بیداری اسلامی

یکی از تحولات قرن اخیردر کشورهای خاورمیانه، بیداری اسلامی است این رخداد دراواخر قرن بیستم در آسیا مخصوصا منطقه خاورمیانه جریان گرفت که اوج عظمت آن در پیروزی انقلاب اسلامی ایران نمودار گشت.

سمنا– امرالله قاسمی دبیر باز نشسته آموزش و پرورش استان اصفهان/ این مقوله انعکاس به آموزه های اصیل اسلامی همچون عزت و توانمندی ، شجاعت ،ظلم ستیزی، مقاومت ،عدالت و مردم سالاری می باشد که این ویزگی ها از جمله فاکتورهای اثر گذار در تحولات سالهای اخیر می باشد.روابط خصمانه غرب با اسلام در عصر حاضر بیان گر این واقعیت است که استعمار غرب توان و قدرت تحمل این جریانات را نداشته است زیرا آنها از اسلام وحشت دارند  دین اسلامی که کاملترین دینهاست، دینی که در صدد رهایی تمام انسانها از چنگال شرک و بت پرستی بوده است،اسلامی که با قوانین الهی مانع ترویج ظلم و ستم آنها نسبت به تهی دستان و کوخ نشینان و اقلیتهای نژادی است.

موج بیداری اسلامی سبب تشدید یافتن عمق و گسترش اسلام هراسی در کشورهای غربی شده است این خیزش ها چون ماهیت و سرشتی  اسلامی و ضدبیدادگری دارد انچنان ابعاد وسیعی پیدا کرد و جهان غرب را به وحشت انداخت که حتی رسانه های غربی از ترس، برای آن ماهیت غیر دینی  قلمداد کردند و آن را بهار عربی نامیدند.

آنها در باره اسلام مغرضانه قضاوت کرده اند و در صدد مخدوش کردن چهره ی اسلام شدند، علیه  پیشرفت وگسترش اسلام قد برافراشتند و در باره  دین خدا و پیام آور رسالت الهی  قضاوت نامعقول کردند و هر روز به نحوی در صدد ضربه زدن به  مقدسات اسلام شدند . یک روز با آیه های شیطانی سلمان رشدیِ معلون و روز دیگر با چاپ مطالب اهانت آمیز در نشریه ها و یک روز با تخریب حرمین کاظمین و سامرا و روز دیگر با ترور شیعیان بی گناه  و….

قضاوت و پیشداوری نا معقول علیه اسلام سابقه طولانی دارد با مطالعه ی تاریخ اسلام از ظهور اسلام تا کنون چنین استنباط می شود که این پیشداوری متعصبانه و مغرضانه مسیر پر پیچ و خمی را پیموده است . پیشداوری دشمنان اسلام از قضاوت اقوام یهودی خیبر و بنی نظیر و بنی قریظه و دشمنان اسلام در مدینه چون عبدالله ابن اُبی  ودر مکه چون ابوسفیانها و ابولهب ها و عاص ها شروع شد و هر چه اسلام مسیر پیشرفت را بیشترطی کردآنها بیشتر کینه ی اسلام را در دل گرفتند کم کم این قضاوت  به فرزندان نا خلف آنها« بنی اًمیه و بنی عباس» که به ظاهر داعیه دار این نهضت مقدس شده بودند رقم خورد  و آنها هم این کینه را به نسل های بعدی خودشان انتقال دادند.

در صدر اسلام  آزار و اذیت هایی که به پیامبر و یاران او روا داشتند، و برپایی جنگهای اسلام و رومیان وراه انداختن جنگهای اُحد و خندق و صفین و جمل که دستاورد قاسطین و مارقین و ناکثین بود…… و حتی جنگهای صلیبی در نتیجه همان کینه ها و قساوتهایی است که از ابتدا با مسلمانان و دین اسلام داشتند.

