ترویج نماد فراماسونری در سمیرم!!!

سمنا – وقتی از آنها علت استفاده از این مدل را سوال می‌کنیم می‌گویند این تک چشم بزرگ برای رفع خطر و بلاست و از آن به نوعی چشم و نظر تعبیر می‌شود که برای حفاظت اهالی خانه خوب است!!

سمنا – وقتی از آنها علت استفاده از این مدل را سوال می‌کنیم می‌گویند این تک چشم بزرگ برای رفع خطر و بلاست و از آن به نوعی چشم و نظر تعبیر می‌شود که برای حفاظت اهالی خانه خوب است!!

به گزارش سمنا و به نقل از صاحب نیوز، همیشه نمادسازی و استفاده از نمایه‌های می‌تواند بیانگر یک اندیشه باشد به این معنا که نمادها در درون خود معنا و مفاهیمی دارند که گویای یک تفکر خاص هستند؛ چنان‌چه هر گروه و یا فرقه‌ای برای معرفی خود از نمادهای خاصی استفاده می‌کند تا در ذهن مخاطبان کم کم جابیفتد و نهادینه ، و از این طریق شناسایی شوند. در واقع استفاده از کد و رمزگذاری روشی برای انتقال پیام است به این صورت که منبع ارایه پیام قصد دارد ازاین طریق ضمن نهادینه کردن کدی در ذهن مخاطبان، خود را معرفی و شناسایی کند. دراین میان برخی از نمادها نشان دهنده گروه‌های فکری مثبت هستند مثلا علامت به اضافه نماد گروه صلیب سرخ و هلال ماه نماد هلال احمر درتمام دنیاست اما برخی دیگر از نمادها برای معرفی فرقه‌ها وگروه‌های منفی ومنحرف هستند که قصد دارند ازاین شیوه جادویی تاثیرگذار، خودشان را معرفی کنند مانند گروه‌های شیطان‌پرست که یکسری علائم ونشانه‌های خاصی برای خودشان دارند تا پیروانشان شناسایی شوند؛ویا فرقه ضاله بهائیت و… که عده‌ای هم از سر بی‌اطلاعی ازاین نمادها استفاده می‌کنند و ناخواسته مروج این تفکرات پوچ وضاله می‌شوند بنابراین دردرجه اول به عهده مجریان و متصدیان فرهنگی است تا ضمن روشنگری وآگاه‌سازی عمومی، از ترویج آنها جلوگیری کنند.

البته چند سالی است  در باب شیطان پرستی و فراماسونری از سوی برخی سخنرانان اطلاعات خوبی به عموم داده شده است هرچند ما به برخی از این نوع اطلاعات انتقاد داریم اما در هر صورت با توجه به نیاز جامعه مواردارائه شده تا کنون خوب  بوده است.  برای مثال تک چشم، نماد آشکار و شناخته شده گروه‌های فراماسونری است که درهمه جای دنیا آن را معرف خود قرار داده‌اند و به اشکال مختلف هم ازآن استفاده می‌کنند.

با توجه به این مقدمه اجمالی که ذکر شد متاسفانه چند وقتی است که درشهرستان سمیرم خواسته و ناخواسته نماد مشکوکی از فرقه فراماسونری رواج پیدا کرده است؛ به این‌صورت که روی درب‌های اغلب خانه‌های نوساز در این شهرستان، نماد تک چشم بزرگی می‌گذارند که این عمل به عنوان مد روز، با استقبال خوبی  از سوی عده‌ای ازمردم مواجه شده است؛ وقتی از آنها علت استفاده از این مدل درب خانه را سوال می‌کنیم می‌گویند این تک چشم بزرگ برای رفع خطر و بلاست و از آن به نوعی چشم و نظر تعبیر می‌شود که برای حفاظت اهالی خانه خوب است!! این درحالی است که برای دورشدن از بلایا می‌توان از آیات قرآنی و یا بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم استفاده کرد. چیزی که از قدیم‌الایام مروسوم بوده است و بر سر در و محل ورودی خانه‌ها نصب می‌کردندعملی که ضمن حفاظت از خانه و اهل آن، ‌تاثیر معنوی و زیبایی خاصی هم داشت.

استفاده از نماد فرا ماسونری در سیمیرم

استفاده از نماد فرا ماسونری در سیمیرم

اما این‌که امروزچنین نماد نامتعارف و مشکوکی در این شکل کاربرد پیدا کند چندان قابل قبول نیست؛ جالب آن است که حتی چنین ساخت وسازهایی گاه درمقابل ساختمان‌های دولتی مانند اداره دادگستری !! وجود دارد و کسی هم نسبت به آن حساسیت نشان نداده و یا اصلا جدی نگرفته است. ‌ برای همین نیز انتظار داریم تا درشهرستان سمیرم با صبغه مذهبی وتاریخی ای که این شهر دارد، نسبت به این مساله دقت و فرهنگ سازی بیشتری شود تا عمدا یا سهوا چنین امورمشکوکی رواج پیدا نکند و از نمادهای دیگری که رنگ بوی ملی ودینی دارد برای زیباسازی خانه‌ها و ساختمان‌ها و حفاظت اهل خانه بهره ببرند؛‌ همان نمادها و المان‌هایی که درگذشته برای تزیین خانه‌ها درمعماری‌ها استفاده می‌شده است همان سبک زندگی اسلامی که ضمن زیبایی، رنگ وبوی معنوی به خانه‌ها می‌بخشیدند.

فراماسونری

فراماسونری

Go to TOP