سکونت ۷۰۰۰ ساله در سمیرم + عکس

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمیرم گفت: کاوش های باستان شناسی تل مش کریم بیشینه سکونت سمیرم را به ۷ هزار سال پیش مربوط می سازد.

سجاد افشاری صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری سمنا در سمیرم اظهار کرد: کاوش های باستان شناسی تل باستانی مش کریم سمیرم که از اوایل شهریور ماه آغاز شده بود با نتایج قابل توجهی در زمینه شناخت فرهنگ های باستانی این شهرستان به پایان رسید.

وی افزود: این مطالعات به مدت یک ماه زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان و شهرستان و پژوهشکده باستان شناسی و با همکاری موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج (ع) انجام گرفته است.

افشاری گفت: تل باستانی مش کریم محوطه ای کوچک که وسعت آن بین ۳۵ در ۴۰ متر و ارتفاع ۲ و نیم متر نسبت به زمین های اطراف خود می باشد.

وی گفت: این کاوش ها نشان می دهد که شکل گیری این محوطه به اوایل هزاره پنجم قبل از میلاد بر می گردد و همزمان با دوره استقراری شمس آباد و باکون در پیش از تاریخ است.

این مسئول وسعت کاوش را ۱۰ در ۵ متر عنوان کرد و گفت: در این کاوش شواهدی شامل بقایای معماری سنگ چین، فضاهایی با دیوارهای چینه ای و خشتی، اتاقی با دیوار چینه ای با سه رنگ قرمز، سفید و سیاه از چند مرحله سکونت روستایی و کوچرو در هزاره پنجم قبل از میلاد آشکار شده است.

سجاد افشاری کاربرد این ساختمان را آئینی و اقتصادی دانست و افزود: یافته های مهم این کاوش شامل قطعات و شمایل های منقوش و ساده ای دارای نقوش هندسی، جانوری و گیاهی که بعضا سمبلیک بوده و ابزارهایی از جنس سنگ چخماغ برای استفاده برشی و داسی می باشد.

وی وجود پیکرک ها را نشان از اعتقادات و آئین ساکنان دانست و گفت:اشیای شمارشی مربوط به حسابداری و شمارش اولیه و تجارت مردم که از جنس سنگ و گل می باشد از مدارک قابل توجه کشف شده است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمیرم گفت: کاوش های باستان شناسی تل مش کریم بیشینه سکونت سمیرم را به ۷ هزار سال پیش مربوط می سازد که خود پیش زمینه ای برای آغاز مطالعات منسجم، درازمدت و جامع باستان شناسی در این شهرستان می باشد تا توالی فرهنگ های تاریخی پیش از تاریخی جنوب اصفهان روشن شود.

tapemashkarim6 tapemashkarim5 tapemashkarim4 tapemashkarim3 tapemashkarim2 tapemashkarim1

 1. نانا گفت:

  خدا میدونه چقد گنج پیدا کردن ..اما اینجا فقط چندتا اسکلت نشون دادن

  • ها به خدا۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

  • سلام دوست من بنده باستان شناس هستم و در کاوش های “خیابان مولوی تهران(اسکلت هفت هزار ساله)” و “تپه سگز آباد دشت قزوین” حضور داشتم. گنج به اون معنی که در ذهن شما هست در این دوره هفت هزار سال پیش مثل تل مش کریم سمیرم پیدا نمیشه و اساسا در اون موقع صنعت لازم برای استخراج طلا و نقره رو نداشتند. از سرتاسر ایران از مجموع هزاران محوطه دوره های مختلف تعداد محوطه های دارای آثار زرین شاخص در حدود پانزده محوطه بیشتر نیست.

 2. سمیرمی گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  خدا قوتتان بدهد که با این کشفیات کار بسیار بزرگی کردید فقط باید بدانید و آگاه باشید که باید از آن استفاده شود
  تا می توانید این موضوع و کشف را سراسری کنید
  جای تقدیر و تشکر دارد از سمنا بدلیل انتشار این خبر
  از دوستان دیگر هم تقاضامندم منصف باشید

  • محسن گفت:

   آآآآآآآآآآآررررررررررهههههه
   آخه چرا ماها منصف نیستیم
   کاش شهرمون اصلا قدمت ۷۰ ساله هم نداشت ولی حداقل بافت شهری خوبی داشت
   آخه این قدمت چه کمکی به ماها میکنه !!!!
   نه از طرف گردشگری نه امکانات نه بودجه !!!!!!
   آخه این ۷۰۰۰ سال فقط میتونه دهان پرکن باشه

   • همه چیز باید در کنار هم باشه
    والبته این اصالت و قدمت سمیرم را نشون میده که باعث مباهات است
    وآیا شما به عنوان یک شهر نشین به شکل ظاهری منزلتان چگونه رسیده اید؟احتمالا هنوز نما هم نشده؟
    این همت بیشتری لازم داره.

   • سلام دوست امروز ۱۶ اسفند ۹۴ گزارش کاوش شهر شما در همایش سالانه باستان شناسی در موزه ملی ایران باستان توسط جاب آقای سرداری بیان شد. شاید فردا صبح شما تاثیر این ماجرا رو در شهرتون نبینید اما همون چند نفر باستان شناسی که مثل بنده به دیدن تل مش کریم علاقه مند شدند کم کم به شهر شما میان بعد بیشتر میشن، ساکن میشن، خرید میکنن، سایت کاوش شهرتون بزرگتر میشه و در طولانی مدت براتون پول و اعتبار میاره

 3. ای بابا همین کار ها را می کنن که سمیرم با این قدمتش از همه جا عقب تر است سمیرم مردم خوبی دارد مهمان نواز وخونگرم اما شمار ا به خدا یک کمی گذشته را با اینده با هم کنار هم بذاریین تا ببینید چقدر عقب مانده ایم من دو سالی یک بار میام سمیرم ادم خیابوناش می بیند شرم می کند یک کمی مسئولین دلسوزتر باشند

 4. من گفت:

  خداییش باید مواظب این میراث باشن ای فرهنگ مارو نشون میده .واقعا عالیه .

 5. سمیرم اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ندارد، در حد نمایندگی می ارزد؟ بعد ما امید به توسعه گردشگری اش داریم.

 6. شعله گفت:

  بنظر من هی چیز تو دنیا جز انسانیت مهم نیست نه قدمت نه بافت شهری زیبا بدرد میخوره

Go to TOP