افزایش شاخص اعتیاد زنان باردار روستاهای سمیرم

سمنا – کارشناس مسئول سلامت بانوان مرکز بهداشت و درمان شهرستان سمیرم گفت: شاخص اعتیاد زنان باردار روستاهای سمیرم در دو سال گذشته افزایش یافته است.

سمنا – کارشناس مسئول سلامت بانوان مرکز بهداشت و درمان شهرستان سمیرم گفت: شاخص اعتیاد زنان باردار روستاهای سمیرم در دو سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش سمنا ، سمیه لطفی شامگاه شنبه در کلاس آموزشی سلامت بانوان که با موضوع اعتیاد زنان باردار در آموزشگاه بهورزی سمیرم برگزار شد اظهار داشت: طی دو سال گذشته شاخصه اعتیاد زنان باردار در روستاهای شهرستان سمیرم افزایش یافته و این در حالی است که در شهرهای سمیرم این مساله هنوز شناسائی نشده است.

وی افزود: خلق، استرس، نوع رابطه با همسر، سطح فرهنگ، آشنائی با مواد از طریق خانواده و دوستان و شرایط جنسیتی مهمترین عوامل شیوع مساله مذکور در بین زنان باردار روستائی سمیرم است.

کارشناس مسئول سلامت بانوان مرکز بهداشت و درمان شهرستان سمیرم بیان داشت: سال قبل نیز چهار نوزاد بد حال ناشی از سوءمصرف مواد توسط مادر در شهرستان متولد شد.

مصرف سیگار در دوران بارداری خطر زایمان زودرس را به همراه دارد

وی با بیان اینکه مصرف سیگار در دوران بارداری توسط مادران خطر زایمان زودرس، کم‌وزنی فرزند، سقط خود به خودی کودک، اختلال در مغز کودک و بیش فعالی را افزایش می‌دهد اذعان داشت:  مصرف و یا وابستگی مادر به مواد مخدر نیز با ویژگی‌هائی چون عفونت لایه داخلی قلب، مشکلات تغذیه‌ای، کم‌خونی، دیابت بارداری، کاهش وزن کودک، خونریزی داخل حجم جمجمه و عوارض سندرومی از دیگر عوارض این دوران قابل تشخیص است.

این کارشناس تاکید کرد: بررسی الگوهای مصرف مواد در بین مادران باردار معتاد نشان می‌دهد در مصرف مواد مخدر در بین زنان کمتر است اما وابستگی مادران به مواد بیشتر است.

لطفی در ادامه عوامل روانی- اجتماعی، فرهنگی اجتماعی و عوامل ژنتیکی را عوامل موثر بر اعتیاد خواند و با تاکید بر اینکه فشار اقتصادی،عوامل اضطراب زا، هیجان‌زا، اعتماد به نفس پائین و فرهنگ‌زدائی از مهمترین علل  اجتماعی روانی تاثیرگذاربر پدیده اعتبیاد زنان است بیان داشت: در حالی که تاثیر خانواده بر این پدیده در بین زنان باردار ترکیبی از ژنتیک و محیط است، به طور کلی تاثیر محیط بر پدیده اعتیاد زنان بیشتر از عامل ژنتیک است.

Go to TOP