رئیس حوزه علمیه امام صادق (ع) سمیرم:

عزاداری‌های ماه محرم باید همراه با جهل‌زدایی و ایجاد بصیرت باشد

رئیس حوزه علمیه امام صادق (ع) سمیرم گفت: اکنون پس از قرن‌ها وظیفه ما نیز همان کار حسین است یعنی مجالس، عزاداری‌ها، حرکت و کلام ما باید جهل‌زدا و همراه با معرفت حسینی باشد.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا، حجت‌الاسلام والمسلمین اکبر سعادت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سمیرم هدف اصلی قیام امام حسین (ع) در واقعه کربلا را، جهل‌زدایی دانست و اظهار کرد: فلسفه قیام کربلا زدودن جهلی بود که بر قلب‌ها و چشم‌ها زنگار نشانده و جهلی که نفس‌ها را در بند، بدعت‌ها را جلوه، معروف را منکر و منکر را معروف نشان داده بود و متأسفانه سنت نبوی و علوی را به اموی تبدیل کرده بود.

وی افزود: این قیام با هدف زدودن جهل از دین و ولایت است که امام حسین (ع) تمام زنگارها را پاک و ملکات و فضایل اخلاقی و انسانی را نمایان کرد.

رئیس حوزه علمیه امام صادق (ع) سمیرم تصریح کرد: اکنون پس از قرن‌ها وظیفه ما نیز همان کار حسین است یعنی مجالس، عزاداری‌ها، حرکت و کلام ما باید جهل‌زدا و همراه با معرفت حسینی باشد.

وی با تأکید بر استفاده از ظرفیت ماه محرم و صفر برای تبیین فرهنگ عاشورایی مطرح کرد: به منظور معرفت‌افزایی در مجالس و محافل عزاداری باید معارف اهل‌بیت (ع) برای عزاداران تبیین شود و تنها به سینه‌زنی و زنجیرزنی اکتفا نشود.

سعادت ادامه داد: روحانیون، رؤسای هیئت‌ها و مداحان باید از این فرصت شایسته و زیبا نهایت استفاده را برای تشریح فلسفه عاشورا و معرفی فضائل اهل‌بیت (ع) و معارف اسلامی ببرند.

وی با تأکید بر هماهنگی و وحدت بین متصدیان امور فرهنگی شهرستان گفت: چنانچه هماهنگی بین مسئولان فرهنگی- دینی وجود داشته باشد ثمره بسیار خوبی حاصل می‌شود و چه زیبا است نخستین درس ما از نهضت عاشورا همین جهل‌زدایی از خود و دیگران باشد و میوه بصیرت از شاخسار آن چیده شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه عاشورا مکتب انسان‌سازی است، خاطر نشان کرد: عزاداری‌های ما نباید تنها به دهه اول محرم محدود شود و با برنامه‌ریزی‌های دقیق باید در کنار شور حسینی بر فهم و درک عمیق قیام امام حسین (ع) در کربلا افزوده شود و در راستای تبیین واقعه عاشورا گام برداشته شود.

Go to TOP