معرفی روستا های شهرستان سمیرم/4

روستای گرموک +عکس

در سلسله گزارشات معرفی روستا های شهرستان سمیرم در چهارمین گزارش به معرفی روستای بزرگ گرموک می پردازیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سمنا از سمیرم روستای گرموک یکی از بزرگترین روستاهای شهرستان سمیرم است که در جنوب و نزدیکی شهر سمیرم قرار دارد.

برای رسیدن به این روستا از جاده سمیرم – حنا به سمت حنا حرکت میکنیم و بعد از عبور از گردنه بانه به یک دو راهی برخورد می کنیم و وارد راه سمت چپ می شویم و پس از نزدیک به ۱۰ کیلومتر رانندگی در این جاده به روستای گرموک میرسیم.

garmok1

 

garmok2این روستا که یکی از بزرگترین روستا های شهرستان سمیرم می باشد دارای حدود ۳۰۰ خانوار ساکن می باشد که در فصل تابستان این تعداد افزایش پیدا می کند.

روستای گرموک دارای دو مدرسه ابتدائی و راهنمایی  و تعداد ۱۲۸ دانش آموز می باشد  که از این تعداد ۲۸ دانش آموز در مقطع راهنمایی و ۱۰۰ دانش آموز در مقطع ابتدایی درس می خوانند ،دانش آموزان مدرسه ابتدائی به صورت مختلط و دانش آموزان مقطع راهنمایی در دو شیفت صبح و بعد از ظهر در حال تحصیل می باشند و دانش آموزان مقاطع بالاتر برای ادامه تحصیل مجبور به حضور در مدارس شهر سمیرم می باشند.

garmok8 garmok4

شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامپروری است که متاسفانه با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر بسیاری از مردم این روستا با مشکلات فراوانی روبرو شده اند و مجبور به مهاجرت به شهر شده اند.

garmok10

این روستا از امکانات رفاهی مانند برق،آب،گاز،تلفن ثابت،تلفن همراه و مسجد برخوردار بوده و آنتن دهی خطوط همراه اول و ایرانسل در این روستا به خوبی انجام می گیرد.

یکی از مشکلات اصلی این روستا که در چند سال اخیر به علت خشکسالی گریبانگیر مردم شده بود قطع آب آشامیدنی به علت خشک شدن چشمه تامین آب این روستا بود و چند سال آب به وسیله تانکر برای مردم تامین می شد.

garmok9

garmok8

بالاخره پس از پیگیری های زیاد مسئولین و مردم خوشبختانه با حفر یک چاه عمیق در بالای این روستا و پمپاژ آب به خط لوله آب این روستا مشکل آب آشامیدنی نیز برطرف شد.

در فصل بهار و تابستان به علت محیط مناسب و سرسبز این روستا مسافران زیادی برای استفاده از فضای سبز و کوه های اطراف به روستای گرموک می آیند.

مردم ولایت مدار و دیندار این روستا در ۸ سال دفاع مقدس نیز با تمام وجود در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته اند و یک شهید با نام ” شهید شکر الله عیوضی” تقدیم این انقلاب و کشور عزیز خود ایران کرده اند که متاسفانه هنوز گلزار شهدای این روستا محیط مناسبی ندارد.

garmok3

garmok7

garmok6

گزارش از: سید سعید قائم مقامی

  1. مهدی گفت:

    پس از عبور از گردنه بانه وارد راه سمت چپ می شویم نه راست

  2. نام و نام خانوادگی گفت:

    ایشون مسیر سمیرم – حنا را دنده عقب رفتند زیاد سخت نگیر

  3. اقای قایم مقامی از گزارش خوب شما واقعا تشکر میکنم

Go to TOP