معرفی جاذبه های گردشگری سمیرم/

سمیرم نگین درخشان گردشگری اصفهان + عکس

شهرستان سمیرم معروف به سرزمین هزار چشمه و شهر آبشارها با وجود هزاران نقطه گردشگری طبیعی به عنوان نگین درخشان گردشگری استان اصفهان شناخته می شود.

به گزارش تیم رصد سمنا ه نقل از سمنا ، شهرستان سمیرم با مساحت پنج هزار و ۲۲۴ کیلومتر مربع در جنوب استان اصفهان با ارتفاع متوسط دو هزار و ۴۶۰ متر از دریا، بین چهار استان اصفهان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و فارس واقع شده‌است.

از شمال به شهرضا، از شرق به آباده و اقلید و از جنوب غربی و غرب با مرز طبیعی رشته کوه‌های دنا به استان کهگیلویه و بویر احمد، از غرب به بروجن و لردگان (چهار محال و بختیاری) محدود می‌شود. فاصله مرکز شهرستان تا اصفهان ۱۵۰ و تا تهران ۴۳۵ کیلومتر می‌باشد.
آثار تاریخی
مسجد جامع قلعه
از اماکن تاریخی باید به مسجد جامع قلعه اشاره کرد، مسجدی که در سنگ نوشته‌ آن به دوران حکومت ملک‌شاه سلجوقی (۴۸۵-۴۶۵ هجری قمری) اشاره شده و از ویژگی‌های خاص و ممتازی برخوردار است.

همچنین بناهای دیگری که یادگار دوران سلجوقی است همچون آسیاب و حمام خانعلی. هرچند قدمت آثار تاریخی به‌جا مانده در این شهر از این دوره نیز بسیار کهن‌تر است همچون آثار تاریخی به‌جای مانده از دوره هخامنشیان و آثاری که به پیش از دوره اسلام باز می‌گردد.

در این رابطه می‌توان به قلعه‌ای مستحکم و قدیمی در نزدیکی سد حنا اشاره کرد که در دهکده قلعه‌سنگی قرار دارد و دارای آتشدان بزرگی است که در بلندی ۳۰۰ متری از پای کوه قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از استخری بزرگ و سنگی گذشت که دارای سیزده پله است.

همچنین در اطراف شهر سمیرم میله هایی سنگی قرار دارد که بنا به گفته کارشناسان، مربوط به آتشدان بوده‌است. این میله‌ها ارتفاعی بیش از دو متر و پهنایی برابر چهل سانتیمتر دارند که از جمله آثار دیدنی این منطقه‌اند.

غارها
غار دنگزلوی دارای تالارهای بزرگ و چند تالاب است که باید با قایق از آنها عبور کرد و یکی از منابع مهم آبی منطقه پادنا محسوب می‌شود.

اشکفت دراز
از جمله مکان های باستانی و دیدنی سمیرم می توان به اشکفت دراز که در شرق شهر سمیرم است، اشاره کرد.
بر دیواره های این غار دست نوشته هایی به خط کوفی حک شده است که چندین سال قبل توسط سود جویانی که قصد برداشتن و به یغما بردن آن را داشته اند شکسته است و در شرف ابودی قرار دارد.
غار اشکفت دراز با آنکه یادآور دوران باستان و نشان دهنده قدمت تاریخی این مرز و بوم است دارای آبشار زیبای فصلی می باشد که در بهار زیبایی آن محوطه را دوچندان می کند و دیدن آن خالی از لطف نیست.
تخت قراچه(تخت سیاه) یعنی محلی کوچک با صخره‌هایی سخت که قسمتی از پهنه سنگی کوه در میان محله های پایین سمیرم و محله قلعه در بلندای این شهر است.
بقایای غارها و کنده کاری‌ها نشان می‌دهد که این منطقه از گذشته سکونتگاه و بازاری مهم برای دامداران و کشاورزان این منطقه بوده است.

