گزارش ویژه ایمنا از انتقال آب سمیرم:

سیب سمیرم قربانی پسته رفسنجان می شود+ عکس

چند ماهی است که موضوع انتقال آب سمیرم به رفسنجان کرمان مطرح شده است و با توجه به وضعیت آبی شهرستان سمیرم و استان اصفهان باعث انتقاد های زیادی از طرف مسئولین استانی و شهرستانی و به ویژه مردم شده است و این در صورتی است که مسئولین وزارت نیرو با قوت تمام دنبال اجرایی کردن این طرح هستند.

به گزارش پایگاه خبری سمنا به نقل از ایمنا  بحث انتقال آب سمیرم از سال‌های گذشته همیشه یکی از مهمترین مباحث مطرح شده در سطح شهرستان و استان است.
شهرستان سمیرم با داشتن بیش از ۳۶ هزار هکتار باغ، ۳۳ هزار هکتار زراعت و بیش از ۴۵۵ هزار متر مربع یکی از قطب‌های مهم کشاورزی در استان اصفهان و کشور محسوب می‌شود که بیش از ۹۰ درصد مردم این شهرستان نیز از طریق کشاورزی امرار و معاش می‌کنند.
با توجه به تداوم خشکسالی‌های سال‌های گذشته بسیاری از باغ‌ها و مزارع این منطقه با بحران کم آبی مواجه شده است، به طوری که این کشاورزان باغ‌های سیب خود را به وسیله تانکرهای سیار آبرسانی می‌کنند، برهمین اساس اکنون مهم‌ترین خواسته و مطالبه مردم شهرستان سمیرم لغو قرارداد انتقال آب و تامین آب برای مناطق بحرانی این شهرستان هستند.
در بیست و یکم مردادماه امسال در حالی که مناقشه تامین آب اصفهان و دشت مرکزی ایران با بیشتر از پنج میلیون جمعیت دست‌خوش مخالفت بختیاری‌ها و خوزستانی‌ها قرار گرفته و حوضه زاینده رود به یکی از بحرانی‌ترین شرایط خود رسیده است متاسفانه موضوع قرارداد و تخصیص آب ونک-سولگان بین شرکت‌های آب منطقه‌ای دو استان کرمان و چهارمحال و بختیاری و نیز شرکت عمران رفسنجان در وزارت نیرو منعقد و در سفر هیئت دولت به شهرکرد تصویب و با اخذ اعتبار وارد مرحله اجرایی می‌شود.
تاکنون با توجه به مخالفت شدید مردم و مسوولین شهرستان با توجه به نیاز زیاد کشاورزان سمیرم به آب، آب سمیرم به چندین نقطه انتقال داده شده است.
با توجه به قانون، که انتقال آب بین حوزه‌ای را ممنوع اعلام کرده است ولی مسوولین وزارت نیرو با تمام توان به دنبال اجرائی کردن این طرح هستند.
انتقال آب ونک سمیرم به دشت رفسنجان ۱۸ سال پیش تصویب شده است
در مهرماه امسال بود که معاون وزیر نیرو با سفر به سمیرم خبری را اعلام کرد که همه حاضرین در جلسه را متعجب و باعث انتقاد شدید حاضرین در جلسه به این موضوع شد.
رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو با اشاره به انتقال آب ونک سمیرم به دشت رفسنجان گفت: این طرح ۱۸ سال پیش در زمان ریاست جمهوری آقای رفسنجانی تصویب شده و ما مجبور به انجام آن هستیم.
وی گفت: دشت رفسنجان رو به نابودی است و برای نجات آن در سفر اخیر هیئت دولت به چهار محال قرارداد آن بین استان چهارمحال و بختیاری و کرمان بسته شده است.
معاون وزیر نیرو گفت: این طرح در گذشته مصوب بوده و چندین بار تمدید شده و انتقال آن در هر صورت اجرایی خواهد شد.
بعد اعلام این خبر از طرف معاون وزیر نیرو انتقادهای شدیدی از طرف حاضرین در جلسه به وی صورت گرفت که معاون وزیر جلسه را ترک کرد.
اجازه انتقال آب ونک را نخواهیم داد/۳ هزار شهید تقدیم شهرستان می‌کنیم
علی امیری شهردار شهر ونک خطاب به معاون وزیر نیرو گفت: من از شهری آمده‌ام که همواره همراه ولایت بوده و در ۸ سال دفاع مقدس یکصد شهید را تقدیم انقلاب کرده که با توجه به جمعیت کم آن زبان زد خاص و عام است.
وی افزود: اگر امروز قرار باشد قطره‌ای آب از شهر ونک خارج شود و کوچک‌ترین منفعتی برای شهرستان نداشته باشد حاضریم ۳ هزار شهید تقدیم شهرستان کنیم و اجازه آن را نخواهیم داد.
