هنرمند سمیرمی خبر داد:

مستند خاطرات نبرد سمیرم ساخته می شود

هنرمند سمیرمی گفت: مستند خاطرات نبرد سمیرم که در سال ۱۳۲۲ بین قوای دولتی و اکثریت مردم این شهر در برابر غارتگران به وقوع پیوست ساخته می شود.

مهدی افشاری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری سمنا اظهار کرد: در سال ۱۳۲۲ جنگی بین مردم سمیرم و غارتگران اتفاق افتاده که در بین شهروندان سمیرمی به نام سال غارتی معروف و مشهور می باشد.

وی افزود: در راستای معرفی این رخداد تاریخی به نسل جدید و آیندگان در حال ساخت مستندی با این موضوع هستیم که برای تکمیل آن نیازمند اطلاعات و خاطرات بیشتر می باشیم.

افشاری تصریح کرد: از آنجا که این اتفاق در حدود ۷۰ سال پیش در شهر سمیرم رخ داده است مصاحبه با افرادی که بیش از ۸۰ سال سن دارند در این زمینه بسیار مناسب می باشد.

وی گفت: در این زمینه از تمامی همشهریانی که شاهدان عینی این ماجرا و افراد مسن را می شناسند تقاضامندیم آنان را جهت مصاحبه و تحقیقات به ما معرفی کنند تا بتوانیم اطلاعاتی دقیق، بدون تحریف و کامل را از آنان کسب کنیم.

افشاری خاطرنشان کرد: این مستند در جهت ثبت اطلاعات دقیق افراد حاضر در این رخداد تهیه می شود تا سندی ماندگار برای شهرستان سمیرم باقی بماند.

وی افزود: علاقمندان و دوستان در جهت معرفی افراد می توانند از طریق شماره ۰۹۱۳۳۲۲۱۰۶۸ یا ۵۳۶۶۰۱۱۲ با ما تماس بگیرند.

shaghaghi shaghaghi1 shaghaghi2

 1. سمیرمی گفت:

  سلام
  سپاس از توجه و خلاقیت زیبای شما
  امیدوارم با حمایت مردم بزودی شاهد این مستند باشیم
  خبر انتشار مستند را بزودی به گوشمان برسانید

 2. شهروند گفت:

  ممنون
  خیلی دوست دارم بدونم خاطرات نبرد سمیرم چگونه بوده
  به داییم میگم برای کمک مستند بهتون زنگ بزنه

 3. با سلام
  چگونگی رخداد این حادثه مکتوب شده است و شما میتوانید در کتابی بنام جنگ سمیرم تمام مستندات و شواهد را بدست آورید بعلاوه عکسهای خانات آنزمان در پایان کتاب قرار گرفته است.

 4. سلام خیلی برام جالبه ببینم اون روزا چجوری زندگی میکردن واقا کار جالبیه ممنون موفق باشید

 5. طغرایی گفت:

  سلام
  ممنون از تمامی عزیزانی که قراره در این کار ارزشمند زحمت بکشند امیدوارم موفق باشید.

 6. اریایی گفت:

  سلام
  خیلی خوبه که مستندشو بسازند

 7. با سلام:
  سپاس از همه ی همشریان و سازندگان این مستند بسیار مهم موفق باشید.

 8. سلام ایده خوبی هست آقای افشاری از کتاب شعر ملا مهدی طغرایی که اشعار حماسی زیادی در این زمینه داغره استفاده کنید راستی کتاب بویر احمد در گذرگاه تاریخ قسمتی را به طور کامل به جنگ سمیرم اختصاص داده و عکس های زیادی داره این کتاب فقط یکبار چاپ شده و الان هم در سمیرم موجود هست

 9. حسین گفت:

  تحریف تاریخ در روز روشن جنگ بین قوای ارتش شاهنشاهی که انگلیسیها کمک کردند تا بر علیه قشقایها وبویر احمدیها جنگی که باعث وبانی آن ارتش پهلوی بود چرا باید راه عشایری که یلاق وقشلاق میکردند را ببندند که باعث جنگ شود خودتان بهتر از همه میدونید بی جهت با احساسات مردم غیور قشقایی وبویراحمدی بازی نکنید چون الان ما کشور آرامی داریم ودارید دوباره اختلاف وشکاف بین قشقایها وبویراحمدیها ومردم سمیرم میندازید از عواقب بد این کار بترسید تصرف پادگان سمیرم چه ربطی به مردم سمیرم دارد که اکثریت آنها را قشقایها تشکیل میدهند کاری نکنید که بعدا احساس پشیمانی کنید ومجبور شوید از مردم عذر خواهی کنید