آسیاب آبی و نارین قلعه که همچون حصاری در بالاترین نقطه خانه های صخره‌ای دور تا دور آن را محصور کرده تقریبا در حال نابودی است
این مکان از زمان اقوام کاسی ها و اوراتورها بعنوان محل سکونت انسان هایی بوده که خانه های صخره ای در دل سنگ ها داشتند.
آبشار سمیرم
آبشار سمیرم در ۱۲کیلومتری شمال شرقی سمیرم واقع است، ارتفاع آن ۳۳متر و یکی از بهترین تفرجگاه های شهر سمیرم و حتی استان اصفهان می باشد.
آبشار سمیرم در تمام طول روز دلپذیر و خوشایند است، آب آبشار پس از گذراندن دو تا سه کیلومتر ادامه می یابد و به مزارع و باغ‌های قسمت شرقی سمیرم رسیده و آنها را آبیاری می کند حجم آب آبشار بسته به نزولات آسمانی متفاوت است.

آبشار خفر
یکی از جلوه های طبیعت و زیبایی های آفرینش که چشم هر بیننده را خیره می کند، آبشار خفر است.
این منظره زیبا و دلنشین در ۸۰ کیلومتری جنوب غرب سمیرم و در روستای خفر می باشد، ارتفاع این آبشار زیبا حدود ۳۰متر، واقع در دامنه دنا است.

نسیم مرطوب همراه با وزش باد، که با قطرات آب ترکیب شده، مانع از نزدیک شدن به آبشار می شود و نمای آبشار را حتی از دور، دو چندان زیبا می کند.
آبشار بی‌بی سیدان
در ۴۸ کیلومتری جنوب غربی سمیرم در مجاورت روستای بی بی سیدان، در کنار رودخانه سمیرم (کاسگان) در ورودی تنگه ای به نام تنگه نازی، آبشاری زیبا جلوه نمایی می کند که چشم اندازی زیبا و دیدنی دارد، و هر بیننده ای را سر ذوق می آورد.
در نزدیکی آبشار، سواحل زیبای رودخانه کاسگان، با آب ولرم، محل مناسبی را برای آب تنی و شنا فراهم می سازد.
تقرچه
به علت بافت طبیعی و صخره ای و وجود آبشارهای فصلی و مسیر رودخانه ها پوشش گیاهی مناسب وجود کنده ها (دخمه های تاریخی و باستانی) همچنین آثار بجا مانده از آسیاب‌های آبی قدیمی و چشم انداز بسیار زیبای سمت جنوب و دیده شدن قله های پوشیده از برف دنا هر گردشگری را به وجد می آورد.
از ویژگی‌های دیگر این پارک این است که آثار و بقایای دژ مهم سمیرم در زمان دیلمیان در آنجاست.
نارین قلعه سمیرم از دیر باز مورد توجه بوده است و قرار گرفتن ساختمان های مسکونی در مرتفع ترین قسمت این پارک منظره بسیار عجیبی را پیش روی هر بیننده قرار می دهد.
آب ملخ
یکی از معروف ترین جلوه های طبیعت در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی سمیرم در روستایی به نام آب ملخ می باشد.
این روستا به گونه ای در بین کوه ها قرار گرفته که در روز چند ساعتی بیشتر از نور خورشید بهره مند نمی شود.
این روستا در انتهای دره ای قرار دارد که نزدیک ترین راه صعود به قلل (کل قدویس) از این مسیر امکان پذیر است.
تخت سلیمان
اگر در مسیر رودخانه رو به ارتفاع بالا برویم به چشمه ای بسیار سرد و تگرگی می رسیم که دبی آن ۵۰ لیتر در ثانیه برآورد شده است،
عده ای معتقد هستند که در اثر رسوب گذاری چشمه، پلی بسیار زیبا بر روی آن بوجود آمده که به تخت سلیمان معروف است.

چشمه ناز ونک
یکی از زیباترین و بکرترین تفرجگاه های سمیرم چشمه بزرگ و ۹۶ اینچی ناز ونک است، این چشمه در شش کیلومتری جنوب غربی شهر ونک قرار دارد که با جلوه ای خاص، کمر کوه دو هزار متری را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند.
زیبایی های دست نخورده چشمه ناز، تنگ دالان، منطقه شمس آباد و سواحل طبیعی و کوه های سر به فلک کشیده، و جنگل های انبوه، منطقه توریستی کم نظیری در سطح استان بوجود آورده است که می تواند هر بیننده ای را به حیرت وا دارد.

