قطع ۶۰۰۰ اصله درخت ۴۵ ساله در مرکز تحقیقات کشاورزی !

بیش از شش هزار اصله درخت ۴۵ ساله در شاهرود قطع شد. ۴۶ سال پیش در زمینی به مساحت ۴۵۰ هکتار در شاهرود برای احداث ایستگاه تحقیقات باغبانی هزاران اصله درخت چنار و کاج کاشته شد که امسال قطع شدند.

به گزارش پایگاه خبری سمنا به نقل از نسیم آنلاین، بیش از شش هزار اصله درخت ۴۵ ساله در شاهرود قطع شد. ۴۶ سال پیش در زمینی به مساحت ۴۵۰ هکتار در شاهرود برای احداث ایستگاه تحقیقات باغبانی هزاران اصله درخت چنار و کاج کاشته شد که امسال قطع شدند.

قطع درختان این روزها به یکی از معضلات محیط زیست شهری تبدیل شده است، قطع شش هزار اصله درخت در مرکز تحقیقات کشاورزی استان سمنان از نمونه‌های تامل برانگیز این بی‌رحمی با طبیعت است.

۴۶ سال پیش، زمینی به مساحت ۴۵۰ هکتار در حاشیه جاده بسطام – شاهرود برای احداث ایستگاه تحقیقات باغبانی در نظر گرفته شد. نخستین اقدام مدیران وقت ایستگاه، ایجاد فضای سبز با کاشت هزاران اصله درخت چنار و کاج پیرامون این مجموعه عظیم بوده که قرار بود روزگاری به اصطلاح مرجع رفع مشکلات فنی و تخصصی کشاورزی و باغداری استان شود.

در سال‌جاری شاهد قلع و قمع بیش از شش هزار اصله از درختان کاج و چنار این مجموعه بودیم که ۴۶ سال پیش با خون دل کاشته شد، ۴۶ سال آبیاری شد، ۴۶ سال اکسیژن تولید کرد و هوای منطقه را تلطیف کرد، ۴۶ سال هیچ‌گونه آفت و بیماری به سراغ این درختان تنومند نرفت اما در سال‌های اخیر به دلیل تبدیل شدن این مجموعه تحقیقاتی به «بنگاه اقتصادی» و به دلیل «قطع حقابه این درختان با هدف گسترش هرچه بیشتر سطح زیر کشت و واریز مبالغ بیشتر به حساب دولت»، درختان دچار آفت زدگی شده و در اقدامی تامل برانگیز بریده شدند.

این در حالی است که بنا بر گفته‌های کارکنان این مجموعه، در هنگام قطع درختان خشک شده بسیاری از درختانی که هنوز سبز و شاداب بوده‌اند نیز از سوی پیمانکار و خریدار چوب بریده شدند.

Go to TOP