مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان:

مجوز بهره‌برداری از معدن خاک‌نسوز سمیرم غیرقانونی است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: مجوز بهره‌برداری معدن خاک‌نسوز در منطقه گردشگری آب ملخ سمیرم غیرقانونی است و هر چه سریع‌تر باید مجوز فعالیت آن باطل شود.

به گزارش پایگاه خبری سمنا به نقل از  فارس، محمدحسین شاملی امشب در نشستی با بهره‌برداران منابع طبیعی در سمیرم از رسیدگی به ۱۸۰ فقره پرونده در زمینه تعیین تکلیف اراضی در سمیرم خبر داد و افزود: ملاک تعیین وضعیت مالکیت زمین به مردم یا دولت قانون است.

وی افزود: بر اساس قانون اراضیی که تا ۲۷ دی‌ماه ۱۳۴۱ کشت شده متعلق به مردم است بنابراین برای اثبات آن باید مدارک مستندی به کمیسیون ماده واحده ارائه کنید که چنان‌چه کمیسیون سوابق را تأیید کند بدون مراجعه به مراجع قضایی پیگیری و به مستثنیات پلاک اضافه می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه عکس‌های هوایی سال ۴۱ و بعد از آن در اختیار ما است، تصریح کرد: اراضی که پس از سال ۴۱ تا پیش از سال ۶۵ تصرف شده باشد مشمول ماده ۳۴ قانون حفاظت می‌شود. همچنین اراضی که از سال ۶۵ به بعد در تصرف اشخاص است این اراضی قابل رسیدگی در کمیسیون ماده واحده و کمیسیون ماده ۳۴ نیست ولی قابل واگذاری است.

شاملی همچنین به تخریب گسترده در منطقه گردشگری آب‌ملخ اشاره کرد و گفت: آب‌ملخ منطقه‌ای گردشگری است که ارزش گردشگری آن بیشتر از اشتغال‌زایی در عرصه فعالیت خاک‌نسوز است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با تأکید بر اینکه مجوز بهره‌برداری معدن خاک‌نسوز در این منطقه قانونی نیست، اظهار کرد: این معدن در محدوده استان اصفهان قرار دارد اما بهره‌بردار از استان کهگیلویه و بویراحمد مجوز گرفته است و قطعاً باید مجوز فعالیت آن باطل شود.

وی در ادامه با اشاره به ورود ۴ هزار و ۷۵۰ خانوار عشایری ایل قشقایی به شهرستان سمیرم تصریح کرد: امسال یک‌میلیون دام در حدود سه برابر ظرفیت دام وارد شهرستان سمیرم شده است.

شاملی خاطرنشان کرد: پروانه دامدارانی که دامداری را دو فصل متوالی یا بیشتر رها کنند قابل ابطال است و ملاک اثبات این ادعا خود دامداران منطقه هستند.

شاملی با تأکید بر اینکه پوشش گیاهی سمیرم در حال نابود شدن است، ادامه داد: در شهرستان سمیرم امکان اضافه کردن مرتع وجود ندارد و به دلیل اینکه آب‌های این منطقه سطحی بوده پوشش گیاهی و خاک سمیرم در حال نابودی است. مرتع متعلق به مردم است و به دلیل خشکسالی باید تعیین ظرفیت شده و دام بر اساس ظرفیت وارد شود.

اکرم توفیقی مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیز ضمن تأکید بر مدیریت مطلوب عرصه‌های منابع طبیعی گفت: به دلیل خشکسالی‌های متداوم، امروز مسایل مخاطرات طبیعی و زیست محیطی ملموس‌تر از گذشته است.

وی با اشاره به مشکلاتی که بهره‌برداران منابع طبیعی شهرستان مطرح کردند، افزود: ایل راه‌ها از مصادیق غیرقابل واگذاری بوده و نقشه ایل راه‌ها در حال تهیه است.

Go to TOP