نماینده مردم اصفهان در مجلس:

انتقال آب از سمیرم به رفسنجان بی‌تدبیری است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: استان اصفهان در این خشکسالی به آب سمیرم نیاز دارد و انتقال این آب به شهرهای دیگر یک بی‌تدبیری است.

به گزارش تیم رصد پایگاه خبری سمنا،حجت‌الاسلام احمد سالک امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان، در پاسخ به این سؤال که موضع نمایندگان اصفهان در مورد انتقال آب سمیرم (ونک-سولگان) به کرمان چیست، اظهار کرد: این بحث حدود کمتر از یک ماه است که مطرح و در واقع بهره‌برداری از سد سولگان برای کرمان و رفسنجان از طریق تونل مطرح شده است و ما در حال مطالعه و بررسی آن هستیم.

وی افزود: اما این سؤال مطرح است در شرایطی که اصفهان با ۵ میلیون نفر نیازمند آب شرب که گرفتار افت آب شرب و نیز آب برای باغات و کشاورزان است و در این زمینه ضربه سنگین خورده است، مشخص نیست وزارت نیرو به چه مجوزی و براساس کدام تدبیری دست به این کار می‌زند که آب سمیرم و سولگان را به جاهای دیگر ببرد در حالی که خود استان نیازمند این آب است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر بحثی پیش از این در مورد انتقال آب از تونل دوم گوهرنگ به یزد مطرح و سبب نگرانی‌هایی شد.

وی تاکید کرد: در واقع این مسئله مصادره است و باید پیگیری قانونی شود و من همین جا به وزیر نیرو اعلام می‌‌کنم که جناب آقای چیت‌چیان اگر دست به این کار (انتقال آب از سد سولگان به کرمان) بزنید مسائلی پیش خواهد آورد که تمام مسئولیت آن بر عهده شما خواهد بود و این مسئله نگران کننده است.

سالک در پاسخ به این سؤال که پیش از این نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصفهان تذکراتی را به وزیر نیرو در خصوص انتقال آب به یزد و نیز  احداث تونل گلاب دو دادند اما به نتیجه‌ای نرسیدند و هم اکنون عکس‌العمل نمایندگان مجلس با توجه به خسارت‌های تحمیلی و این تاراجی که دارد صورت می‌گیرد، چیست؟ گفت: نمایندگان تاکنون معقولانه و منطقی برخورد کردند و نخواستند مانند برخی با جوسازی و با غوغاسالاری مسئله را حل کنند، اما مصرّ به اجرای طرح ۹ ماده‌ای شورای عالی آب هستند.

وی اضافه کرد: در بالا دست برداشت بی‌رویه آب صورت می‌گیرد، چنان که ۱۰۰ میلیون مکعب آب بی‌رویه هدر می‌رود که ما خواهان کنترل این آب هستیم که اگر این امر اتفاق بیفتد رودخانه زاینده‌رود باز و دوباره دائمی می‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین در مورد از سرگیری استیضاح وزیر نیرو گفت: وزیر نیرو قول‌هایی را داده است که اگر به آن قول‌ها عمل نکند، مسئله استیضاح دوباره مطرح می‌شود.

  1. همه دارن از آب گل آلود ماهی میگیرن
    چقدر بی کفایتی و بی مسئولیتی مسئولین ظلمی بزرگ در حق مردمان این شهرستان بوده! و بسی کسی دم نزد
    مگر سهمیه دانشگاه آزاد دهاقان متعلق به شهرستان سمیرم نبود ؟و خیلی موارد دیگه
    آب و خاکی که متعلق به این شهرستان هست اگر قرار باشد موجب آبادانی گردد باید در همین شهرستان استفاده شود
    بهتر است بجای انتقال آب کمی هم سرمایه ها به این مکان انتقال یابد تا مشکلات بیکاری وووو این شهرستان نیز حل شود

Go to TOP