مدیر جهاد کشاورزی سمیرم:

۱۳۰۰۰ هکتار باغات سمیرم در خطر نابودی است

مدیر جهاد کشاورزی سمیرم گفت: با توجه به از دست دادن فصل بارش و کاهش بارش ها در سمیرم ۱۳ هزار هکتار باغ های سمیرم در خطر نابودی است.

به گزارش خبرنگار سمنا، همتعلی انصاری در جلسه شورای مدیریت بحران سمیرم اظهار کرد: بارش در سال جاری حدود ۲۳۰ میلی متر و در مناطق مختلف متفاوت بوده و تغییر نوع بارش و توزیع نامتوازن آن بحران آب را تشدید می کند.

وی افزود: بارش جامد نیازمند بوده که متاسفانه از دست رفته و امیدواریم در فرصت باقیمانده بارش مناسبی با توجه به از دست رفتن منابع زیرزمینی شهرستان سمیرم در سال های گذشته را داشته باشیم.

انصاری گفت: ۱۳ هزار هکتار از باغات شهرستان سمیرم با توجه به شرایط موجود پیش بینی می شود با خطر جدی بحران خشکسالی مواجه باشند که باید تصمیمات لازم و مفید سریعا در این زمینه اتخاذ کردند.

وی با اشاره به معوقات کشاورزی گفت: متاسفانه برخی ادارات و بانک ها در راستای حمایت از کشاورزان نه تنها همکاری مناسب را نداشته بلکه برخورد مناسبی را با کارشناس این اداره اتخاذ نکرده اند که جای گلایه دارد.

انصاری با اشاره به رتبه اول شهرستان سمیرم در آبیاری تحت فشار گفت: ۵۰ درصد باغات استان اصفهان در سمیرم قرار دارد که نیازمند توجه مسئولان استانی به سرمایه در گردش باغات می باشد.

وی با اشاره به تولید ۵۳ درصد شیلات استان در سمیرم و رتبه نخست افزود: دام و شیلات شهرستان از سرمایه در گردش بی بهره بوده و در رکود به سر می برد.

مدیر جهاد کشاورزی سمیرم افزود: جهاد کشاورزی آمادگی اجرای طرح اصلاح آبیاری ها با الویت تجمیع عمومی و اصلاح مزارع را بدون محدودیت دارا بوده و آماده استقبال می باشد.

وی با اشاره به برخورد با متخلفان برداشت آب گفت: از امور آب منتطقه ای تقاضامندیم علاوه بر جلوگیری از برداشت آب از چاه ها و پمپاژ های غیر مجاز نظارت کافی نسبت به برداشت درست از چاه های مجاز صورت گیرد.

انصاری با اهمیت توزیع اعتبارات متوازن گفت: امیدواریم با توجه به بحران و مشکلات به وجود آمده اعتبارات تخصیص یافته توزیع شود.

Go to TOP