معرفی روستاهای شهرستان سمیرم/۲

معرفی روستای مورک+عکس

در سلسله گزارش های معرفی روستای شهرستان سمیرم، روستای مورک دومین روستایی است که در سمنا معرفی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سمنا، روستای مورک دومین روستایی است که در گزارشات معرفی روستاهای سمیرم انتخاب شده و در ادامه به شما معرفی خواهد شد.

۶۵ کیلومتری جنوب شهرستان سمیرم نزدیکی قله ی سر به فلک کشیده دنا روستای مورک، یکی از بزرگترین روستاهای استان اصفهان قرار گرفته که جاده آن کاملا آسفالت می باشد.

این روستا را بنا به نقل قول های محلی، به دلیل تپه های سر سبز اطراف آن که در زبان محلی مور می گویند مورک نامیده شده است.

هر خانه روستای مورک امروز یک رزمنده، جانباز یا خانواده شهدا را در خود جای داده تا سند افتخار غیرت مردمان این روستا برای همیشه به ثبت رسیده باشد.

این روستای جنوبی سمیرم دارای مدرسه در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان می باشد و بیش از ۸۰ درصد مردم این روستا با تلاش آموزش و پرورش و نهضت سواد آموزی امروزه باسواد هستند.

ورودی روستای مورک کوه های بلند و سفید پوش دنا با دامنه هایی سرسبز و پرآب را برای هر بیننده به نمایش می گذارد تا فارغ از جنجال های امروزی لحظاتی آرامش را از آن خود کند.

اکثر مردم این روستا امروز مشغول کشاورزی (دیم و آبی) و دامپروری بوده و تولید سیب و برخی دیگر از میوه ها در کنار حبوبات از محصولات کشاورزان زحمت کش این روستا می باشد.

فاصله حدود ۳۰ کیلومتری این روستای با قله های دنا باعث شده سالانه گروه های کوهنوردی زیادی میهمانان این مردمان میهمان نواز باشند و امروزه اکثر کوهنوردانی که سری به قله های دنا زده اند مورک را به خوبی بیاد می آورند.

روستای مورک در نزدیکی رودخانه ماربر قرار دارد که این رودخانه یکی از سرشاخه های کارون بوده اما علاوه بر آن رودهای کوچک دائمی وفصلی دیگری در آن وجود دارد و قناتی که در تامین آب کشاورزی این روستا بسیار موثر است.

کوه های اطراف روستا مورک گیاهانی همچون موسیر، تره، لیزک، قارچ، ریواس، آویشن و گیاهان معطر مانند گل خاری و چویل و… را در خود جای داده تا از جمله مراتع غنی شهرستان سمیرم باشد.

این روستا امروز تقریبا بیشتر نیازهای امروزی از جمله خانه بهداشت، جهاد سازندگی، مخابرات، تلفن ثابت، دکل آتن دهی تلفن همراه و گاز را داراست تا زندگی روستایی را برای علاقمندان به آن آسان تر کند.

برای رسیدن به این روستا از سمت سمیرم که به طرف حنا حرکت کنید پس از گذشت از این شهر و پشت سر گذاشتن گردنه ای به دوراهی می رسید که تابلوهای آن با علامت های به سمت راست شما را دعوت می کنند که میهمان این روستا باشید.

اردیبهشت سر سبز این روستا زمانی مناسب برای حضور گردشگران در آن بوده که در این زمان گیاهی به نام کنگر در این روستا بسیار فراوان بوده و در غذاهای محلی روستا استفاده می شود.

در پایان شعری را مشاهده می کنیم که در وصف این روستا می باشد:

خوشا مورک و خوشا آب وهوایش

خوشا برف سرکوه دنایش

خوشا یک لحظه ای زیر درختان

که بلبل می پرد بر شاخه هایش

بیا ساقی دمی روی چمنزار

خوشا باغ گل وآن سایه هایش

خوشا در اردیبهشتش

که چینم از دل خاک کنگری ناب

خوشا در ماه بهمن در زمستان

بروبم برفهای سر بامهایش

عزیزم خوش بود در عید نوروز

بگردم من یکایک خانه هایش

از آن خوش تر بود در روزسیزده

روم تفریح بسوی دشت هایش

که چینم از دل خاک کنگری ناب

بریزم در برنج و بسازم من غذایی

خوشا دنبال جوی آب رفتن

خوشا مورک ، خوشا آب و هوایش

mork8 mork7 mork6 mork5 mork4 mork3 mork2 mork1

 1. ناشناس گفت:

  جای تامل و افسوس است که چرا هنوز خیابان ها آسفالت نشده اند..

 2. دم هر چی مورکیه گرم. افتخارم اینه بچه ی این روستام
  ولی ای کاش مسولین با توجه به نزدیک بودن روستا به رودخانه ی ماربر به مسئله آب کشاورزی اینجا توجه ویژه ای میکردن
  حجه الاسلام وحید خواجه

 3. بی نام گفت:

  از شعری که در پایان منتشر شده است . منبعی می گذاشتید.
  (منبع اصلی شعر از وبلاگ semirom-morak.blogfa.com
  لطفا درج کنید>>>>>>>>>>>>>>

 4. جای تاسف داره تمامی مطالب برگرفته از وبلاگ semirom-morak.blogfa.com می باشد لااقل به خود زحمت می گذاشتید منبع ذکر می کردید. از همه چی انتظار می رفت ولی از یک سایت خبری که بخواد مطلب کپی کنه.خیر

 5. آقا رحمان دمت گرم .عجب عکسایی گرفتی

Go to TOP