شهردار ونک گفت: پشت پیچ و خم‌های زیاد شهر ونک با دو رودخانه پر آب وجود دارد که ما حق برداشت یک قطره آن را نداریم و این آب‌ها به کارون می‌ریزد.
وی با اشاره به عدم اجازه برداشت از آب‌های این رودخانه‌ها گفت: بیش از ۳ هزار هکتار باغ‌های و زمین زراعی خشک شده و اجازه برداشت آب را نداریم.
دست‌های پشت پرده عامل انتقال آب سمیرم است
در همان جلسه علی افشاری مشاور سابق وزیر نیرو در امور پارلمانی و نماینده مردم سمیرم در مجلس هفتم از مدارکی سخن گفت که باعث عصبانیت بیشتر حاضرین در این جلسه شد.
وی خطاب به حاضرین در جلسه گفت: این پروژه وابسته به شرکت رفسنجان و بر خلاف سخنان آقای میدانی، معاون وزیر نیرو در زمان این دولت و حضور ایشان تخصیص گرفته و در قرار داد و اسنادی که در دست داریم پویایی انتقال آب ونک به دشت رفسنجان حدود یکسال گذشته صورت گرفته است.
وی گفت: آقای میدانی که حقیقت را انکار می‌کنند و می‌روند باید جوابگو باشند.
افشاری بیان کرد: معاون وزیر از انتقال آب از ونک سمیرم به رفسنجان صرفا جهت شرب سخن گفت در حالی که در اسناد علاوه بر تخصیص آب به لردگان، بیش از ۷ میلیون متر مکعب به صنعت چهار محال و بختیاری و ۸۴ میلیون متر مکعب به کشاورزی خانه میرزا تخصیص یافته است که خلاف سخنان معاون وزیر است.
وی انتقال آب را بدلیل دست ها پشت پرده دانست و گفت: روزی این مسوولان مجبور به پاسخگویی خواهند بود.
مشاور سابق وزیر نیرو با انتقاد تصریح کرد: چگونه است که سرمایه داران پسته رفسنجان قدرت انتقال آب از اصفهان به کرمان را دارند در حالی که زاینده رود و شرق اصفهان تشنه آب است.
وی قرار داد انتقال آب را قرارداد ترکمنچای خواند و گفت: در این قرار داد آب سمیرم به رفسنجان می‌رود و هزینه آن توسط چهارمحال و بختیاری دریافت می‌شود در حالی که کشاورزان سمیرمی شاهد خشکیده شدن باغ‌های خود هستند.
افشاری افزود: با توجه به خروج حدود یک میلیارد مکعب آب به صورت سالانه از شهرستان کشاورزی بخش وردشت، شهر حنا، پادنا و ونک رو به نابودی است
وی خاطرنشان کرد: انتقال این آب با هزینه بالایی که داراست با احداث سدی با ارتفاع ۸۴ متر و تونلی به طول ۵۴ کیلومتر می باشد که این تونل کل آب‌های سطحی را همچون یک قنات ۵۴ کیلومتری می‌کشد.
مشاور سابق وزیر نیرو گفت: احداث این تونل خشکی چشمه‌ها و آب‌های سطحی شهرستان را در برخواهد داشت در حالی که خود شهرستان و حتی شهرضا و شرق اصفهان به این آب بیشتر از سایر شهرها نیاز خواهد داشت.
در پایان همان جلسه حاضران با معاون وزیر نیرو پیرامون قرار داد بحث و گفت و گویی داشتند و معاون وزیر جلسه را ترک کرد و حاضر به پاسخگویی نشد.
بعد از پایان آن جلسه این موضوع رسانه‌ای شد و مردم به محض اطلاع از این موضوع موضع گیری‌های بسیار تندی نسبت به این تصمیم از خود نشان دادند و اعلام کردند که اجازه انتقال آب را نخواهند داد.
حسین اسدی یکی از شهروندان سمیرمی در گفتگو با خبرنگار ایمنا از سمیرم با بیان اینکه سیب سمیرم این روزها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و به روایتی باید هزار چرخ بخورد تا در نهایت توسط کشاورزان تولید و به دست مشتری برسد. تداوم خشکسالی در شهرستان سمیرم که قطب مهم کشاورزی استان اصفهان به شمار می‌رود، طی سال‌های اخیر وضعیت منابع آب این شهرستان را در معرض بحرانی جدی قرار داده است.
وی گفت: با توجه وضعیت فوق بحرانی آب سمیرم مردم و کشاورزان سمیرمی به هیچ عنوان اجازه انتقال آب سمیرم را نخواهند داد و این قرار داد ننگین را نمی پذیرند.


