ هزار هکتار از باغات شهرستان سمیرم نیاز به حذف و جایگزین شدن دارد.

به گزارش تیم رصد سمنا به نقل از فارس، احمدرضا رئیس‎زاده صبح امروز در جلسه بررسی مشکلات و مسائل کشاورزی و آب و خاک شهرستان سمیرم، با اشاره به اینکه ۵۰ درصد باغات استان اصفهان در شهرستان سمیرم است، اظهار کرد: الگوی غالب شهرستان سمیرم سیب درختی است که برند صادراتی خوبی دارد.

وی افزود: سیاست معاونت امور باغبانی و سازمان جهاد کشاورزی حفظ و پایداری این تولید و تلاش در جهت حفظ بهبود وضعیت موجود و ارتقای بهره‌وری از منابع است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه طرح توسعه در مناطقی که امکان تخصیص و تامین آب نداشته باشد اجرا نمی‌شود، تصریح کرد: اگر در منطقه‌ای تامین آب شود بعد از اجرای مطالعات دقیق خاک‌شناسی (به دلیل محدودیت‌های خاکی) و تعیین گونه و رقم، در صورت تائید توسعه و کشت در منطقه انجام می‌شود.

* لزوم اصلاح ۵۰ درصد باغات شهرستان سمیرم

وی اصلاح باغات موجود را از اولویت‌های جهاد کشاورزی برای افزایش بهره‌وری وضعیت موجود دانست و گفت: حدود ۵۰ درصد باغات شهرستان نیاز به اصلاح دارد.

رئیس‌زاده با بیان اینکه برخی اصلاحات جزئی و در حد مدیریت کف باغ (هرس، تغذیه و اصلاح سیستم آبیاری) است، اذعان کرد: به دلیل خشکسالی‌های اخیر و حمله آفات، بیماری‌ها و ضعف درختان در حدود ۳ هزار هکتار از باغات نیاز به حذف و جایگزین شدن دارد.

وی تسهیلات مورد نیاز برای حذف و جایگزینی این ۳هزار هکتار را ۱۵ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: متاسفانه از سال ۹۲ تاکنون تسهیلات ویژه‌ به جز در طرح‌های ملی و همچنین اصلاح آبیاری تحت فشار برای اصلاح ارقام و باغات تخصیص داده نشده و لازم است از طریق تسهیلات کمک‌های فنی اعتباری وزارت جهاد کشاورزی پیگیری شود.

این مسئول در ادامه به خسارت شدید طی دو ماه گذشته در سه مرحله به بخش کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: در ۲۰ اسفندماه بادام سطح شهرستان‌های دیگر استان دچار خسارت حدود ۸۰ میلیارد تومان شد و در ۱۸ تا ۲۰ فروردین‌ماه نیز درخت‌های میوه‌ هسته‌دار از جمله هلو، آلو، زردآلو و برخی باغات دیم درگیر خسارت شدید شدند.

وی با بیان اینکه سمیرم در مرحله آخر درگیر خسارت شد اظهار کرد: در تاریخ ۲۵ فروردین‌ماه و نیز سوم اردیبهشت‌ماه در حدود ۳هزار هکتار از باغات شهرستان دچار سرمازدگی و نیز ۳۰۰ هکتار خسارت در اثر تگرگ شده است.

* بیمه ۱۰ هزار هکتار از سطح باغات شهرستان سمیرم

رئیس‌زاده بر لزوم بیمه ‌کردن باغات تاکید کرد و گفت: در حدود ۱۰ هزار هکتار باغات سیب شهرستان بیمه شده است.

وی با تاکید بر اینکه تنها صندوق بیمه می‌تواند به داد کشاورزان برسد و خسارات را پرداخت کند، اضافه کرد: با وجود تلاش‌های بسیار خوب در راستای اینکه صندوق بیمه تسهیل‌گری و تعامل بیشتر در خصوص ارزیابی و پرداخت به‌ موقع ‌غرامت‌ها با کشاورزان داشته باشد اما قوانین به آنها فراتر اجازه نمی‌دهد.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان اصفهان خاطر نشان کرد: در جلسه‌ای که با حضور معاون وزیر و قائم مقام جدید صندوق بیمه این موضوع مطرح شد که یکی از دلایل کاهش استقبال باغداران سمیرمی به بیمه فاصله زیاد بین زمان برآورد و پرداخت خسارت است که طبق قانون بیمه تا زمانی که فصل برداشت محصول فرا نرسد بیمه نیز پرداخت نمی‌شود.

Go to TOP