چالقفا (دشت گل های وحشی و لاله های واژگون)
کوه و چشمه چالقفا در حدود ۲۰ کیلومتری غرب سمیرم مکانی با صفا با درختان جنگلی تنک و پوشش گیاهی متنوع و عظیم با ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا از مناطق ییلاقی بعضی از طایفه های قشقایی می باشد، چشمه های متعددی در این منطقه جاریست که معروف ترین آن چشمه سرد است.
چالقفا قبلا یکی از مهم ترین شکار گاه های سمیرم بوده که متاسفانه به علت شکار بی رویه حیات جانوران در آن بسیار محدود شده، ولی باز هم حیوانات وحشی مثل خرس، گرگ، شغال و حتی پلنگ در کوه های آن نواحی دیده شده است.
لهجه و گویش
فرهنگ غالب سمیرم، فرهنگ ناب و اصیل روستایی و کشاورزی بوده و مهمترین عامل تعیین کننده منزلت اجتماعی در این فرهنگ، تسلط بر منابع کمیاب تولید محصولات کشاورزی است.
زبان مردم سمیرم فارسی اصیل است و از نظر گویش تفاوت چندانی با مردمان شیراز و آباده ندارد. هرچند به دلیل مراودات بسیار این مردم با عشایر و طوایف فارس، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری؛ گویش این مردمان نیز تحت تاثیر لهجه های مختلف قرار گرفته است. حدود ۳۰درصد مردمان سمیرم به گویش ترکی قشقایی مسلط هستند.
سوغات
گشت‌وگذار در خیابان‌های شهر سمیرم ما را به فروشندگانی می رساند که گلیم، جاجیم، زیلو، قالی و قالیچه‌های زیبایی را با نقش‌هایی برگرفته از طبیعت برای فروش عرضه می‌کنند.
جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی و قالی‌بافی در این منطقه رواج فراوان دارد علاوه بر آنکه دوخت دستکش و کلاه پشمی و خورجین نیز جای خود را دارد. در این منطقه همچنین کشک، ماست، کره و دوغ محلی نیز طرفداران زیادی دارد آنچنان‌که می‌تواند به عنوان سوغاتی پرطرفدار برای این منطقه مطرح باشد.
ولی مهمترین، معروفترین و اصلی ترین سوغات سمیرم که در کل کشور و حتی جهان معروف است سیب سمیرم است.
غذاهای سنتی
آب گوشت، گٌندی، کوفته، پلو گندمی، مغولی، ته کوماجدانی، آش سبزی، آش ماست، آش کشک، اوماج، کاچی، حلیم، شیر برنج، سمنو، نوعی حلوا، کله جوش، شله قلمکار، چرب و شیرین که هر یک از این غذاها بطرق مختلف تهیه می شود.
سمنو یکی از غذاهائی است که در ایام عید نوروز (نیمه اسفند تا نیمه فروردین ماه) رواج بیشتری دارد و در سفره هفت سین عموما از آن استفاده می‌شود.
این در حالیست که غذاهای سنتی سمیرم تلفیقی از سادگی، کم هزینه بودن و خوشمزگی را در کنار هم دارند تا همچنان این غذاها در لیست غذاهای خانواده های سمیرمی جای خود را داشته باشند.
شهدا
شهرستان سمیرم در طول هشت سال دفاع مقدس ۴۰۰شهید تقدیم انقلاب کرده است که از شهدای شاخص سمیرم می توان به فرمانده شهید ناصر آقائی اشاره کرد که در سال ۱۳۴۳در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. او جوانی متعهد به اسلام و امت اسلامی بود خواسته اش از خدا این بود خدایا لیاقت شهادت در راه خودت را نصیب ما بگردان…
او در تاریخ ۶۴/۱۱/۱۹ به وصال معشوق شتافت و شربت شهادت را نوشید.