اسدی در ادامه گفت: این یک واقعیت است که نباید ۶۰ هزار کشاورز و دامدار سمیرمی به دلیل برخی تصمیمات بی تدبیر دولت مردان قربانی انتقال آب سمیرم به رفسنجان کرمان آن هم برای مصارف کشاورزی شوند. در چند سال اخیر خشکسالی بی‌سابقه مردم شهرستان سمیرم و حتی استان اصفهان را اذیت می‌کند تا حدی که کشاورزان سمیرم مجبور به قطع بیش از ۴۰درصد باغات سیب خود به دلیل خشکسالی شده‌اند.
وی گفت: با توجه به اعلام منابع رسمی منابع آب شهرستان سمیرم در وضعیت فوق بحرانی قرار دارد و نمی‌دانیم چرا دولت در این شرایط تصمیم به انتقال آب سمیرم گرفته است.
اسماعیل پیرمرادیان از دیگر کشاورزان شهرستان سمیرم در گفتگو با خبرنگار ایمنا از سمیرم گفت: اکنون خشکسالی بلای جان باغ‌های کشاورزان سرزمین هزار چشمه شده است و بیش از ۹۰درصد مردم شهرستان سمیرم به کشاورزی اشتغال دارند که با خشک شدن باغات زندگی مردم شهرستان نیز در آستانه نابودی قرار گرفته است.
وی افزود: چرا دولت به فکر مردم این خطه نیست آیا انتقال آب برای کشاورزان رفسنجان مهم‌تر از زنده نگه داشتن کشاورزی سمیرم است.
مسوولیت تمام حوادث پیش آمده این طرح بر عهده وزیر نیرو خواهد بود
احمد سالک نماینده مردم اصفهان در واکنش به این خبر گفت: این سؤال مطرح است، در شرایطی که اصفهان با ۵ میلیون نفر نیازمند آب شرب، که گرفتار افت آب شرب و نیز آب برای باغات و کشاورزان است و در این زمینه ضربه سنگین خورده است، مشخص نیست وزارت نیرو به چه مجوزی و براساس کدام تدبیری دست به این کار می‌زند که آب سمیرم و سولگان را به جاهای دیگر ببرد در حالی که خود استان نیازمند این آب است.
وی تاکید کرد: در واقع این مسئله مصادره است و باید پیگیری قانونی شود و من همین جا به وزیر نیرو اعلام می‌‌کنم که جناب آقای چیت‌چیان اگر دست به این کار (انتقال آب از سد سولگان به کرمان) بزنید مسائلی پیش خواهد آورد که تمام مسوولیت آن بر عهده شما خواهد بود و این مسئله نگران کننده است.
نماینده مردم اصفهان طبق قانون درباره انتقال حوزه به حوزه باید در مرحله نخست نیاز مبدا تامین شود و بعد به مقصد برسیم و در انتقال آب از سمیرم به رفسنجان ما هنوز در سمیرم به آب نیاز داریم.
اجازه خروج آب از استان اصفهان را نمی‌دهیم
زرگر پور استاندار اصفهان نیز در واکنشی رسمی به این طرح در نشستی خبری با خبرنگاران با بیان اینکه مدیریت یکپارچه حوزه آبریز می‌گوید که هر تصمیمی که گرفته می‌شود باید ذی‌نفعان در آن حضور داشته باشند، تصریح کرد: در مورد انتقال حوزه به حوزه باید در مرحله نخست نیاز مبدا تامین شود و بعد به مقصد برسیم و در انتقال آب از سمیرم به رفسنجان ما هنوز در سمیرم به آب نیاز داریم و ما نمی‌گذاریم که این آب منتقل شود.
وی با اشاره به ارائه نامه‌‌ای ۱۲ بندی به وزیر نیرو در خصوص دلایل عدم اجرای این طرح نیز گفت: بعد از اعلام خبر اجرای این طرح و با توجه به اطلاعاتی که داشتم ۱۲ دلیل برای عدم اجرای این پروژه برای وزیر نیرو عنوان کردم.
استاندار اصفهان به حضور دو گروه از کارشناسان وزیر نیرو برای بازبینی طرح انتقال آب “سوله‌گان” به رفسنجان اشاره کرد و افزود: یک گروه دیگر نیز در برای بازبینی کارشناسی این طرح به اصفهان سفر می‌کنند.
وی افزود: وزارت نیرو به شرکتی نیز که قصد اجرای این طرح را داشته اعلام کرده است که فعلا دست به هیچ اقدامی نزند.
