چراغ تنها سراجی سمیرم در آستانه خاموشی!

اولین سراج سمیرم در حال فراموشی است و دارد پیش می رود تا آخرین سراج سمیرم شود.

امروزه در سایه سار عصر تکنولوژی ، هنرهای سنتی و صنایع دستی بیش از هر چیزی  به فراموشی سپرده شده اند . به طوری که امروز در میان مغازهای مجلل ولوکس بازار، تنها چراغ اندک شماری از این هنرها روشن است که البته چراغ همین تعداد اندک شمار نیز رو به خاموشی است .

در گذشته های نه چندان دور در سمیرم مغازه های بسیاری از همین مشاغل سنتی نظیر نمد مالی ، سراجی ، چلنگری ، آهنگری ، نجاری، رنگ رزی و غیره  وجود داشت،  ولی امروز تعداد اندک شماری از این مشاغل باقی مانده است.

سراجی یکی از هنرهای سنتی است که هنرمند، ذوق و خلاقیتش را با کار بر روی چرم  به نمایش می گذارد . پایگاه خبری سمنا با «امیر شهیدانی»، اولین  هنرمند سراج در سمیرم، که هم اکنون تنها سراج این شهر می باشد گفت وگویی ترتیب داده است که در ادامه می خوانید :
*چند سال مشغول کار سراجی هستید؟

۴۵ سال است که مشغول به این کار هستم، برای آموزش دو سال به بازار وکیل شیراز رفتم و کار را آموزش دیدم که یک سال بدون حقوق بود و در سال دوم از استاد خود حقوق می گرفتم و هنوز مشغول همین کار بوده و از کار راضیم. تعمیر زین، مفرج، پشتی، دهنه اسب، کوله پشتی، کمربند و این چنین چیز ها در زمینه کار سراجی است.

*چرا وارد کار سراجی شدید؟

سراجی را دوست داشتم، کار خوبی که درآمده خوبی نیز دارد، پس از آنکه از شیراز آمدم از اصفهان وسایل مورد نیاز را خرید کردم و در سمیرم کار را شروع کردم و الان به زنجان برای خرید اجناس و وسایل خود می روم.

*در گذشته تا کنون چه تعداد سراجی در سمیرم فعالیت می کردند؟

سراج ها در قدیم آقایان کفیلی و طاهری بودند که از شهرضا می آمدند و سمیرم سراجی از خود نداشته و بنده اولین سراج سمیرم بودم و الان هم رقیبی ندارم و تنها سراج هستم.

*وضعیت کار شما چگونه است؟

در موقع تعزیه برای تعمیر وسایل تعزیه خوانی تمام تعزیه خوانان سمیرم به من مراجعه می کنند، هنگام حضور عشایر نیز دوخت مفرج، زین و رکاب اسب، کمربند، پشتی عشایر را نیز انجام می دهم.

*چرا جوانان از این کار استقبال نمی کنند؟

نمی دانم چرا اما جوانان علاقه ای نداشته  و نمی شود به زور وادار به این کار کرد، اما ای کاش پدران و مادران فرزندان خود را برای آموزش می آوردند تا پس از من کسی باشد که کار مردم این شهر را راه بیندازد.

*کارتان چگونه است؟

خرید چرم از زنجان است، چرم های نازک و ضخیم را خریده و در جای خود استفاده می کنم، با حضور عشایر کار ما اوج می گیرد و با سرازیر شدن آنان کار ما نیز کاهش می یابد اما کار خوبی است، خودم مسئول کار خودم هستم و آقا بالاسری نداشته و اختیار کامل در دست خودم است.

*امرار معاش شما چگونه است؟

فقط با کار سراجی امرار معاش می کنم که الحمدلله به خوبی رد شده و ۵ فرزند تحصیل کرده دارم که دکتر، مهندس و دبیر هستند.

*شما آخرین سراجی هستید؟

بله متاسفانه اولین و آخرین سراجی سمیرم بوده ام و با مراجعه به اداره میراث فرهنگی شهرستان برای دریافت تسهیلات به دلیل بالا بودن سن موفق به دریافت هیچ گونه تسهیلاتی جهت توسعه کار خود نشدم.

 

اخبار مرتبط

 1. مینا صابری گفت:

  احسنت
  بسیار زیبا و دلنشین بود
  انعکاس این زندگی های زیبا در عصر تجملات لازمه
  سمنا از زحمات شما جوانان شهر سپاسگذاریم

 2. ممدخان گفت:

  خیلی زیبا
  دیدن این زندگی های زیبا لذت بخش است
  با نان حلال چه آقا زاده هایی دارد و راضی است از زندگی خود

 3. نانا ونک گفت:

  حرفی واسه گفتن نمونده….ساده و زیبا

 4. خسته نباشید
  دقت کردین پدران زحمتکش با دستان پینه زده وترک خورده فرزندان تحصیل کرده وباشعوری تحویل جامعه دادن .تا اوناییکه فقط مغرورن به زور رو زمین قدم میذارن و خودشونو بالابالا میدونن .فقط میخان بچشون با پارتی به جایی برسه و…

 5. این خبر را پارسال به استحضار مدیردبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی رساندم

 6. حکیمی پسران را پند همی‌داد که جانان پدر هنر آموزید که ملک و دولت دنیا اعتماد را نشاید و سیم و زر در سفر بر محل خطرست یا دزد به یک بار ببرد یا خواجه به تفاریق بخورد اما هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده و گر هنرمند از دولت بیفتد غم نباشد که هنر در نفس خود دولتست هر کجا که رود قدر بیند و در صدر نشیند و بی هنر لقمه چیند و سختی بیند.

  وقتی افتاد فتنه‌ای در شام هر کس از گوشه‌ای فرا رفتند
  روستا زادگان دانشمند به وزیرى پادشاه رفتند
  پسران وزیر ناقص عقل به گدایی به روستا رفتند

 7. باسلام خدمت تمام مخاطبین و افراد زحمتکش و دلسوز شهرستان
  در درجه اول از مجموعه خبری و تحلیلی شهرستان سمیرم (سمنا) قدردانی می نمایم که پیگیر مسائل، نقاط قوت و ضعف شهرستان سمیرم می باشد. در ادامه از این استاد بزرگ که سالها در این شهرستان فعالیت دارد و به بسیاری از مردم شهر، عشایر و حتی توریست های داخلی خدمت می کندو باعث خود کفایی شهرستان در این زمینه شده است قدر دانی می نمایم . امیدوارم که خود ما مردم این شغل را تبلیغ کنیم وافرادی شایسته و علاقه مند را در این زمینه معرفی نمائیم تا این هنر ادامه یابد(چرا که با توجه به صحبت های ایشان شغلی با درآمد مطلوب می باشد). البته شاید این صنعت روزی خاموش گردد ولی آثار هنری این اساتید سالها و بلکه قرن ها به یادگار خواهد ماند.
  با آرزوی سلامتی برای این مرد زحمتکش

Go to TOP