- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

واکنش وزارت خارجه آمریکا به سفر العبادی به تهران

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا به نقل از فارس، «مری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به سفر حیدر العبادی نخست‌وزیر جدید عراق به تهران، گفت ایران می‌تواند با تشویق بغداد به همکاری با جناح‌های مختلف در این کشور، به مبارزه با داعش کمک کند.

خانم هارف که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد سفر آقای عبادی به تهران، گفت: «خوب، ایران و عراق مرزی طولانی با هم دارند. آن‌ها روابط دیرینه‌ای هم دارند. فکر می‌کنم این سفری روتین از سوی نخست‌وزیر عراق به ایران باشد. فکر می‌کنم او سفرهای مشابهی را به دیگر کشورهای منطقه نیز انجام دهد. ما به ایران توصیف کرده‌ایم که این پیام را به دولت عراق بدهد که آن‌ها باید به صورتی فراگیر حکومت کنند، که این یک نکته کلیدی است. روشن است که ما ماه‌هاست که این را می‌گوئیم».

وی در پاسخ به خبرنگاری که گفت واشنگتن نقش‌آفرینی ایران در مبارزه با داعش را کاری نادرست می‌داند، گفت: «خوب، من این را نگفتم. من از همین تریبون گفته بودم که هر کشوری می‌تواند نقشی ایفا کند… اینکه اگر ایران دولت عراق را به حکومت فراگیر تشویق کند و اگر از ارتش عراق به عنوان نیرویی که باید وظیفه این مبارزه را به عهده بگیرد، و نه شبه‌نظامیان یا هرکس دیگری در میدان، حمایت کنند، این می‌تواند کمک کننده باشد».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار در مورد نیروهای قدس ایران، گفت: «خوب، آنچه که ما پیش از این هم گفته‌ایم، این است که کسانی که باید در میدان نبرد با داعش بجنگند، نیروهای امنیتی عراق هستند و نه شبه‌نظامیان».

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز چندی قبل و پس از افشای اصرار واشنگتن برای نقش‌آفرینی ایران در مبارزه با داعش، گفت که تهران می‌تواند در این زمینه ایفای نقش کند.