اقتصاد مقاومتی عزم ملی را می طلبد

با همت عمومی دولت و همه مسوولان،فعالان اقتصادی ،کار آفرینان، بازاریان، ارگانها و مردم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می توان از تحریم ها عبور کرده و تحریم اهرم فشار ما باشد.

مقدمه

عملکرد پادشاهان گذشته در ایران منجر به ظهور انقلاب اسلامی شد و پدیدار شدن شکل جدیدی از حکومت با تائید بیش از۹۷درصد از مردم ، که بنای سازگاری با قدرت استکباری را نداشته اند و به مبارزه با استکبار پرداختند. ظهور چنین حکومتی در خاورمیانه باعث شد که استکبار جهانی با همکاری بعضی از کشورهای منظقه به مبارزه با انقلاب اسلامی برخیزد.ابتدا جنگ هشت ساله را براه انداختند که با رشادت ها و شهامت غیور مردان صحنه های دفاع مقدس نا کام ماندند . با پایان یافتن جنگ و عدم پیروزی نظامی استکبار،تهاجم آنها به شکلهای  دیگری آشکار شد که یکی از آن شکل ها و شیوه ها تهاجم در عرصه  ی اقتصاد بود آنها برای به زانو در آوردن جمهوری اسلامی دست به هر کاری زدند ولی هوشیاری ملت ایران، هرگونه فتنه ی آنها را دفع کرد  و برای تهاجم اقتصادی استکبار نیز بناچار دولت باید در برابر آنها الگوی مقاومتی ارائه دهد که یکی از این مفاهیم  دفاعی اقتصاد مقاومتی می باشد .

باشدت یافتن تحریم های غیر انسانی غرب علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی جهت متوقف کردن برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران،کلمه اقتصاد مقاومتی به ادبیات اقتصاد کشور اضافه شد و در سال ۱۳۸۹اولین بار این  واژه توسط رهبر معظم انقلاب در دیدار با کار آفرینان مطرح گردید . معظم له اقتصاد مقاومتی را معنا و مفهومی از کار آفرینی معرفی کردند.

اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در شرایط فشار ، در شرایط تحریم و در شرایط دشمنی ها و خصومت های شدید می تواند تضمین کننده ی رشدوشکوفایی کشور باشد.(از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان۱۶/۵/۱۳۹۳)

اکنون که کشور ایران در موقعیتی خاص از تاریخ خود قرار گرفته  یک خیزش همگانی می تواند تضمین کننده استقلال کشور باشد ..

در این روزهای حساس که کشورهای بیگانه ایران را در محاصره اقتصادی قرار داده اند، اکنون که ایران در یک گذر گاه است،در این روزها که منفعت طلبانِ منطقه، آب را به آسیاب دشمن می ریزند ایستادگی برحقوق ملی می تواند تضمین کننده استقلال کشور باشد. کار ساز ترین گزینه و بهترین راه حل در برابر فشارهای خارجی و حتی فرصت طلبان داخلی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی می باشد.سیاست هایی که اجرای دقیق و موثر آنها می تواند ملت ایران را در جنگ اراده ها و جنگ سرد بر دشمنانِ بدخواه وظالم پیروز و سربلند سازد.

نقش آفرینی مردم در عرصه اقتصاد مقاومتی،فعالیت های چشمگیر در بخش خصوصی و دولتی و بهره وری از تولید و رشد تولید، می تواند ملت رادر پیشبرداهداف اقتصاد مقاومتی راهگشا باشد زیرا رشد تولید یک کشور در دنیا اقتدار حقیقی و آبروی بین المللی آن کشور را همراه دارد..

اقصاد مقاومتی به معنای نخوردن و مصرف نکردن نیست بلکه با قاعده و معقول مصرف کردن و محقق شدن آیه  قرآن مجید کلوا وَشربوا و لا تسرفوا. می باشد . خداوند در آیه ۶۷ سوره فرقان حرکت در مداری به دور از افراط و تفریط را ، راه رسیدن به پایداری دانسته است. برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی  باید پرهیز از اصراف و استفاده از تولیدات داخلی را جدی بگیریم.

