گزارش سمنا:

پلاک قرمز ها، خودرو خدمت به مردم یا خانواده؟

«استفاده اختصاصی ممنوع»،«خودرو خدمت»نظیر این جملات را بارها و بارها بر بدنه خودروهای دولتی پلاک قرمز دیده ایم ولی باید آن جمله را تغییر داد به خودرو خدمت به خانواده.

سمنا /سید سعید قائم مقامی –  برخی مسئولین ادارات  نه فقط در سطح سمیرم بلکه در مناطق مختلف کشور هنوز تفاوت خودرو های پلاک قرمز را با خودرو های شخصی خود نمی دانند .

کافی است در پایان وقت اداری که خودروهای دولتی باید در پارکینگ ادارات باشند  سری به خیابان ها و یا خروجی شهر بزنیم و عبور و مرور این خودرو ها را در سطح شهر و یا خروجی آن و سبقت خودروها برای رفتن مدیران  پروازی برخی  اداره به خانه خود در شهرستان همجوار ببینیم !!!

همین استفاده از ماشین های دولتی توسط برخی مدیران پروازی اعتراض امام جمعه سمیرم را نیز در پی داشت و در جلسه شورای اداری شهرستان خطاب به این مدیران گفت: متاسفانه سمیرم مدیران پروازی زیادی دارد که حتی در این زمینه می توان گفت رکورد دار بوده و اکثر مدیران آن در شهرستان های اطراف ساکن بوده و این یک غصه بزرگ برای این شهرستان است.

حجت الاسلام رجائی پور گفت: مدیران باید با حضور در کنار مردم سرد و گرم را بچشند تا مشکلات آنان را درک کرده و برای رفع نیاز آنان تلاش کنند و مسئولی که در جای دیگر ساکن است چگونه می تواند برای مردمی که مشکلاتشان را نمی داند خدمت کند.

البته برخی از این پلاک قرمزها، هیچ آرم و نشانه‌ای ندارند و مشخص نیست که متعلق به کدام دستگاه دولتی است اما آقای مدیر، معاون و یا حتی راننده یک اداره، فارغ از دغدغه فقرایی که برای آبروداری صورت خود را با سیلی سرخ می کنند، همسر و فرزندان و نزدیکان خود را با خودروی دولتی به تفریح می برند و چه فرقی می کند این تفریح درشهر باشد یا خارج شهر!

امام جمعه موقت سمیرم در این باره به خبرنگار سمنا گفت :مدیران برای اینکه بتوانند محبت و اطمینان مردم را جلب کنند و مردم به آنها اطمینان داشته باشند باید همانطور که مردم هستند باشند  واز خودشان خرج کنند و در استفاده از اموال بیت المال بسیار دقت کنند که مردم هوشیار بوده و می بیننند که مسئولان ما چگونه رفتار می کنند.

وی گفت :مردم مسئولان زمان انقلاب را دیدند که نماینده مجلس وقتی اولین بار به او حقوق دادند،خجالت کشید حقوق را بگیرد.

زینعلی افزود:مسئولان بدانند  شما دارید از آن ذخائر انقلاب میخورید و فراموش نکنید آن را مردم می بینند و نمی شود ما در زندگی عادی بد باشیم و بخواهیم مردم به ما به شکل یک اسوه نگاه کنند، مردمی که خیلی از آنها  از نیاز های اولیه زندگی محرومند.

معاون و استاد حوزه علمیه امام صادق (ع) سمیرم گفت:  مسئولان حق ندارند از اموال بیت المال، از ماشین اداره استفاده شخصی کنند که متاسفانه دیده می شود در ماشین های دولتی آقای مسئول  زن و بچه خود را سوار کرده است و به دنبال خرید منزل وکارهای شخصی است، این خیانت به مردم است .

وی افزود :به فرموده مقام معظم رهبری آقایانی که امکانات شخصی دارند، حق ندارند از امکانات دولتی استفاده کنند، اگر ماشین دارید آن را سوار شوید و به محل کارتان بروید، حق استفاده از ماشین دولتی را ندارید، قرار نیست در هر اداره و وزارتی ماشین های جور واجور باشد، مسئولان دولتی بدانند حق استفاده از وسایل اتاق کار خود  را در امور شخصی ندارند.

زینعلی گفت :شما اگر تخطی کنید اگر لغزش و اشکالات داشته باشید، ضررش فقط به شخص نیست بلکه ضررش به جمع وسیعی می رسد، شما بیشتر از دیگران باید به فکر جهنم و عبور از این صراط  دشوار باشید. این چند سال مسئولیت ابدی نیست.