اگر بخواهیم این مسئله را در عصر حاضر بررسی کنیم می توان از هراسی که تمدن های غربی از اسلام داشته و دارند سخن بگوییم تا قبل از انقلاب اسلامی  ایران خیال غرب تا حدودی ازاین بابت راحت بود . دولتهای استعماری پیر و چوان غرب با سران دولتهای به ظاهر اسلامی در ارتباط بودند و در ظاهر با مبادلات اقتصادی(خرید نفت و گاز و… ) و در باطن رصد و کنترل خیزش های اسلامی در این کشورها نقش تعیین کننده ای داشتند و نبض این کشور را به سود خود را در ید قدرت داشتند و چنان شد که نبض اقتصاد آنها را بدست گرفتند و سعی کردند سران و سردمداران حکومت های عربی را از اسلام ناب محمدی دور کنند غرش هواپیما های سوپر اتاندار     بر فراز مرکز وحی گوش فلک را کر می کرد،  در مرکز اسلام (در شهرهای مکه و مدینه)آسمان خراش با آرام های اجنبی چشم ساکنان ظاهر بین آنان را به حیرت وا داشت و دهان آنها را بست و اجازه تفکر به آنها ندادند،اجازه ندادند آنها در باره اسلام،وحی ، و رسول وحی بیشتر تأمل کنند.
اگر کمی به عقب تر برگردیم روی کار آمدن سلفی ها و وهابیت در برابر اسلام و حتی در مرکز وحی از موفقیت ها و یکی از آرزوهای بر آورده شده ی دشمنان واقعی اسلام بود که در برابر مسلمانان و مذهب تشیع علم کردندو ممانعت از تقویت جایگاه اسلام شدند و به خاطر ترس و هراس از اسلام، سلفیه را رواج دادند. تفکری که با نظرات  باطل خود توسل به ائمه را بی اساس می دانند و سعی در نابودی اماکن مقدسه اسلام میکنند و تا چند قدمی  تخریب بقیع پیشروی کردند و حتی مساجدی که با نام مقدس ائمه نامگذاری شده بود را تخریب کردند خانه پیامبر(دارالنده) را تخریب کردند ، هر چه نشان و یادگاری از ائمه و معصومین بود را نا بود کردند بقعه های ائمه معصوم بقیع را تخریب کردند وبیت الحزان حضرت فاطمه را تخریب کردند و …. سَلَفی ها دین را به جمود کشاندند و حرکت آن را متوقف کردند و مانع از پیشرفت اسلام شدند.

اسلام هراسی آنها دامنه وسیعی  داشت و با هر ترفند و شیوه ای از پیشرفت اسلام ممانت کردند و چهره ی اسلام را مخدوش کردند پیش داوری کردند ، مغرضانه پیش داوری کردند و با رشد تکنولوژی، رسانه ها به هر شیوه ایی به این مقوله دامن زدند و با وارد کردن جنگ نرم در روابط ملت ها، سعی در عمیق تر کردن این شکاف شدند و یکی از سلاحهای جنگ ِ نرم آنها اسلام هراسی بود که با این هدف که اذهان مسلمانان را تغییر و تخریب کنند و بخاطر ترس از رشد اسلام افرادو گروهایی به نام مسلمان و با عنوان القاعده را تشکیل دادند و فرزندانی نا خلف از او متولد شد که یکی از آنها داعش است کسانی که با نقاب سیاه و پرچم مقدس لا اله الا الله محمد رسول الله(ص) در مقابل مسلمانان و دین اسلام قرار دادند و از تمام تریبونها و رسانه ها اعمال زشت و ننگین آنها را عنوان عملکرد مسلمانان را به جهان معرفی کردند در حقیقت اسلام زدایی کردند و در صدد مخدوش کردن چهره ی اسلام شدند..در عصر حاضر علاوه بر مخالفت بر ضد اسلام سعی درآن داشتند که فرهنگ کشورهای مسلمان را تحت الشعاع قرار دهند و فرهنگ غربی را جایگزین فرهنگ اسلامی کنند ولی بیداری مسلمانان مانع از به هدف رسیدن آنها به اغراض خود شد.

