هنر اصیل نمد در سمیرم برگرفته از طبیعت و میراث کهن

صنایع دستی نمدی سمیرم با نقش و رنگ‌های برگرفته از طبیعت در سطح بین‌المللی خودنمایی می‌کند.

به گزارش سمنا به نقل از فارس، این شهرستان معروف به سرزمین هزارچشمه با کوه‌های سر به فلک کشیده و طبیعتی بکر و چشم‌نواز و با مردمانی باصفا، خونگرم و مهمان‌نواز دارای قدمت دیرینه تاریخی است و به نقاط مختلف این شهرستان که سفر کنی شکوه و زیبایی، چشم‌نواز است.
این دیار باشکوه دارای جاذبه‌های مختلف در زمینهٔ گردشگری، آثار تاریخی، کشاورزی و صنایع‌دستی است که به‌واسطه داشتن مناطق زیبا، بکر و طبیعی در طول سال گردشگران بسیاری از سراسر کشور و به‌ویژه گردشگران خارجی را پذیرا است.
شهرستان سمیرم علاوه بر داشتن جاذبه‌های طبیعی و گردشگری سرشار از صنایع‌دستی و سوغاتی‌هایی متنوع و جذاب است که برخى از این تولیدات چون قالى، نمد، گلیم و جاجیم در سطح ملی و بین‌المللی مطرح و بی‌نظیر است.
یکى از صنایع معروف سمیرم نمد است که پیشینه و قدمتی طولانی دارد و این هنر در سمیرم موفق به کسب مهر اصالت یونسکو شده است.

 

 

هنر اصیل نمدمالی در این شهرستان قدمتی بسیار دیرینه دارد که با پشم تولید و با شکل‌های تجریدی و نمادین و رنگ‌های برگرفته از طبیعت به‌صورت سنتی ساخته می‌شود.
تن‌پوش‌های نمدی، زیرانداز، زیرمنقلی، کف‌پوش، کلاه، تابلوهای نمدی، روکش صندلی ماشین و پادری از مهم‌ترین تولیدات نمدی است که متقاضیان خاص خود را از سراسر ایران و حتی خارج از کشور دارد که از این شهرستان صادر و به فروش می‌رسد.
محمدحسن یزدانی استاد نمدمال ۶۵ ساله سمیرمی است که از سن ۱۵ سالگی در کنار پدرش به این هنر به‌عنوان شغل و منبع درآمد روی آورده است و از این طریق امرار معاش می‌کند.

 

 

این هنرمند خوش‌ذوق سال‌هاست که در کارگاه کوچکی با دستان توانمند و هنرمندانه خود با درهم تنیدن پشم‌ها و ایجاد نقش و نگارهای زیبا به این هنر جلوه‌ای پایدار بخشیده است.
با وارد شدن به کارگاه کوچک نمدمالی استاد که بوی پشم گوسفند فضا را پر کرده است، این هنر بر دیواره‌های کارگاه با نقوش چشم‌نواز و زیبایش خودنمایی می‌کند و با هم‌صحبت شدن با استاد عمق سختی کار را حس می‌کنی و ارزش این هنر برایت چندین برابر می‌شود.
این هنرمند از سختی کار و مراحل تولید یک نمد می‌گوید و اینکه با ایجاد فشار، رطوبت و حرارت، رنگ و گل و نقشه انداختن از پشم تولید می‌شود.
وی همچنین از انعطاف‌پذیری، استحکام و عمر زیاد نمدها می‌گوید و اینکه عایق بسیار مناسبی برای سرما و گرما است و رطوبت را از خود عبور نمی‌دهد.

 

 

محمدحسن یزدانی به معرفی نمدهای ساخته ‌شده که به دیوارهای کارگاه جلوه‌ای خاص بخشیده است می‌پردازد و می‌گوید: این نمدها بنا بر استفاده‌های گوناگون، مشتریان خاص خود را دارد که بیشتر به استان فارس صادر و در این منطقه توزیع و به فروش می‌رسد.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به مزایای نمد و کاربرد آن برای کسانی که دچار کمردرد و دردهای مفاصلی هستند، مسافران و گردشگرانی که به این شهرستان سفر می‌کنند به‌صورت ویژه از این هنر اصیل استقبال می‌کنند و حتی درخواست سفارش در اندازه‌، نقش و رنگ‌های دلخواه ‌می‌دهند.
البته می‌توان گفت قیمت‌هایی که این استاد برای نمدهای تولید شده اعلام کرد در برابر زحمت‌های ساختش بسیار ناچیز است اما شاید همین ارزان بودن باعث رونق فروش این کالا در مناطق مختلف به‌ویژه عشایر شده است.
به گفته این استاد زبردست و خوش‌ذوق، دو فرزندش نیز در این حرفه در کارگاه جداگانه‌ای نمدمالی مشغول به ‌فعالیت هستند.

 

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سمیرم نیز از بی‌نظیر و نمونه بودن نمدهای دست‌ساخته استادان سمیرم در استان اصفهان خبر داد و گفت: تولید نمد در شهرستان سمیرم سابقه دیرینه‌ای دارد که نوآوری و خلاقیت در تولید این محصول در شهرستان سمیرم به چشم دیده می‌شود و کیفیت و قیمت مناسب و کاربردهای متنوع آن از مزایای این هنر بومی است.
وی ادامه داد: در حال حاضر تولیدات نمدی علاوه بر صادر شدن به دیگر استان‌های کشور توسط مسافران و گردشگرانی که به این شهرستان سفر می‌کنند به فروش می‌رسد.
سجاد افشاری با اشاره به فعال بودن فروشگاه‌های عرضه صنایع‌دستی سمیرم در ورودی شهر در محله قلعه سمیرم خاطر نشان کرد: ۹ فروشگاه و نمایشگاه در طول سال برای عرضه صنایع‌دستی شهرستان سمیرم فعالیت می‌کند که در زمان ورود توریست و گردشگران این فروشگاه‌ها مورد استقبال گسترده قرار می‌گیرد.

Go to TOP