البته برخی مدیران و یا معاونان ادارات ویا کسانی که مسوولیتی دارند از خودرو پلاک قرمز استفاده نمی کنند ، خودروهایی با پلاک شخصی دراختیار گرفته اند که نشانی از دولتی بودن آن نیست.

اگر مدیران بر اجرای عدالت اجتماعی درجامعه تاکید و اتفاق نظر دارند که همینطور نیز هست، لااقل به این نکته توجه نمایند و اموال دولتی که از کیسه ملت دراختیار آنان قرارگرفته را اموال شخصی خود ندانند.

در روزگاری که قیمت خودرو به شدت افزایش یافته و بنزین نیز همچنان سهمیه بندی است، استفاده از خودروهای دولتی برای عده ای با حقوق های آن چنانی، آن قدر لذت بخش است که علاقمند نیستند لحظه‌ای به اطراف خود بنگرند.

در پایان باید گفت مدیرانی نیز هستند که صادقانه و با تمام وجود در حال خدمت به مردم هستند و بجز اینکه از امکانات دولتی استفاده نمی کنند از امکانات شخصی خود نیز برای خدمت به مردم بهره می گیرند و مردم با افتخار به آنان می نگرند و دعای خیر خود را بدرقه عمر این عزیزان می کنند.

به راستی آیا ناظران عالی شهرستان و استان، برای اجرای واقعی عدالت درجامعه، به این نکات ظریف نیز توجه دارد؟

اما:
آئینه چون عیب تو بنمود راست                          خود شکن آئینه شکستن خطاست 1. عبدالله
  سلام بر انسانیت ؛ شرافت و راستگویی
  جاده ی سمیرم _ شهرضا فریاد دادخواهی از مدیران پروازی سرداده و در این میان شتاب و سرعت نور ؛کلاه خودرا به احترام !در برابر شتاب و سرعت نواختن تازیانه بر پیکره ی شرافت بیت المال توسط مدیر فوق! فوق! فوق! پروازی …. از سر برداشته است!!!!!!! ای کاش این مدیر فوق!فوق!فوق!پروازی یک دوره ی فشرده ی خوب استفاده کردن !!از بیت المال و شکست سرعت نور را برای مدیران پروازی مظلوم دیگر ارگان ها بگذارد!!!!! و پس از گرفتن نمره ی مناسب مدیران پروازی در این دوره ی فشرده برای این مدیر فوق!فوق!فوق!پروازی ؛یک بالکرد فراهم شود تا دهن سرعت نور بیشتر سرویس شود.

 2. کوفی گفت:

  مدیران! برو ببین چقدر کارمند از سمیرم میرن شهرضا و یا از شهرضا میان سمیرم
  مدیران ی گوششه فقط

 3. سلام بر انسان هایی که بدونه هیچ ترسی از کسی از حقایق موجود در جامعه خویش سخن بر زبان می آورند و این گونه حقایق را میگویند آقای قائم مقامی درود بی شمار بر شما که مطالبی بسیار کاری را در انظار عموم مردم میگویید . و واگذاری مسئولین پلاک قرمز به خدا که بیت المال را از خود میدانند.
  امام علی(ع) در زمان خود حتی از شمع بیت المال برای کار شخصی خود استفاده نمیکردنند اما امروز برخی از مسئولین البته بیشترشان حتی برای کارهای شخص خود و خانواده و حتی مهمانی و مسافرت نیز از خودرو های پلاک قرمز استفاده میکنند.
  باز هم درود بر آقای قائم مقامی-درود بر سمنا -درود بر انسانیت و درود های بسیار دیگر

