قفل سینمای سمیرم زنگ زده است!

۹۶ سال پس از راه اندازی اولین سینمای عمومی در ایران، سینما فرهنگ سمیرم با نمایش فیلم “شوکران” آغاز به کار کرد، سینمایی که حالا قفل شش ساله آن زنگ زده و معلوم نیست چه زمانی این قفل باز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سمنا به نقل از ایسنا، تاریخچه راه اندازی سینما در سمیرم به سال ۱۳۷۸ باز می‌گردد، زمانی که یک هنرمند غیر بومی بنای این صنعت را با پخش فیلم “شوکران” در سمیرم از خود به یادگار گذاشت، اما از آن سال به بعد این سینما چندین بار به دلایل مختلف تعطیل شده تا اینکه آخرین بار در سال ۸۸ تا به امروز همچنان تعطیل است.

مسوولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم در سال‌های اخیر دلایل تعطیلی سینمای سمیرم را از کار افتادن دستگاه آپارات عنوان می‌کنند، اما این دلایل برای اهالی سینما و دوستداران این هنر قانع کننده و پذیرفتنی نیست که آیا تعمیر یک دستگاه آپارات و یا خریداری یک دستگاه جدید، آن قدر برای یک وزارت خانه سخت و ناممکن است که این سینما باید با گذشت شش سال همچنان تعطیل باشد؟

در شش سالی که از تعطیلی تنها سینمای سمیرم می‌گذرد، تلاش چندان قابل توجهی از سوی مسوولان این شهرستان برای بازگشایی آن انجام نشده است و وعده‌هایی که هم برای بازگشایی آن داده‌اند، حرف بوده تا عمل.

سینما داشت در سمیرم جا می‌افتاد

یک هنرمند سمیرمی درباره تعطیلی سینما فرهنگ سمیرم گفت: شهروندان سمیرمی در سال‌هایی که سینما در این شهر دایر بود اسقبال خوبی از آن داشتند، به نحوی که به گفته متولیان سینما در سمیرم این استقبال روز به روز بیشتر می‌شد و سینما داشت در سمیرم جا می‌افتاد.

منصورزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در سمیرم، اظهارکرد: اما برخی با نگاهی تنگ نظرانه و با این توجیه نادرست که شهروندان سمیرمی از وجود سینما استقبال نمی‌کنند، بازگشایی سینما در این شهر را جز نیازهای ضروری این شهرستان در حوزه فرهنگی قلمداد نمی‌کنند.

وی افزود: هنرمندان و فرهنگ دوستان سمیرمی راه اندازی سینما در سمیرم را یک ضرورت مهم می‌دانند، زیرا که وجود سینما علاوه بر تاثیرهای فرهنگی و اجتماعی می‌تواند در اوقات فراغت و جوانان نیز موثر باشد. استمرار سینما در شهرهای کوچک نیاز به فرهنگ سازی و حمایت مادی مسوولان دارد.

به گزارش ایسنا؛ خواسته و انتظار هنرمندان و هنردوستان سمیرمی از مسوولان وزارت ارشاد دولت تدبیر و امید این است که هر چه زودتر قفل زنگ زده سینما فرهنگ سمیرم را بازکنند تا شهروندان سمیرمی نیز همانند دیگر شهرهای کشور از وجود سینما و هنر هفتم بهره‌مند شوند.

هر چند که امروز صنعت سینما در ایران رونق گذشته خود را به دلیل وجود پایین بودن سطح سناریو و پرداختن به مسائل کلیشه‌ای، وجود ماهواره و اینترنت و تعدد برنامه‌های تلویزیونی از دست داده است، اما نباید فراموش کرد که سینما همه جا مخاطبان خاص خود را داشته و دارد.

قول وزیر ارشاد برای بازگشایی سینما

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم در تازه‌ترین اظهار نظر خود در این باره گفت: موضوع تعطیلی سینما فرهنگ سمیرم را با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان گذاشته است.

علی اکبر افشاری به خبرنگار ایسنا در سمیرم، گفت: در ملاقاتی که اخیرا با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته‌ام، تعطیلی چندین ساله سینما فرهنگ سمیرم را با وی بازگو کردم و وزیر ارشاد نیز در این ملاقات قول مساعد دادند تا درآینده‌ای نزدیک سینما فرهنگ سمیرم بازگشایی شود .

وی افشاری خاطرنشان کرد: اخیرا تفاهم نامه‌ای بین معاونت سینمایی اداره کل ارشاد استان اصفهان و حوزه هنری منعقد شده است که براساس آن سینماهایی که دارای دستگاه آپارات هستند به دستگاه دیجیتال مجهز شوند .

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم خاطرنشان کرد: براساس این تفاهم نامه قرار شده است تا حوزه هنری اصفهان، سینما فرهنگ سمیرم را تعمیر و تجهیز و آن را تا دهه فجر امسال راه اندازی کند.

  1. اریایی گفت:

    درودواقعا چرا ما اینجوری هستیم؟چرا انقدر افکار …
    چرا جوونای ما نباید سینما د اشته باشن؟

Go to TOP