زرگرپور با بیان اینکه با توجه به تمام مشکلات موجود در استان در حوضه آبریز زاینده رود برای تمام آب‌هایی که قرار است از استان خارج شود برنامه داریم، ادامه داد: این پروژه‌‌ها بر اساس ترتیب زمانی در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی افزود: ما ۱۰۰درصد با اجرای طرح انتقال آب از سوله گان به رفسنجان مخالفیم و هرگونه اتفاقی در حوضه آبریز استان با توجه به تعریف مدیریت یکپارچه آب باید با اصفهان هماهنگ شود.
استاندار اصفهان با بیان اینکه از نظر من به عنوان کارشناس آب و کسی که دو دوره معاون وزارت نیرو بوده‌ام به دلیل عدم انجام تعهدات دیگر این طرح اعتباری ندارد، ادامه داد: اما مسوولان وزارت نیرو بر این اعتقاداند که این طرح اعتبار دارد و من نیز دنبال جمع آوری اطلاعات مبنی بر بی‌اعتبار بودن این طرح هستم.
در این چند روز اخیر با توجه به جدی تر شدن این طرح مسوولین شهرستانی موضع گیری های سختی در برابر این طرح کرده اند تا جائی که این موضوع به خطبه‌های نماز جمعه شهر سمیرم نیز کشیده شد.
منصورزاده یکی دیگر از کشاورزان شهر سمیرم در گفتگو با خبرنگار ایمنا گفت: خشکسالی سال گذشته و سال‌جاری سبب شده است تا بخش عظیمی از باغات سمیرم خشک شود و هم‌چنین سطح کیفیت محصول کاهش پیدا کند و از درصد اشتغال مردم این منطقه در این بخش کاسته شود که در نهایت این کاهش اشتغال باعت افزایش نرخ بیکاری در شهرستان سمیرم می‌شود.
وی افزود: در این شرایط که دولت باید به فکر نجات کشاورزی و کشاورزان سمیرم باشد به دنبال انتقال آب سمیرم به منطقه‌ای با فاصله ۷۰۰ کیلومتری از سمیرم است.
آب سمیرم حق مردم سمیرم است/دولت مردان تناقض گویی نکنند
حجت الاسلام حسین رجایی پور امام جمعه سمیرم در گفتگو با خبرنگار ایمنا از سمیرم با انتقاد از هدر رفتن آب چشمه‌های سمیرم گفت: بیش از ۷ ماه آب چشمه خانعلی، چشمه خوانسار و آبشار سمیرم هدر رفته و با ریختن به رودخانه ماربر به کارون و خلیج فارس می‌ریزد.
وی با اشاره به خشکسالی و نیاز کشاورزان به آب اذعان کرد: دولت مردان و مسوولان با ایجاد سدها و بندهایی این نعمت الهی را در جهت حفظ کشاورزی سمیرم ذخیره کنند تا مردم اینگونه در تب بی‌آبی نسوزند.
امام جمعه سمیرم با اشاره به هزینه میلیاردی انتقال آب به دشت سمیرم گفت: متاسفانه این بودجه چند میلیاردی بیت المال در گردنه پشته سمیرم رها شده و عده‌ای این طرح را غیرمعقول خوانده‌اند.
وی با انتقاد از تناقضات گفت: چگونه انتقال آب با پیمودن چند صد کیلومتر به دشت رفسنجان و یزد معقولانه بوده اما انتقال چندکیلومتری آب سمیرم به دشت خودش نامعقولانه است.
رجایی پور افزود: آنچه نامعقولانه است برخی تصمیمات گرفته شده است و باید برای نجات کشاورزی شهرستان سمیرم هرچه سریع‌تر دست به کار شد.
آبی که به سمیرم رواست به منطقه دیگر حرام است
و در آخرین واکنش به این طرح فرماندار سمیرم در گفتگو با خبرنگار ایمنا از سمیرم به موضوع انتقال آب سمیرم به رفسنجان اشاره کرد و گفت: بدون در نظر گرفتن نیاز سمیرم اجازه انتقال یک قطره آب را هم نخواهیم داد.
به گزارش ایمنا، شهرستان سمیرم با افزون بر ۱۵۲روستا و آبادی، چهار شهر سمیرم، ونک، کمه و حنا، چهار بخش مرکزی، دناکوه، وردشت و پادنا و افزون بر ۱۰۰هزار جمعیت عشایری، شهری و روستایی در فاصله ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ۷۰۰ کیلومتری کرمان واقع شده است./

گزارش از : سید سعید قائم مقامی

  1. اریایی گفت:

    واقعا واسشون متاسفیم همین…فقط مسئولین باید تمام تلاش خود رو بکنند

Go to TOP