یکی از کسانی که در برابر استعمار قد برافراشت سید جمال الدین اسد آبادی بود او آغاز گر تفکری بود که موج غرب زدگی را فرو نشاند، طلسم غرب گرایی را شکست و تفکر اسلام ناب محمدی را در بین مردم باز سازی کرد.

سید جمال الدین بود که به ملتهای مسلمان هشدار داد تا در برابر یورش سیاسی- فرهنگی غرب مقاومت کنند.او علاوه بر هشدار و بیداری در برابرغرب، مردم را برآن می داشت که دین خود را ازخرافات که قرنها با آن آمیخته است پاک کنندو به اسلام ناب محمدی و قرآن باز گرداند.سید جمال ماهیت استعمار و شیوه های رنگارنگ و پر فریب آن را به مسلمانان شناساند و در پی آن بود که جبهه ی سراسری اسلام را تشکیل دهد که آرزوی او در این باب برآورده نشد.

موج بازگشت از آغاز نیمه ی دوم قرن اخیر ،اکثر کشوری اسلام فرا گرفت که انقلاب شکوهمند اسلامی اوج آن بود (تقوی ۱۳۷۷/۱۰۴)

گرایش جدید مسلمانان به اسلام به نشانه ی خارج شدن از تمام تنگناهای کنونی کشور های استعماری می باشد.. خیزش مردمی خاورمیانه از سال۲۰۱۱ به بعد از مهمترین و بحث انگیزترین پدیدهای رخ داده در جهان می باشد اسلام ستیزی غرب بعد از سپتامبر، فشارهای غرب برمسلمانان ساکنان کشورهای غربی به مرور زمان جنبش های سیاسی ملت های عرب را در عصر حاضر پدید آورد و خیزش های مردم تونس، مصر ، بحرین ،لیبی و یمن و… را  در سالهای ۲۰۱۰بدنبال داشت.

تعبیر رهبر معظم انقلاب از بیداری اسلامی چنین است:« در یک تعریف کلی ،بیداری اسلامی یعنی بروز حالت برانگیختگی در امت اسلامی، که اکنون به تحولی بزرگ در میان ملتهای این منطقه انجامیده و قیامها و انقلابهایی را پدید اورده است که هر گز در محاسبه های شیاطین منطقه و بین الملل نمی گنجد، خیزشهای عظیمی که حصارهای استبداد و استکبار را ویران و قوای نگهبان آنها را مغلوب و مقهور ساخته است».(سخنرانی مقام معظم رهبری در نخستین اجلاس بیداری ۲۶/۶/۱۳۹۱)

می توان گفت پردازش فکری برخی از اندیشه وران مسلمان مثل تفکر اصلاح گری آمیختگی دین و سیاست و بیگانه ستیزی و مردم سالاری موجب بروز خیزش ها گردید که هدف آنها در نهایت بازگشت به ارزش های دینی و احیای اسلام اصیل و تقویت جایگاه اسلام  می باشد.

به امید روزی که همه ملتها بیدار شوند و تحت لوای مقدس اسلام قوانین الهی حاکم بر جوامع بشری گردد.

به امید روزی که در هیچ نقطه ای از جهان هستی ظالم و ستمگری نباشد و دنیا در عدل و عدالت بسر برد و با فرج منجی عالم بشریت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) جهان در عدل و داد و اسلام ناب محمدی احیا و زنده شود. انشاالله

  1. باعرض سلام وارادت خدمت استاد فرزانه ومعلم دلسوزم جناب آقای قاسمی از مقاله جنابعالی استفاده کردم وبسیار خرسندم که به لطف سمنا نگارش حضرتعالی را بعد ازسالها که از دبیرستان شهید بهشتی وشاگردی حضرتعالی میگذرد زیارت کردم خداوند عزت وسلامتی وشادکامی عطاکندیاحق
    قاسمی.تهران

  2. سلام؛ بسیار سطح پائین و تکرار مکررات بود

Go to TOP