رئیس اتحادیه میوه و سبزی خبر داد:

عرضه پیش‌ از موعد خرمالو دلیلش خسارت کشاورزان در سال گذشته بود

رئیس اتحادیه میوه و سبزی گفت: چون سال گذشته بخش زیادی از خرمالو خریداری نشد و این موضوع ضرر کردن باغداران را در پی داشت بنابراین امسال برداشت خرمالو زودتر از سال گذشته آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری سمنا،  حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی، بیان کرد: میزان تقاضای خرید میوه امسال  به علت همزمان شدن مراسم عزاداری در این ایام با شب یلدا نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته است.

مهاجران با اشاره به این که در روزهای اخیر به علت افزایش تقاضا در مورد انار قیمت آن هر کیلوگرم  ۵۰۰تومان افزایش یافته اذعان کرد: هندوانه میناب و دزفول به اندازه کافی در بازار موجود است و قیمت هر کیلوگرم آن در میدان بین هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان است که در مغازه‌های سطح شهر اندکی افزایش می‌یابد.

مهاجران در خصوص گران شدن خرمالو اظهار داشت: سال گذشته بخش زیادی از خرمالو خریداری نشد و باغداران دچار ضرر شدند. بنابراین برای جلوگیری از خسارت امسال خرمالو‌ زودتر از موعد توسط باغداران چیده و به بازار عرضه شد .

وی علت افزایش قیمت هزار تا هزار و ۵۰۰ تومانی خرمالورا عرضه زیاد در دو ماه گذشته اعلام کرد و گفت: میوه کال خرمالو را مانند گوجه فرنگی و یا موز با گاز اتیلن (هورمون اتفون) زودرس می‌کنند بنابراین اگر این میوه زودتر از موعد چیده شود با استفاده از گاز اتیلن زودرس و آماده عرضه به بازار می‌شودکه البته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل نامشخص بودن عوارض انسانی ناشی از بکارگیری این گاز، مصرف آن را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرده است.

رئیس اتحادیه ی میوه و سبزی در پایان اشاره کرد:در ایران تاکنون مجوزی مبنی بر استفاده از آن از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر نشده است.

Go to TOP