 4. حرف از مدیران پروازی به میان آمد مدیر اداره ای م شناسم که اگر لازم شود نام خواهم برد نه پروازی است و نه طی طریق می داند لکن در پشت همین تپه در یکی از شهرهای نه چندان مجاور اما در استان خودمان زندگی می کند اتو مبیل این اداره فقط در فاصله ۴۵ روز که اتفاقا بیشترین تعطیلی را هم داشته مسافت۱۱۱۵۰ کیلومتر بله اشتباه ننوشتم یازده هزار و یکصد و پنجا کیلومتر پیموده است . این در حالی است که کارمندان این اداره اکثرا با ماشینهای شخصی خود به ما موریت می رروندوتقریبا بیشتر ساعات اداری این زبان بسته در پارکینگ اداره است اما این مسافت را کی و کجا پیموده است خدا می داند در لابد هر هفته دو بار به سمت دانشگاه دهاقان برای در س خواندن تا در آینده شاهد خدمات ارزنده تری از این فرد خدوم ببینیم. لابد روز تعطیل با زن و فرزند به چشمه ناز و آبشار .لابد روزهای جمع به قصد قربت به اقوام و خویشان در فاصله ۶۰۰ کیلومتری این شهر .لابد برای رساندن فرزند خود به مدرسه تا همکلاسیهای فرزندش با حسرت هرچه تمامتر بی بضاعتی پدر خود را به تماشا بنشیند .لابد تا پاسی از شب رفته با هل خانواده به گشت زنی در خیابانهای شهر .شاید قابل توجه باشد که در همین مدت ۴۵ روز حدود پانصد هزار تومان هزینه مصرف سوخت این ماشین بیچاره شده که یعنی برابر با یارانه نقدی ۱۲ آدم حالا هزینه آب . برق.تلفن. فاضلاب.گاز.بخاری یخچال. وحتی بالش و پتوی اهل خانواده و… به آن اضافه می شود که از گرده بیت المال یعنی بیوه زنان و یتیمان فقیران وبطور کلی یارانه بگیران این شهر برداشته می شود حال آنکه مدتهاست که دولت دست هرکه را درجیب خود کرده و هرکسی هزینه زیاد زندگیش را باید از جیب خود بپردازد در عجبم که افرادی اینچنین اینگونه بی پروا به جیب مردم دستبرد میزنند آنهم در روز روشن و جلو چشم انظار و قتی از سر امر به معروف ونهی از منکر تذکر می دهی میگویند با مدیر کل هماهنگی کرده ایم که اگر دروغ می گویند وای بر آنها واگر راست می گویند وای برآنها و ما این مملکت.که جایی که امیر المومنین ع خود را مالک بیت المال نمی داند مدیری به راحتی امر به تخلف در این امور به روسای مراکز میدهد که البته بعضی از آنها از این امر مبرایند بلکه اینان هستند که به حکم ریاست خود را ولی نعمت دیگران میدانند چون واقفند که بزودی از این شهر خواهند رفت و البته خدا کند که آنقدر پا از گلیم درازتر نکنند که کار به بر انداختن پرده رو شدن مدارک بکشد.خب رئیسی که یک سرداردو هزار سودا معلوم است اتومبیلی می خواهد که هم استحلاکی مجانی و هم سوختی رایگان داشته باشد تا از عهده هزینه گزاف زندگی کرایه رفت و برگشت مرخصی شهریه سنگین دانشگاه هزینه خرید خانه در اصفهان و کشیدن جور ماشین شخصی بر آید.الته ۹۹۹ سودای ان بر ملا شده یکی یاقیماندهدر دست مردم ومسولان ناظر بر حفظ اموال عمومی و دولتی است. که نیست.

  • همشهری گفت:

   افرین درد دل ما را گفتی .
   با حقوق ساده کارمندی نمی شود صاحب خانه ای در سمیرم وهم در اصفهان شد مگر اینکه ارثی هنگفت بهت رسیده باشد حالا چطور بعضیا ساختمان اینچنینی در سمیرم وانچنانی در اصفهان ومسافرتهای متعددو… دارند چگونه می شود خدا میداند .
   البته کارمندان ساده ادارات هم سوار بر خودروی دولتی ویراژ می دهند چه رسد به مدیران!!!!!!!!
   هیچکس به فکر حلال وحرام نیست همه می خواهند وام های خوب اداره را بدون اطلاع کارمندان دیگر به جیب بزنند وگیف کنند!!!!

  • جیگول گفت:

   سلام آقا/خانم بهرامیان خواهشن اطلاع رسانی کنید واسم ای مدیر لایق رو بگید
   البته این اطلاعات قابل پیگیری در جاهای دیگری می باشد نه در این سایت

 5. ممدخان گفت:

  سلام
  سپاس از حسن توجه سمنایی ها
  امیدوارم بقیه هم از گفتن حقیقت نترسند و وسط میدون باشند
  البته من مدیری سراغ دارم از هزینه خانواده در اداره برای قند و چایی هزینه میکند و حساسیت بالایی در بیت المال داشته و با کارمندانش سر این موضوع بحث دارد گاهی
  اما مدیران سودجو همه را بدنام میکنند

 6. سلام دوستان
  خدائیش در این شهر مدیر فوق! فوق !فوق! پروازی تنها شایسته ی ریاست خدوم… می باشد واین ماجرا هرروز و هر روز در ساعت هفت صبح و دو بعدازظهر تکرار می شود ؛ ایشان دارای تقدیرنامه ی مسابقات رالی بزرگ ایران زمین می باشند! پروردگار پناهشان باشد. افسوس و هزار افسوس که داعیه دار علم و دانش برمرکب بیت المال چگونه فخرفروشی می کند!

