ظریف: هولوکاست افسانه نیست

ظریف: هولوکاست افسانه نیست

وزیر امور خارجه گفت: هولوکاست یک افسانه نیست و مقام معظم رهبری کشتن افراد بی‌‌گناه را رد و آن را محکوم می‌کند.

به گزارش گروه سیاسی سمنا به نقل از  «خبرگزاری دانشجو» وزیر امور خارجه در برنامه زنده «این هفته با استفانو پولوس» در شبکه ای بی سی نیوز به سوالات چالشی مجری این برنامه پاسخ داد.

سوال نخست مجری برنامه به تحولات هفته پیش بعنوان واقعه ای مهم که قواعد بازی بین دو کشور ایران و آمریکا را تغییر می دهد، اختصاص داشت و این که آیا این اتفاقات تغییری بنیادی در روابط ایران و آمریکاست؟

محمد جواد ظریف در پاسخ گفت: آن چه شاهد آن بودیم در واقع قدم های اولیه ای بود که ایران، آمریکا و دیگر کشورها برای حل و فصل مسائل برداشتند.

وی افزود: متاسفانه موضوع هسته ای که می توانست زمینه ای برای همکاری باشد، به موضوعی برای مناقشه تبدیل شده است ولی به هر حال برای طی این مسیر به تلاش های بیشتری نیاز است، و قدم های اولیه دو طرف مثبت بوده است.

اقای ظریف در پاسخ به سوال مجری این برنامه در مورد برخی اعتراض ها به آقای روحانی پس از بازگشت از نیویورک گفت: یکی از تشابهات ایران و آمریکا این است که هر دو جامعه و نظام، چند صدایی و تکثرگرا هستند و این بسیار خوب و نکته قوت است.

وی افزود: با این حال اگر ایران مطمئن شود که آمریکا آماده است حقوق هسته ای ایران را به رسمیت بشناسد و به آن احترام گذارد، شانسی واقعی برای رسیدن به توافق وجود دارد و ما پشتیبانی و تایید کامل مقام معظم رهبری را برای این کار داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان نقاط مشترک برای حصول توافق را زیاد دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران برای حصول به توافق با حفظ حق غنی سازی که قابل مذاکره نیست، مصمم است و به دنبال ساخت بمب اتمی نیست و این زمینه ای مناسب برای توافق بین دو طرف است.

محمد جواد ظریف به دیدار اخیرش با وزیران امور خارجه ۱+۵ و دیدار دوجانبه اش با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: ساخت سلاح هسته ای به هیچ وجه هدف جمهوری اسلامی ایران نیست، چون آن را در جهت منافع و امنیت کشورمان نمی دانیم.

وی همچنین به اقدامات اعتماد ساز ایران از جمله پذیرش داوطلبانه پروتکل الحاقی در اوایل سال های دو هزار میلادی اشاره کرد.

رییس تیم مذاکرات هسته ای ایران همچنین با اشاره به تجربه سرنوشت دانشمندان هسته ای پس از پایان جنگ سرد و گسترش قاچاق هسته ای در نتیجه بیکار شدن آنها، تداوم فعالیت های هسته ای صلح آمیز و قانونی ایران با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را موضوعی دانست که همه از آن نفع خواهند برد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت: هولوکاست یک افسانه نیست و مقام معظم رهبری کشتن افراد بی‌‌گناه را رد و آن را محکوم می‌کند. این واقعه یک جنایت بزرگ و یک نسل‌کشی است.

از وی سوال شد که در وبسایت رهبر عالی ایران مطلبی منتشر شده که به این صورت به انگلیسی ترجمه شده است: “افسانه کشتار یهودیان که به هولوکاست معروف است”. وی پاسخ داد: اگر همچین چیزی وجود داشته باشد، به دلیل ترجمه بد ایجاد شده است. این مشکل وقتی ایجاد می‌شود که مطلبی از فارسی به انگلیسی ترجمه می‌شود، شما ممکن است در هنگام ترجمه بخشی از معنی را درست متوجه نشوید. این مسئله چندین بار رخ داده است، اما نکته اینجاست که ایران کشتن افراد بی‌گناه را چه در دوران آلمان نازی و چه در فلسطین محکوم می‌کند.

در پایان این مصاحبه چالشی نیز محمد جواد ظریف در مورد دیدار امروز نتانیاهو با رییس جمهور آمریکا و سخنان وی در رابطه با ایران گفت: نتانیاهو از اوایل دهه ۹۰ میلادی هر روز اعلام می کند که ایران شش ماه تا ساخت سلاح هسته ای فاصله دارد و با مراجعه به سوابق، می توان دید که این شش ماه برای وی همواره ثابت است، ایران شش ماه یا شش سال یا هر زمان دیگری سلاح هسته ای نخواهد ساخت، چون قصد چنین کاری را ندارد.

Go to TOP