از دیگر شهدای سرشناس سمیرم سرلشگر شهید علی اکبر سامی می باشد او در سال ۱۳۳۱ در شهر سمیرم به دنیا آمد. تحصیلات خود را تا اخذ مدرک سیکل در زادگاهش سپری کرد و در سال ۱۳۵۱ به استخدام نیروی هوایی درآمد.
وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با آغاز جنگ تحمیلی، از آنجایی که عشق خدمت به نظام و میهن اسلامی را داشت، داوطلبانه در جبهه های نبرد حضوری فعال داشت به طوری که در جنگ تحمیلی به شکارچی تانک معروف شده بود، لقبی که از سوی بعثی ها به وی داده شده بود.
وی سرانجام در تاریخ ۱۱ آبان ماه سال ۱۳۶۱ در منطقه عین خوش به شهادت رسید.

شهرستان سمیرم مفاخر و بزرگان زیادی را در دامن خود پرورش داده است که در این گزارش به معرفی دو نفر از این بزرگان بسنده می کنیم.
استاد حبیب الله فضائلی در سال ۱۳۰۱ در سمیرم در خانواده‌ای روحانی و خوشنویس متولد شد، پس از چند سال رهسپار اصفهان و مشغول به تحصیل علوم دینی شد و پس از آن به تحصیل علوم جدید پرداخت.
وی هفت نوع خط معروف را با استادی تمام مینوشت،وبه طور کلی در خطوط نسخ، ثلث، ریحان، محقق، توقیع، رقعه، نستعلیق، شکسته، دیوانی، حلبی، حنفی، کوفی و … مهارت داشته و بسیاری از شیوه های متروک در تعلیم او زنده گشتند.
در هرحال اکثر سرمشق ها در خط نستعلیق، اشعار پندآموز و اخلاقی و عرفانی بود، خصوصا از سعدی علیه رحمه و اکثر سرمشق ها در خط نسخ و ثلث، آیات و احادیث را شامل می‌شدند.
استاد علاقه ای وافر به ائمه اهل بیت(ع) داشت و همواره در مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) شرکت می‌کرد. سرانجام نیز روز دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۷۶ شمسی مطابق با دوم رجب و مقارن با شهادت حضرت امام علی النقی(ع) پس از یک عارضه طولانی به علت سرطان، طومار ۷۵ ساله پربار، سرشار از خیر و برکت و مملو از آثار ارزشمند و ماندگار در عالم هنر، در هم پیچیده شد، و این دل سپرده حق، به عالم حقیقت محض سفر کرد.

یکی دیگر از بزرگان شهرستان سمیرم جهانگیر خان قشقائی می باشد وی در سال ۱۲۴۳قمری در خانواده محمد خان درّه شوری قشقایی به دنیا آمد.
پدرش از ساکنان سمیرم و مادرش اهل دهاقان از شهر های توابع سمیرم بود. وی شوق بسیاری به تحصیل داشت . چند سالی که از عمرش گذشت پدرش معلم برای تربیت فرزندش استخدام نمود.
استعداد و قابلیت وی در کسب علم به حدّی بود که احساس کرد که ماندن در ایل و حرکت با آنها با تحصیل او سازگاری ندارد لذا تصمیم گرفت به اصفهان برود و در انجا به تحصیل بپردازد.
این حکیم فرزانه در سال ۸۵ سالگی در رمضان سال ۱۳۲۸ق در اصفهان فوت و در تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد.

منبع:خبرگزاری ایمنا

گزارش از : سید سعید قائم مقامی

 1. سلام با این خبر همه مناطق گردشگری رو از بین بردید همرو مالوندین به هم یک مکان رو درست معرفی کنید نه اینکه همرو زخمی کنید

  • میثم گفت:

   سلام و سپاس از توجه شما دوست عزیز
   این گزارش به نقل از خبرگزاری ایمنا بوده و همچنین باید خدمت شما عرض کنم که این خبر گزارشی از پتانسیل گردشگری شهرستان است نه یک منطقه خاص و نیازمند اشاره جامع بوده است.

 2. رضا گفت:

  واقعا زیباست…
  یادش بخیر اونوقتااز شیــراز رفتیم سیور کناررودخونه ماهیگیری…
  خاطرش ادمو دلتنگ میکنه خصوصا غروبش

Go to TOP