معرفی روستا های شهرستان سمیرم/

روستای مزرعه شیخ علی +عکس

پایگاه خبری تحلیلی سمیرم تصمیم به معرفی روستا های شهرستان سمیرم با هدف شناساندن روستا های ناشناس و دور افتاده این شهرستان نموده است که در اولین قدم به معرفی روستای مزرعه شیخ علی می پردازیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سمنا از سمیرم، شهرستان سمیرم با وسعت ۳۴۲۵ کیلومتر مربع و جمعیت ۸۰ هزار نفر دارای ۱۵۲ روستا می باشد که می توان از نظر پراکندگی و تعداد روستا سمیرم را به عنوان رتبه اول در این موضوع در کشور دانست.

اولین روستا در سلسله گزارشات “معرفی روستا های شهرستان سمیرم” مزرعه شیخ علی است که در۲۵ کیلو متری جنوب شهر سمیرم قرار گرفته است.

برای رسیدن به این روستا باید از طرف سمیرم در جاده سمیرم – حنا حرکت نمود و بعد از پیمودن ۱۵ کیلومتر در سمت راست جاده به یک دو راهی میرسم و وارد راه سمت راست می شویم.

mazrae12

بعد از نزدیک به ۱۰ کیلومتر رانندگی مجددا به یک دوراهی که یک راه ما را به روستای ضرغام آباد و دیگری به روستای مزرعه شیخ علی می رساند می رسیم .از راه سمت راست به مسیر خود ادامه می دهیم. مسیر تا ورودی این روستا آسفالت شده است و بعد از آن مسیر خاکی – شنی است.

mazrae11

با توجه به اینکه اکثر مردم روستا به سمیرم و شهرضا مهاجرت کرده اند طبق سرشماری انجام شده جمعیت ساکن در این روستا ۳۳ خانوار می باشد.

این روستا دارای یک مدرسه ابتدائی می باشد که در سال ۱۳۵۵ ساخته شده و در این مدرسه تعداد ۱۷ دانش آموز ابتدائی با دو آموزگار در حال تحصیل می باشند و دیگر دانش آموزان پایه های بالاتر برای تحصیل مجبور به مراجعه به شهر سمیرم می باشند.

mazrae2 mazrae3

خوشبختانه کلاس های مدرسه این روستا با همت اداره آموزش و پرورش برای ایمنی بیشتر به پکیج های گرمایشی برقی مجهز شده اند تا احتمال آتش سوزی از بین برود و خطری دانش آموزان را تهدید نکند.

روستا دارای امکاناتی مانند آب لوله کشی ، برق ،گاز، مسجد و یک مرکز مخابراتی برای ارتباط می باشد که متاسفانه این مرکز به دلیل عدم توجه شورای این روستا به صورت یک انباری در آمده است.

آنتن دهی همراه اول و تلویزیون در این روستا به خوبی صورت می گیرد ولی متاسفانه هنوز آنتن دهی خطوط ایرانسل به طور کامل در این روستا وجود ندارد .

اکثر مردم روستا به شغل دامپروری و کشاورزی مشغول هستند و بعضی از دامداران برای اینکه دام های خود را از سرما حفظ کنند در زمستان به مناطق گرمسیر مهاجرت می کنند.

mazrae4mazrae7

همه مردم این روستا با تلاش نهضت سواد آموزی با سواد بوده و هم اکنون نیز کلاس های نهضت با حضور یک مربی در مدرسه این روستا در حال برگزاری است.

mazrae10 mazrae9 mazrae8 mazrae6 mazrae5 mazrae1

گزارش  : سید سعید قائم مقامی
 1. درود بر سید بزرگوار با این ابتکار و این گزارش خوب و زیبا ای کاش همه به سهم خود به جای فقط بیان کاستی ها ظرفیت های خوب شهرستان رامعرفی می کردند تا تفکرات مسموم و آلوده فرصت رشد و نمو نداشته باشند

 2. حسن آصفی گفت:

  خسته نباشید آقا سعید زحمت کشیدید امیدوارم موفق باشید

 3. ساسان.ص گفت:

  خدا قوت برادر .جدا که گزارش خوب و بجایی هست.از اینکه به فکر همچین جاهایی هستید ممنون.باز هم به شما .خیلی از برو بچه های تحصیل کرده رو سراغ دارم که حاضرن مجانی به همچین جاهایی خدمت کنن.کاش یکی حمایت میکرد..به جای همایش و جلسه های تشریفاتی گرفتن بیایید آبادتر کنیم شهرمان را….گاهی همین برو بچه های روستا کاری میکنند کارستان..

 4. طغرایی گفت:

  خسته نباشید دلاور
  انشاله خدا به شما همت بده بتونید کل ۱۵۲روستای سمیرم رو همین طور معرفی کنید.موفق باشید.

 5. نوروزی گفت:

  خیلی جالب بود و ای کاش پتانسیلی ایجاد میشد که روستا نشینان بتوانند به شغل هایی چون پرورش قارچ و غیره روی بیارن که در زمستان از مهاجرت کاسته بشه و درآمد هایی برای ساکنین ایجاد بشه.

Go to TOP