معرفی شهدای سمیرم/ 43

شهید محمد حسین انصاری

شهید محمدحسین انصاری، از کودکی کمک دست پدر و نان آور خانواده بود و صدای انقلاب را شنیده و به مردم منتقل می کرد و در جنگ تحمیلی مردانه تا آخرین قطره خون پای ارزش هایش ایستاد.

به گزارش پایگاه خبری سمنا، شهید انصاری در سال ۱۳۲۲ در روستای ونک به دنیا آمد . دوره ابتدایی را که گذراند ، فشار زندگی مانع از ادامه تحصیل او شد . محمد حسین در کار کشاورزی و دام پروری کمک حال پدر خود بود . هر جا که پدر بود ، محمد حسین نیز بود . آنان با کمک هم تامین زندگی خانواده را می کردند ، هر چند محمد حسین کودکی بیش نبود و این فشار زندگی را تحمل می کرد .

با درگذشت پدر این فشار بیشتر شد و او سرپرستی خانواده را بر عهده گرفت . بیشتر کار کرد تا بتواند هزینه زندگی را تامین نماید . مادر محمد حسین که شاهد سختی ها و گشودن مشکلات توسط فرزندش بود ، به او می گفت: که باید ازدواج کنی و تشکیل خانواده بدهی .

حضور او در شهرستان های مختلف موجب شد که او صدای انقلاب را شنیده و آن را به سایر مردم انتقال دهد . تظاهرات خیابانی در شهرضا و سمیرم و افشای ماهیت ارباب ها وخان ها از نکات بارز این شهید بزرگوار می باشد .

با شروع جنگ تحمیلی و پس از گذراندن دوره آموزشی ، در تاریخ ۴/۱۱/۶۲ عازم منطقه عملیاتی شد . هنگام اعزام یکی از دوستانش به او می گوید که از جبهه چه دیده ای که این طور مشتاقانه عازم آن می شود ؟ و او در پاسخ گفته بود : آن جا دانشگاه انسان سازی است . او نزدیک یک سال در جبهه حضور داشت تا اینکه عملیات بدر شروع گردید .

قرار بود گردان یا مهدی (ع) از لشگر قمر بنی هاشم (ع) زیر نظر قرارگاه کربلا و تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) از جنوب خط حد منطقه ترابه تا شمال پل الهویدی عمل کند . ایام میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد و محمد حسین آماده نبردی دیگر با دشمنان اسلام   می گردد .

عملیات در روز دوشنبه ، ساعت ۲۳ مورخ ۲۰/۱۲/۱۳۶۳ با رمز مبارک یا الله ، یا الله ، یا الله و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه ، یا فاطمه الزهرا ، یا فاطمه الزهرا ، یا فاطمه الزهرا(س)آغاز گردید . نیروها ضمن عبور از میادین مین به سمت دجله حرکت می نمایند . تیپ ۴۴ قمر بنی هاشم (ع) پس از شکستن خط اول ، سریعاً یک گردان ۱۱۰ نفری انفجار را به همراه مواد لازم از روی جاده خاکی جوبیر به سمت پل می فرستد و در ساعت ۳۰ /۲ بامداد ، نیروها اعلام کردند که پل بتونی جوبیر از دو طرف منهدم شده است .

در ادامه این عملیات آنان موفق شدند منطقه پیشرفتگی رودخانه دجله و جنوب جوبیر ( کیسه ای) را تصرف و تامین نمایند . آنان ضمن رسیدن به رودخانه دجله، با آب آن وضو ساختند. گردان یا مهدی از تیپ قمر دلاورانه جلوی پاتک های دشمن ایستادگی می کرد . فشار این پاتک ها بیشتر از منطقه الهاله به سمت همایون انجام می شد .

و سرانجام محمد حسین انصاری بسیجی مخلص گردان یا مهدی(عج) از تیپ قمر بنی هاشم (ع) در تاریخ ۲۲/۱۲/ ۶۳ در جزیره مجنون به فیض عظمای شهادت رسید .

همسر شهید انیگونه از محمد حسین انصاری می گوید:

موقعی که محمد حسین به خواستگاریم آمد من دوازده ،سیزده سال داشتم محمد حسین را می شناختم چون پدربزرگ من وپدر ایشان برادر رضاعی بودند وخودم سنم کم بود نمی خواستم ازدواج کنم ولی پدرم گفت :چون پسر خوبیست قبول کن دوسال عقد هم بودیم .

آن موقع رسم نبود که دختر وپسر با هم صحبت کنند حتی دو سالی هم که به هم محرم بودیم با هم صحبت نکردیم ۴ تا فرزند دارم دوپسر ودو دختر .محمد حسین کشاورز بود موقعی هم که عروسی کردیم خانه مستقل داشت .خودم هم قالی می بافتم هزینه زندگی مان تأمین می شد .برادرم داراب عسگری شهید شده بود محمد حسین هم می خواست برود ولی مادرش راضی نمی شد تا یکسال بعد از شهادت برادربالاخره مادرش راضی شد .بچه آخرم ۶ ماهه بود که پدرش رفت یکسال از رفتنش گذشت موقع برداشت محصول آمد محصول را که برداشت گفت :من ۵ روز دیگر به جبهه برمی گردم .یک روز صبح دختر بزرگم که می خواست به مدرسه برود گفت :پدرم چند روز دیگر می آید قرار بود ؟برویم مشهد ،گفتم :انگشت دستت را بشمار ۵ روز دیگر می آید خودم به خانه همسایه مان رفته بودم تا قالی ببافم که پدرم آمد وگفت :که محمد حسین شهید شده.

اولین بار که به جبهه رفت ۶ ماه بعد به مرخصی آمد سه ماه ماند بهار وتابستان محصول کشاورزی را برداشت ودوباره پاییز به جبهه رفت گفت: ۵ روز قبل از عید به مشهد می رویم من هم سعی کردم تا آن موقع قالی را تمام کنم .روز آخر مرخصی خانه برادرش ناهار دعوت بود که بچه ها دنبالش آمدند تا به جبهه برود بچه هام مدرسه بودند کیفش را برداشت دختر کوچکم را بوسید ورفت تاسر کوچه که می رفت پشت سرش را نگاه می کرد یک شب قبل از شهادتش خواب دیدم خانه مان عروسی است صبح خبر شهادتش رسید پسر اولم کلاس سوم ابتدایی بود دخترم اول بود.

پیام شهید :

خدایا شکر می کنم اگر در آن زمان نبودم ، حال در این زمان مرا آفریدی تا به یاری حسین زمان خود بشتابیم . سلام بر پیروان خط امام .

 

نام و نام خانوادگی شهید شهید محمد حسین انصاری
فرزند کرمعلی
تاریخ تولد ۱۰/۹/ ۱۳۲۲
محل تولد ونک سمیرم
تاریخ شهادت ۲۲/۱۲/۱۳۶۳
محل شهادت جزیره مجنون
شهادت در عملیات بدر
وضعیت تاهل متاهل
تعداد فرزند ۲ پسر و ۲ دختر
نام یگان: تیپ۴۴ قمر بنی هاشم (ع) – گردان یا مهدی (عج)
علت شهادت اصابت گلوله به گردن
آخرین مسئولیت تک تیرانداز
میزان تحصیلات ابتدایی
شغل              کشاورز
مزار شهید گلزار شهدای ونک

 

گزارشگر پایگاه خبری سمنا:فاطمه نجفی

 

Go to TOP