به قلم سردبیر:

آژیر خطر اقتصاد شکننده سمیرم در تب خشکسالی

اقتصاد مقاومتی به خود اتکایی و خودکفایی بیشتر اشاره دارد و اقتصادی را مورد توجه قرار می دهد که بتواند در شرایط سخت به خوبی و سربلند بیرون آید.

سمنا، سمیرم و سیبی که بوی خوش عطر آن از مرزهای ایران گذشته و بسیاری از کشورها دیگر سیب را همراه با نام سمیرم عجین می دانند سالانه صدها هزار تن سیب مرغوب را به دست مصرف کننده می رساند.

سمیرم، سرزمین هزار چشمه و سرزمین برف و کوه های سر به فلک کشیده که شهرستان های دور و نزدیک نسبت به آب های شیرین و جاری آن چشم داشت دارند و حتی برخی شهرستان ها چندین سال است از آن استفاده می کنند.

این همه نعمت الهی در کنار کشاورزانی سخت کوش اقتصاد پویایی را در سمیرم به وجود آورده که سالانه سود های کلانی را به جیب دلالان میوه روانه می کند و صدها کارگر از دیگر نقاط کشور و حتی سیستان و بلوچستان برای کسب این درآمد میهمان کشاورزان این شهرستان می شوند.

سمیرم، شهرستانی در جنوب استان اصفهان و در فاصله ۱۶۵ کیلومتری که خیلی ها نام “بهشت گم شده” و “بهشتی در قلب ایران” را به آن نسبت داده اند امروز در تب خشکسالی و بی آبی می سوزد و انگار فریاد رسی ندارد.

اگر در سال های پرآبی آن اقتصاد پویا و گاها نسبتا رونق دار سیب سمیرم توجه بیشتری به استفاده از طرح های آبخیزداری آب های روانی که در نیمی از سال که به هدر می رود می شد شاید امروز منابع آب زیرزمینی سمیرم اینگونه بحرانی نمی شد.

سمیرم و اقتصاد آن تنها تکیه بر محصول سیب کرده که امروز کاهش بارش ها و تغییرات اقلیمی آنقدر صدای آژیر خطر را بالا برده که هر کشاورزی مظلومانه فقط چشم به آسمان و رحمت الهی دارد تا سرمایه ی چندین ساله اش نابود نشود زیرا که تنها راه معیشت اوست.

شغل بیش از ۹۰ درصد مردم سمیرم کشاورزی بوده و بدون شک اقتصاد تمام سمیرمی ها چه در روستا و چه در شهر، بازاریان ،کارگران وابسته به محصول سیب می باشد و اگر آن در خطر قرار گیرد بدون شک سمیرم به خاطر تک محصولی بودن در خطری جدی قرار دارد.

البته شایان ذکر است که اکثر استفاده درآمد سیب سمیرم به جیب دلالان روانه شده و به دلیل عدم تدبیر صحیح در ایجاد رقابتی بیشتر، کشاورز گاها برای ضرر دهی کمتر حاصل دست رنج خود را به قیمتی پایین به فروش می رساند و از دستمزد و سود خود صرف نظر می کند.

اما آنچه امروز به چشم می خورد اقتصاد آسیب پذیر شهرستان است که خشکسالی آن را تا حد بحران به پیش برده و نشان می دهد که از دیگر پتانسیل های بالای این شهرستان همچون گردشگری به خوبی استفاده نشده است.

نرخ بالای بیکاری در شهرستان و رشد فزاینده مهاجرات آن نشانگر عدم استفاده و بکارگیری از اقتصاد سال های پر رونق سمیرم است و امروز شاهدیم سرمایه های سمیرم شهرهای دیگر را آباد ساخته و سمیرم فرصت جدیدی برای جوانانش ندارد تا ارائه دهد.

متاسفانه شهرک های صنعتی سمیرم فعالیت مناسبی نداشته و گردشگری این قلب گردشگری ایران هیچ منفعتی برای شهروندان نداشته بلکه گردشگران آمده و استفاده می کنند و زباله هایشان را به جا می گذارند و بدون استفاده ای برای این شهر باز می گردند.

آنچه امروز غم انگیز شده همان جمله ای است که می گویند “زکات دهندگان دیروز، امروز صدقه بگیر شده اند” و این جمله کوتاه حرف های زیادی دارد و بدون شک دیدن وضعیت امروز مردمان زحمت کش این دیار قلب هر انسانی را به درد می آورد.

آری، اقتصاد وابسته به سیب شهرستان و نبود اجرایی اقتصاد مقاومتی در سطح کلی باعث متضرر شدن مردمان زحمت کش و رنج دیده شده تا جایی که تداوم کاهش بارش ها و خشکسالی می تواند یکی از بدترین مشکلات برای این مردمان باشد.

راه اندازی کارگاه های مقاومتی که نیازمند سرمایه ای کمتر و مقاوم تر و سودی بهتر می باشد و اجرای طرح هایی برای مقاوم سازی اقتصاد شهرستان امروز بیش از گذشته نیاز است.

امید است که اتفاقات اخیر باعث شود که مردم و مسئولان این شهرستان فکری به حال اشتغال پایدار و اقتصادی مقاوم در برابر مشکلات کوچک و بزرگ کنند تا از ضرر ها و مشکلات بزرگ جلوگیری کنند.

 

Go to TOP