معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌‌وگو با فارس خبرداد

واردات گندم افزایش نیافته است

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه واردات گندم در سال جاری افزایش نیافته است، گفت: امسال ۶.۷ میلیون تن گندم به شکل تضمینی از کشاورزان خریداری شد و نیاز کمتری به واردات است.

به گزارش پایگاه خبری سمنا به نقل از فارس، عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی  در مورد اینکه چرا واردات گندم در ۸ ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، گفت: سال ۹۲ دولت برای تأمین نیاز داخلی و جبران کمبود تولید کشور مصوب کرده بود که مقدار ۷ میلیون تن گندم وارد شود.

وی افزود: واردات این ۷ میلیون تن به دلیل مشکلات انتقال ارز محقق نشد و بخشی از گندم خریداری شده سال گذشته،در سال جاری وارد کشور شد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه افزایش میزان واردات امسال ربطی به کمبود گندم ندارد، گفت: چون مسائل انتقال ارز در سال گذشته محقق نشد، امسال بخشی از گندم خریداری شده به کشور وارد شد و این اتفاق نشان می‌دهد، میزان گندم وارداتی در سال جاری نسبت به سال قبل بیشتر بوده است.

بخشنده اظهار داشت: میانگین خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سال‌های ۹۱ و ۹۲ در دولت قبل به میزان ۳ میلیون تن بوده است.

وی افزود: خرید تضمینی گندم در سال ۹۱ تقریبا ۱٫۲ میلیون تن و در سال ۹۲ معادل ۴٫۷ میلیون تن و در این دو سال حدود ۶ میلیون تن بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال جاری مقدار ۶٫۷ میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده و بنابراین نیاز وارداتی گندم هم کمتر است.

براساس این گزارش، بر اساس آمار گمرک در ۸ ماهه سال جاری گندم با یک میلیارد و ۲۹۹ میلیون دلار به ارزش ۳٫۷۹ درصد عمده‌ترین کالای وارد کشور بوده که در مقایسه با مدت مشابه خود از لحاظ ارزش ۶۷٫۴۰ درصد رشد داشته است.

Go to TOP