 10. احمد گفت:

  قبل از جنگ سمیرم خسروخان قشقایی از شقاقی میخواهد تسلیم شود اما شقاقی کوتاه نمی آید واجازه نمی دهد سربازانش هم تسلیم شود بالاخره درگیری وجنگ میشود شقاقی که برای ارتش شاهنشاهی که دست نشانده انگلیسیها بودند کار میکرد دروغ ننویسید ملت ما بهتر از شما میفهمند حنایتان دیگر رنگی ندارد

 11. سعید گفت:

  سلام خدمت دوستان عزیز
  واقعه سمیرم یک جنگ بین قوای دولتی که انگلیسیها ازآنها حمایت می کردند بر علیه قشقایها وبویراحمدیها ابتدا قشقایها حاضر به جنگ نبودند وحتی خسروخان قشقایی از شقاقی میخواهد تسلیم شود ودست از کشتن آدمها بردارد اما شقاقی قبول نمی کند وقبل از درگیری تعدادی از بویراحمدیها وقشقایها را سربازان پادگان وسرهنگ شقاقی به گلوله می بنددوکشته میشوند ودر نتیجه قشقایها با بویراحمدیها به پادگان سمیرم یورش می برند وشقاقی هم در این جنگ کشته میشود البته از دوطرف کشته میشوند اینکه جنابعالی اینجا چند تا سنگ قبر گذاشتید وقیافه حق به جانب گرفتید از قشقایها ولرها هم میگذاشتید
  سوال چرا باید ارتش شاهنشاهی ایلات قشقایی وبویراحمدسرکوب ورا ایلیها را ببندد تا دست انگلیس باز باشد بر علیه ایران اگر ارتش شاهنشاهی خودشان عرضه داشتند که نداشتند چرا بر علیه انگلیسیها نجنگیدند وبر علیه عشایر که همیشه بیگانه ستیز بودندپس تقصیر دولت پهلوی بود نه عشایر بویراحمدی وقشقایی واینها تنها از خواسته خودشان دفاع کردند جایی را غارت نکردند وتنها تعدادی اسلحه از پادگان بردند
  بهتان هشدار میدم اگر بر علیه خوانین قشقایی وبخصوص خسروخان وناصرخان و عشایر غیور بویراحمدیها وقشقایها مستندویا برنامه ای بسازید جنوب ایران را از دست رفته فرض کنید وتلافی این کارتان را خواهید داد چرا که حساب ایل بزرگ قشقایی از خوانین خود جدا نیست ورهبر ما خسروخان وناصر خان است واتحاد قشقایی وبویراحمدی وبختیاری یکی است وامیدوارم حساب کار دستتان باشد مبادا دست از پا خطا کنی

  • خخخخ خسرو خان وو . سایر مذدوران مملکت تا زمانی که توانستند رعیت را به ذله کشاندند و با انقلاب وارمان های انقلاب جنگیدند.
   ایل قشقایی حتی خودشان از ترک بودنشان ذله شده اند از قشقایی بودنشان رنج می برند و فرزندانشان را اجازه ترکی حرف زدن نمی دهند.
   مگر کشور صاحب ندارد که شما جنوب کشور را جدا کننید . خخخخخ

 12. Gharib گفت:

  برادر عزیز این جنگ یک جنگ بین مردم وطن پرست ایران با شاه خائن و اربابان خارجی ایشان انگلیس بود و جناب سرهنگ شقاقی هم برای گرفتن درجه و مقام جنگ را داخل روستای سمیروم کشاند و باعث مرگ خیلی از عزیزان گردید….عشایری که از شاه خائن و اربابان خارجی ستم ها کشیده بودند و قصد تلافی از اجنبی ها را داشتند…دلیلی نداشت تا مردم سمیرم که با عشایر خانه یکی و دوست و اقوام بودند درگیر این جنگ باشند…

 13. محمد گفت:

  در سال ۱۳۲۲ جنگی بین مردم سمیرم و غارتگران اتفاق افتاده که در بین شهروندان سمیرمی به نام سال غارتی معروف و مشهور می باشد.
  با این پیش نویس مشخص هست که فقط می خواهید یک طرفه قضاوت کنید …..
  درست است که در این جنگ شهر سمیرم آسیب دیده ولی این طرز تفکر شما نوعی حمایت از حکومت پهلوی است و تخریب عشایر بوراحمد و قشقایی است ..

