معرفی جاذبه های گردشگری سمیرم/

یک سمیرم ، یک دنیا زیبایی + تصاویر

سمیرم شهری در مرکز کشور و در فاصله ۱۶۰ کیلومتری جنوبی اصفهان منطقه ای کوهستانی و سردسیر که خنکای هوای آن سالانه میلیون ها گردشگر را به خود جذب می کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سمنا از سمیرم،  سمیرم شهری در مرکز کشور و در فاصله ۱۶۰ کیلومتری جنوبی اصفهان منطقه ای کوهستانی و سردسیر که خنکای هوای آن سالانه میلیون ها گردشگر را به خود جذب می کند.
barfsemirom1

وجود آب و هوای کوهستانی و چشمه سارهای فراوان در شهرستان سمیرم باعث شده این شهرستان از قلب های گردشگری ایران محسوب شود و سالانه با توجه به قرار گرفتن در کنار مسیر شمال به جنوب کشور پذیرای خیل عظیم گردشگران باشد.

آبشار سمیرم

آبشار سمیرم

وجود پتانسیل های فراوان دلیلی برای جذب انواع سلیقه های گردشگری بوده و هر سال افزایش حضور گردشگران در این شهرستان زیبا به چشم می آید بطوری که امروزه شاهدیم این شهرستان گردشگرانی را به صورت ثابت برای خود حفظ کرده و همه ساله پذیرای آنان می باشد.

آبشار سمیرم

آبشار سمیرم

آنچه سمیرم را از مناطق دیگر گردشگری حفظ می کند جذابیت چند بعدی گردشگری سمیرم می باشد، سمیرم دارای جاذبه های فراوانی در زمینه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی فرهنگی و بدون شک ارضا کننده انواع گردشگران می باشد.
abshar1
در بعد طبیعی لقب هزار چشمه و وجود رودخانه ها، آبشارها و چشمه های فراوان و دشت ها و دامنه های سرسبز و غرق گل کافی است تا هیچ گردشگری نتواند از این شهرستان چشم پوشی کند و از هر جای این کشور خود را به آن رساند.

دشت لاله واژگون سمیرم

دشت لاله واژگون سمیرم

بیش از ۵۴ نقطه گردشگری در سمیرم شناسایی شده و آبشار سمیرم، چشمه بابازرنگ کمّه، چشمه ناز ونک، امامزاده زیدبن علی(ع)، سد حنّا، آبشار بی‌بی سیدان، تخت سلیمان (آب‌ ملخ)، غار دنگزلو، چهل چشمه پادنا و دهکده هزار چشمه (سد قره‌قاچ) از جمله مناطق نمونه گردشگری شهرستان سمیرم است.

cheshmenaz3
کوچ بیش از ۵ هزار خانواده عشایر در فصل ییلاق به شهرستان بعد گردشگری فرهنگی این شهرستان را غنی کرده طوری که کمپ های گردشگری مورک و سولک بهار و تابستان شاهد حضور گردشگرانی است که هزاران کیلومتر را برای گذراندن لحظاتی در آن طی کرده اند.

kocheashaier9
در گذشته‌های نه چندان دور در سمیرم مغازه‌های بسیاری از همین مشاغل سنتی نظیر نمد مالی، سراجی، چلنگری، آهنگری، نجاری، رنگرزی و غیره وجود داشت، ولی امروز تعداد اندک شماری از این مشاغل باقی مانده است.
هنرهای دستی جزیی از فرهنگ بومی مردم هر منطقه و حاصل ذوق و سلیقه و نشان از هنرمندی مردم آن منطقه است.
صنایع دستی و هنرهای سنتی هر منطقه بدون شک بخشی از میراث فرهنگی عظیم گذشتگان ماست و به عنوان آثار باقی مانده از فرهنگ اجدادی و سنتی سرزمین ما در دنیای ماشینی امروز قابل بحث و بررسی است.

gelim-jajim
گلیم، نمد و جاجیم از صنایع دستی مرغوب شهرستان سمیرم می باشد که سوغات گردشگران در هنگام بازگشت و تداعی خاطره های زیبای آنان در آینده خواهد بود و از مرغوبیت این سوغات های ارزشمند همان بس که امروز گلیم و نمد سمیرم مهر اصالت یونسکو را داراست.
عطر سیب درختی سمیرم دیگر شهرت بین المللی داشته و بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا سیب را همراه با نام سمیرم مرغوب می دانند و سوغاتی خوش طمع سمیرم سیب است.

sibchini17

sibchini4
در بعد تاریخی کشف تپه ۷۰۰۰ ساله، وجود حمام و مساجد تاریخی، آسیاب های آبی، میل های ساسانی و غارها و سنگ نوشته ها تنها گوشه ای از جاذبه های گردشگری شهرستان محسوب می شوند که می تواند پذیرای مسافران و گردشگران باشد.

tapemashkarim4
در شهرستان سمیرم قوم های فارس، لر و ترک در کنار هم زندگی می کنند که تماشای آداب و رسوم آنان در بعد اجتماعی زیبایی بی نظیر و تجربه ای به یادماندنی را در ذهن گردشگران نقش می زند که در کمتر جایی می توان دید.
شهرستان سمیرم با جاذبه‌های طبیعی زیبا و منحصر به فرد یکی از قطب‌های گردشگری طبیعی استان اصفهان است، و دارای پتانسیل‌هایی که بیش از این می توان در جهت جذب گردشگر به شهرستان استفاده کرد.

گزارش از:  سید سعید قائم مقامی

  1. مهديه گفت:

    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما سمنایی ها ممنونم از زحماتتون و اینکه واقعا جای تاسف داره که برخی ازمردم قدر این نعمت های خدا را نمی دانند.باتشکر.

Go to TOP