اقتصاد مقاومتی معنایش حصار کشیدن دور خود و فقط انجام یک کار تدافعی نیست اقتصاد مقاومتی آن است که به یک ملت امکان می دهد که در شراط فشار هم رشد و شکوفایی خودش را داشته باشد. (از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان ۱۶/۵/۱۳۹۳)

حضرت علی (ع) می فرماید بهترین اقتصادی که آسایش انسان را در پی دارد اقتصاد مبتی بر قناعت است از این منظر اقتصاد واقعی به معنای مصرف به مقدار کفایت است که گویای نفی اصراف و ترویج مصرف میانه می باشد مردم جامعه می توانند تفکر خود را نسبت به مصرف تغییر دهند، تولید ثروت حلال درجامعه نهادینه شود.

وقتی کشوری اًسوه و الگویش حضرت علی (ع)  است اگر نگاهی به سیاست های آن بزرگوار کنیم در پخش بیت المال ، در جنگ وجهاد، و در اغلب امور روزانه مثلا آداب غذا خوردن آن بزرگوار که در صدها کتاب آمده است که آن حضرت  هر وعده فقط یک نوع خورش با نان تناول می کرده اند « نان ونمک یا نان و شیر»و…. کم کردن سفره های تجملی  و پررنگ در حد معقول و معمول بی تاثیر برموضوع مورد بحث نمی تواند باشد.

اقتصاد مقاومتی ریاضت اقتصادی نیست بلکه هدفمند کردن اقتصاد در مسیر تناسب و رشد ملی است که بر مدار تقویت تولید ملی و اشتغال کامل مردم و چرخیدن چرخه اقتصاد کشور در راستای عدم وابستگی می باشد اگر چه برای پایداری در کشور ایجاد بازار های خارجی نیز ضرورت دارد راهبرد های برون گرایی هدفمند از طریق توسعه و گسترش صادرات ترجیحاً غیر نفتی و تسهیل فعالیت های صنعتی و تجاری و حمایت همه جانبه از صادرات کالا ، خدمات ارزآوری را در پی دارد و می تواند راهگشای اقتصاد مقاومتی باشد.

اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که در پی مقاوم سازی،آسیب زدایی و ترمیم ساختارهای فرسوده و ناکار آمد اقتصاد بوجود می آیددر اقتصاد مقاومتی رکن اساسی مقاوم بودن اقتصاداست اقتصاد باید مقاوم باشد تا بتواند در برابر توطئه دشمن مقاومت کند برای این مهم باید کانون های ضعف بحران را درنظام اقتصادی کشور شناسایی کرد و خود را براساس شرایط جدید اقتصادی مثلا تحریم ها یاموارد دیگر آماده کرد.

این مهم مخصوصِ کشور ما نیست حتی کشورهای توسعه یافته هم در برهه هایی از تاریخ اقتصاد خود ، مجبور به مقاوم سازی ساختارهای اقتصاد ی هستند.برای مقاوم سازی اقتصاد کشور فقط نیازمند عزم ملی هستیم تا به فرموده رهبر معظم انقلاب روزی بیاید که ما در آینده کشورهای دیگر را تحریم کنیم.

برای پیشرفت در این امر مهم باید متوجه هجمه  دشمن باشیم. یعنی بررسی کنیم که مخالفان و استبدادگران با چه ابزارها و شیوه هایی به اقتصاد  حمله می کنند و اخلال ایجاد می کنند درست در نقطه مقابلش بیاستیم،مقاومت کنیم. زمانی به اقتصاد مقاومتی دست یافته ایم که هجمه دشمن را بشناسیم و برآن اساس، مقاومت را علیه آن تدوین کنیم و مقاومت متناسب آن طرح ریزی شود.