 14. بعد از ۷۰ سال بعضی ها که از نسل گندیده و متحاجر متجاوزان باقی مانده اند شاخ و شانه میکشند باید گردنشونو شکست ما انقلاب کردیم که نسل خان و خانزاده رو برای همیشه از بیخ بکنیم . ضمنا کسی اگر جرات داره یک وجب از خاک ایران رو جدا کنه سرب داغ …

 15. اگر همین خان ها و قشقایی ها نبودند الان چشم همه تون آبی بود و انگلیس همه جای مملکت را گرفته بود. پسر جان برو از بزرگتر هات سوال کن….. تاریخ را که نمی شود تحریف کرد….

 16. در شهریور ۱۳۲۰ پس از حمله متفقین بویژه روس ها از شمال وارد ایران شده و پس از تصرف تبریز بسمت تهران حرکت کردند. انگلیسی ها هم از بندر خرمشهر و جنوب وارد ایران شدند و ارتش پوشالی رضاشاه فقط توانست چند ساعتی مقاومت کند. تنها قشقایی ها بودند که به کمک عشایر و سایر مردم جنوب منطقه مقاومت را در برابر تجاوزات انگلیسی ها تشکیل دهند. تا جاییکه آلمانی هابرای تقویت جبهه ضد انگلیسی قشقایی ها چندین چترباز و مشاور جنگی را به خاک قشقایی اعزام کردند…. متاسفانه ارتش تحت نفوذ انگلیسی ها بی تدبیری هر چه تمام با قشقایی ها در چندین نقطه درگیر شدند از جمله اوج این درگیری ها در سمیرم بوقوع پیوست که منجر به سقوط پادگان سمیرم و کشته شدن تعدادی از افسران و سربازان ارتش گردید……..

 17. مهرداد ز گفت:

  گاهی ساختن بعضی از حوادث تاریخی
  فقط باعث تفرقه میشه
  عموی من در اون جنگ کشته شد ی افسر ارتش که دو سال پیش از اون در درگیری با قوای انگلیس زخمی شده بود,
  در ارتش چون وچرا نیست
  اون وهمه سربازان دستور داشتن که با اعزام به پادگان از سقوطش جلوگیری کنن
  حالا خسرو خان خوش کرده بود پادگان رو تسخیر کنه!
  گناه ارتشی ها چی بود!?
  ی سرباز در همه حال باید فرمان رو اجرا کنه
  چرا خسرو خان با سربازانش به خود شاه حمله نکرد !?
  حالا بعداز گذشت اینهمه سال ساختن این مستند چه چیزی رو قراره روشن کنه
  وقتی سازنده پیش داوری کرده !?
  بعدم کدوم غارت
  سال قحطی چند سال پیش از اون بود
  والبته غارت عده ای

 18. محمد گفت:

  مسخره تر از هر تفکری منم منم و احساس برتری نژادی و دفاع بی جهت از قومیتیست که هیچ نقشی تو کسبش نداشتید دوستان من. ول کنید این تعصبات و نژاد پرستی رو چقدر میخاید ازین بدبخت تر بشید با این افکارتون. چه بخواید چه نخواید به گواه تاریخ مال و غذا و جان سمیرمی ها در تهدید که چ عرض کنم در هجمه بوده هنگام حمله عشایر ائم از ترک و لر و هر کسی.

 19. امیر مهرپور گفت:

  خسرو خان قشقایی بعد از انقلاب نیز از تبعید اروپا برگشت که ماجراجویی کند اما سربازان گمنام هوشیار تر از ایشان بودند و تطمیع زندانبان نیز کارگر نیافتاد و ایشان بحق اعدام شدند

 20. شهاب گفت:

  همین طرز تفکر گندیده امثال شماست که وضع مملکت اینطور شده، خسروخان قشقایی و خانواده‌اش بخاطر وطن‌پرستی تبعید و همه اموالشان مصادره شد.
  خوانین قشقایی با خونشان درس مردانگی، شهامت، شجاعت، وطن‌پرستی به همگان دادند و تاریخ هیچگاه و هیچگاه دیگر اینچنین افراد غیور و وطن‌پرستی را نخواهد دید

Go to TOP