 7. مطمئنا ما مورد غضب پروردگار قرار گرفته ایم که مدیران پروازی بر ما مستولی شده اند؛ با وجود این نباید ناسپاس باشیم زیرا هرچه از سوی پروردگار آید سراسر کرامت و لطف است. من فیزیک خوانده ام وتشکر ویژه از ریاست… دارم که به فرمایش عبدلله ازسرعت نور پیشی گرفته است. و از ایشان خواهش دارم در نوشتن پایان نامه ی من در این زمینه به بنده نهایت مشاوره را بدهد

 8. ممل
  زنده باد مدیران پروازی . این قدر حسود نباشید . قدر این مدیران را بدانید پرواز کردن کار اسونی نیست . بعدش هم محیف این افراد نیست که خانواده و خودشان را در این شهر زندانی کنند. شهرضا به این خوبی چه کیفی داره با ماشین اداره با خانواده بری خرید و هی پوز بدی خوش بحالشون

 9. روستایی گفت:

  باسلام :بنظر شما تفاوتی بین مدیر مقید به حلال وحرام وزحمتکش ومدیران فوق الذکر بین مردم وجوددارد که شما اینقدر خودتون را اذیت میکنید.قطعا تنها قاضی حضرت حق است وتنها وتنها او میداند اعمال ما انسانها را.

 10. امام علی علیه السلام به اشعث بن قیس فرماندار آذربایجان نامه ای نوشتند و فرمودند:
  «همانا پست و فرمانداری برای تو وسیلۀ آب و نان نبوده، بلکه امانتی در گردن تو است، باید از فرمانده و امام خود اطاعت کنی؛ تو حق نداری نسبت به رعیت استبداد ورزی، و بدون دستور به کار مهمی اقدام نمایی؛ در دست تو اموالی از ثروت های خدای بزرگ و عزیز است، و تو خزانه دار آنی تا به من بسپاری؛ امیدوارم برای تو بدترین زمامدار نباشم». [دشتی، ن ۵]
  عاقبت شوم خیانت در بیت المال
  امام علی بن ابیطالب علیه السلام به زیاد بن ابیه که معاون عبدالله بن عباس حاکم شهرهای بصره و اهواز و فارس و کرمان بود نامه ای نوشت و در این نامه او را از خیانتی که ممکن است نسبت به اموال مسلمانان انجام گیرد بر حذر داشته و از عواقب و کیفر آن در صورت وقوع مطلع گردانیده و فرموده:
  «همانا من به راستی به خدا سوگند می خورم، اگر به من گزارش کنند که در اموال عمومی خیانت کردی، کم یا زیاد، چنان بر تو سخت گیرم که کم بهره شده، و در هزینۀ عیال، درمانده و خوار و سرگردان شوی». [دشتی، خ ۲۰]
  حضرت سه امر را به عنوان آثار خیانت در بیت المال بیان کرده است:
  ۱- تمام کمالات دنیا و آخرت او از بین خواهد رفت.
  ۲- ثروت اندوختۀ او را می گیرد و مبتلا به نقصان و کمبود مال می کند.
  ۳- کم آبرو می شود. این سخن بدان معنا است که باید آبروی خیانتکار را ریخته و او را به مردم معرفی کرد تا کسی فریب او را نخورد.
  ۴- بارهای گناه پشت سر او را سنگین می کند و او خود اسباب این سنگینی را فراهم نموده است

 11. نمونه اش دوتا برادر هستن که هر دوشون دوتا ماشین ۷۰ میلیونی(پیکاپ) پلاک قرمزشب تا صبح در خونشون پارکه…….حتی شب عاشورا هم باهاش اومده بود عزاداری

 12. یکی از کارمندان خانم ر -م دادگستری که خود مطلقه هست از اینکه مشکل یک خانواده را حل کند میخواست کانون یک خانواده را از هم بپاشد .

 13. سید گفت:

  از بیت المال برای کارهای شخصیشون استفاد می کنن ادعای مسلمانیشونم میشه…کی ب کیه؟کی باید جلو اینها رو گرفت ؟رییس اداره ای رو سراغ دارم ک همیشه با ماشین اداره کارهای شخصیش را انجام میده انگار ماشین شخصیه خودشه ..

Go to TOP