مبارزه با فساد مالی در دستگاها، نظارت بر کارکرد عادلانه، ایجاد تشکل های صنفی، داشتن وجدان کاری، کنترل تورم، فراهم کردن زمینه رشد اقتصادی و بالابردن در آمد سرانه می تواند در پیشبرد اقتصاد مقاومتی راهگشا باشدزیراما بدنبال اقتصادی ایده آلی هستیم که اسلامی باشد اقتصادی که الهام بخش و زمینه ی تمدن بزرگ اسلامی باشد
اقتصاد مقاومتی یعنی رشد اقتصاد و به راه انداختن چرخه های اقتصاد کشور از طریق ایجادمحیط کسب و کار مناسب و تشویق سرمایه گذارن داخلی، بنابر این برای رشد و ارتقای اقتصاد مقاومتی نه تنها باید از چیزهایی که مانع رشدآن است جلو گیری شود بلکه باید به آن کمک تزریق شود، حمایت شود،تولید داخلی بالنده شود، برای محصولات بازار بوجود بیاید، واردات کنترل شود، از درون باید رشد کنیم ، بجوشیم ، درون زا و برون گرا باشیم، باید بتوانیم با همت و ابتکار خود در بازارهای جهانی حضور پیدا کنیم، حضوری با حمایت دولت،حرکت دولت و مردم در شرایط کنونی و در راستای هم  می توانندحماسه اقتصادی را خلق کنند. تنظیم فرایند های اقتصاد توسط دولت و فرصت مناسب برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی موجبات عزت هر چه بیشتر ملت ایران در عرصه های بین المللی را فراهم می آورد. اقتصاد مقاومتی در شرایطی معنا پیدا می کند که جنگی وجود داشته باشد ،مقاومت در برابر جنگ نرم دشمن است که اقتصاد مقاومتی معنا پیدا می کند.

اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی هاست و تا کید روی تولید داخلی و تلاش برای خود کفایی ، خود اتکایی است .باید با تولید بهینه و ایجاد بازار های داخلی و خارجی، بستر اثر گذاری تحریم ها را برچینیم و برای برچیدن این بستر و بی اثر کردن تحریم ها حرکت و حمایت تک تک مردم در چهار چوب اقتصاد مقاومتی ضروری می باشد. اقتصاد مقاومتی یعنی تولید ، یعنی کوشش، یعنی خود باوری و یعنی آنچنان تولید داشته باشیم که کمترین نیاز به وارد کردن اجناس نداشته باشیم. وقتی کالایی وارد نشد ما از چه چیز تحریم             می شویم؟گاندی در به زانو در آوردن کمپانی هند شرقی چه کرد؟ از پارچه های بافت هندوستان که حتی از نظر کیفیت قابل مقایسه با پارچه های مرغوب و رنگارنگ انگلیسی نبود استفاده کرد و همه طرف داران گاندی از او پیروی کردندو تجارت انگلیس در هندوستان شکست خورد.

هر گاه اقتصاد مردمی شد، انحصارات و رانت ها کنار گذاشته شد، رو به استقلال واقعی قدم برداشته ایم.زیرا اقتصاد مقاومتی بر پایه سرمایه معنوی مردم جامعه استوار است.مردم اصلی ترین ارکان مقاومت در جامعه برای مقاومت در برابر تحریم هاهستند. حمایت از مردم و نخبگان باعث می شود که فناوری ها تبدیل به فعالیتهای تجاری شود ،میدان دادن به مردم  در عرصه صنعت، تجارت و کشاورزی و…قدمهای مثبتی است در اجرا شدن اقتصاد مقاومتی و جامه عمل پوشیدن به منویات مقام معظم رهبری می باشد.

اهداف اقتصاد مقاومتی

*گام اول در تحقق اقتصاد پایدار مهار کردن واسطه ها و مفاسد اقتصادی است. واضح است اقتصادی که بر پایه دلالی و سوداگری بنا شده باشدمعلوم است چه بر سر بخش تولید می آید  و چگونه بخش تولید آسیب         می  بیند. ستون فقرات اقتصاد مقاومتی تولید است اگر به ستون فقرات آسیبی برسد آن اقتصاد ایستا و پایدار   نمی ماندو اقتصاد به سمت حباب های قیمتی گرایش پیدا می کند اینگونه اقتصادی در برابر فشارهای خارجی پایدار نمی ماند وزود متلاشی می شود.

*مردمی سازی اقتصاد.: تحقق اقتصاد مقاومتی صرفا با مشارکت مردم امکان پذیر است باید از فعالیت های اقتصادی مردم استقبال کرد باید محیطی حکمفرما شود که مردم خودشان را مولد در اقتصاد و شریک در پیشرفت مملکت بداننداگر توانمندی مردم در برابر تحریم ها در دستور کار قرار گیرد،اگر شعور وآگاهی مردم و اراده ی ملت در راستای تحقق فرمان تاریخی رهبر  انقلاب، در این امر مهم دخیل باشد زمینه موثر آنها در فعالیت های اقتصادی فراهم می شودو چون سدی مستحکم و دژی استوار در برابر اهداف استکبار جهانی مقاومت می کنند.

*فرهنگ سازی و ترویج مفاهیم عام فرهنگ مقاومت: فرهنگ سازی و پیگیری اجرای کامل سیاست های کلی مقاومتی و ارتقا رشد و توان اقتصادی آنچنان که بی نیاز از هر محصول خارجی باشیم. جهاد و مبارزه در حوزه اقتصادی و ترجیح  دادن تولید بر واردات وترجیح دادن خرید کالاهای داخلی بر کالای خارجی. زیرا صیانت از اعتبار تولید داخلی در عرصه جهانی وظیفه ملی واسلامی ماست.

*رهایی از وابستگی ها: رهایی از وابستگی ها مخصوصا وابستگی به در آمد نفت، جایگزین کردن در آمدها به جای در آمد نفت  مثلا ترویج گردشگری ، در آمد های ترانزیتی، تولیدات کشاورزی و…

*سیاست گذاری اصلاحی برای الگوی مصرف،افزایش بهره وری در تولید، کاهش آمار بیکاری،حمایت از صادرات غیر نفتی،افزایش دانش فنی، توجه به معضل تورم،تبدیل تهدید ها به فرصتها ،توزیع مناسب در آمدها،فراهم کردن زمینه های  رشداقتصادی و سرمایه گذاری های بهینه و… راهکارهای مناسبی برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی می باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به بررسی های همه جانبه در مورد اقتصاد مقاومتی در صورتی که آحاد مردم در این امر مهم سهیم و موظف باشند تحریم ها نمی توانند خلل مهمی برای جمهوری اسلامی ایجاد کنند. منابع خدا داد در کشوری که چهار فصل است، کشوری با این همه منابع،منابع طبیعی،منابع اقتصادی ، نفتی و فراورده های آن،نیروی انسانی، با این همه امکانات،با این همه موقعیت سوق الجیشی،کشوری که مردمش به خدا ایمان و اتکا دارنددر کشوری که مردمش تأسی به سرور کائنات حضرت ختمی مرتبت(ص) وشاه ولایت علی ابن ابی طالب (ع)دارندبرایشان تحریم استعماگران از تحریم کفار قریش برای پیامبر و مسلمانان در شیب ابوطالب گزنده تر و سخت تر نخواهد بود. ملتی که استوار و هوشمندهستند در کنار این پایداری و هوشمندی عزم ملی را می طلبد. عزم ملی با محوریت اقتصاد مقاومتی می تواند  تهدید های دشمن را به فرصت تبدیل کندبه یاری خدا  می توانیم همه تحریم ها را دور بزنیم و اگر این مهم اتفاق بیفتد عنقریب است که به فرموده رهبر معظم انقلاب ما کشور های دیگر را تحریم کنیم.

انتظار می رود با همت عمومی دولت و همه مسوولان،فعالان اقتصادی ،کار آفرینان، بازاریان، ارگانها و مردم ، هر کس در راستای وظایف خود در اجرای کامل و موثر این سیاستهاقدم بردارند تا  نه تنها اراده ملی برای مقابله بر فشار های اقتصادی دشمنان خارجی تقویت شود بلکه تولیدات و صادارت به جریانی زاینده و روز افزون در کشور تبدیل شود………… انشاالله.

امرالله قاسمی  دبیر بازنشسته آموزش و پرورش

  1. شاگرد گفت:

    باعرض سلام وتبریک سال نو خدمت استاد گرانقدر آقای قاسمی
    رهنمودهای جنابعالی درخصوص اقتصاد مقاومتی بسیار مطلوب است با توجه به اینکه پیام رهبر انقلاب در نوروز ۹۴ تاکید برتولیدات داخلی نیز می باشد . موفق وسربلند باشید.

Go to TOP